gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

+13
Πούπσυ
MouSouDa
marmanga
Chouzouris
Tiger Lilly
XIONIS
uptight
Anatoli
MHTSI
gatoras
niou
SuperCatz
nosyparker
17 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Τετ Μάης 26, 2010 2:27 pm

Κορίτσια HEEEELP!!!

Δεν ξέρω τι πρέπει να τρώνε τα μικρά γατιά. 'Οταν πήρα τη Ζήνα μου πριν από 9 χρόνια, δεν ήξερα η άσχετη και της έδινα ό,τι τροφή να'ναι. Την έτρωγε κι αυτό το χαζό, πεινασμένο απ' το δρόμο ήταν και δεν προβληματίστηκα. Έπαιρνα την πιο φτηνή από το σούπερ μάρκετ. Τον Ράμσυ όταν τον πήρα ήταν ήδη μεγαλούτσικος, ακολούθησα το ίδιο σύστημα, άργησα πολύ να μάθω ότι πρέπει να παίρνω "καλή" τροφή.

Τώρα το μικρό τι να του παίρνω; Ειδική κροκέτα για γατάκια; Πήρα ProPlan 1,5 κιλό για γατάκια, 13,50 ευρώ, θα με βγάλει ένα μήνα; Δεν είχε άλλη μάρκα το pet shop. Ποιες μου προτείνετε και πόσο κοστίζουν; Μέχρι πότε πρέπει να της δίνω παιδική τροφή; Μάρκα να της αλλάζω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά. kissss
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από SuperCatz Τετ Μάης 26, 2010 2:35 pm

Εγώ δεν θα είμαι αντικειμενική, αλλά εμείς δίνουμε σταθερά και μόνο royal canin.
Έχει και για γατάκια, αλλά δεν θυμάμαι τιμή, πάντως πρέπει να είναι ακριβότερη από αυτή που πήρες..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Τετ Μάης 26, 2010 2:42 pm

Ποιες θεωρούνται καλές τροφές και ποιες κακές; Να ξέρω τουλάχιστον ποιες να ΜΗΝ παίρνω.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από SuperCatz Τετ Μάης 26, 2010 2:53 pm

Νομίζω Hills, royal canin, pro plan και λοιπές είναι από τις premium τροφές και γι' αυτό είναι πιο ακριβές.
Η Ασπασία έχει acana και orijen και θα μπορεί να σου πει γι΄αυτές.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από niou Τετ Μάης 26, 2010 3:10 pm

SuperCatz έγραψε:Νομίζω Hills, royal canin, pro plan και λοιπές είναι από τις premium τροφές και γι' αυτό είναι πιο ακριβές.

mallias mallias mallias
επισης μια πιο οικονομικη ειναι η Purina Tonus (6.5? περιπου το 1.5 κιλο)που νομιζω θεωρειται καλη...

τωρα πρεπει να τρωνε παιδικη εως οτου χρονισουν...
και καλο θα ηταν να μην της αλλαζεις συνεχεια γατοτροφη...μεινε σε μια και δινει της αυτην!

στα μεγαλα τι δινεις Γεωργια?
niou
niou
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Salonika Gatospito Department!
Αριθμός γατουνίων : την Kιμπα!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : το Λουκουμακι και την Barilla!!!Αχα!A!Kαι τον Γκιζμακο!
Motto : CATS RULE, DOGS DROOL!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/10/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_icecream

http://littlethingsblogged.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Τετ Μάης 26, 2010 3:13 pm

niou έγραψε:
στα μεγαλα τι δινεις Γεωργια?

Εδώ και μερικούς μήνες τους παίρνω κάθε φορά και διαφορετική. Τώρα έχουμε Breed, αλλά έχω πάρει και Hills και Purina Tonus και Royal Canin. Μου είπανε να την αλλάζω συχνά, δεν κατάλαβα γιατί.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από niou Τετ Μάης 26, 2010 3:15 pm

ναι δεν ξερω γιατι!!scratch scratch

παντως για τα μικρα νομιζω δεν πρεπει να την αλλαζουμε....
niou
niou
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Salonika Gatospito Department!
Αριθμός γατουνίων : την Kιμπα!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : το Λουκουμακι και την Barilla!!!Αχα!A!Kαι τον Γκιζμακο!
Motto : CATS RULE, DOGS DROOL!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/10/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_icecream

http://littlethingsblogged.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από SuperCatz Τετ Μάης 26, 2010 3:19 pm

Ούτε εγώ ξέρω γιατί κρίνεται σκόπιμο να αλλάζεται η τροφή κάθε τρεις και λίγο.
Άσε που νομίζω ότι θα ενοχλεί και στο γαστρεντερικό τους, γι' αυτό άλλωστε λένε όταν - για κάποιο λόγο - γίνεται αλλαγή τροφής, να γίνεται σταδιακά...
Πάντως πρώτη φορά το ακούω αυτό..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από gatoras Τετ Μάης 26, 2010 3:32 pm

Μέχρι τη στείρωση τουλάχιστον πρέπει να τρώνε τροφή για γατάκια, δηλαδή μέχρι τους 6-7 μήνες.
Και εγώ αλλάζω μάρκα τροφής κάθε φορά που τελειώνει μια συσκευασία, σταδιακά βέβαια, για να μην συνηθίζουν στα συστατικά μιας εταιρείας.
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από MHTSI Τετ Μάης 26, 2010 5:30 pm

Αν δεν κανω λαθος και αν δεν ανεβηκε η royal canin h kitten κανει καπου στα 18 ευρο την επαιρνα πριν κατι μηνες για την μικρη που ειχαμε στο μαγαζι, αυτη τρελενοτανε για αυτο και δεν της ειχα δοκιμασει κιαλλη οι δικιες μου η μεν Ιολη με royal canin μεγαλωσε η δε Φαιδρα επειδη τοτε δεν ειχα ενημερωθει και πολυ για τις τροφες της επαιρνα την Whiskas thn junior apo to supermarket την οποια και λατρευε για αυτο και μαρτυρησαμε να την κανουμε να φαει την royal canin αφου προτιμουσε το junk food
MHTSI
MHTSI
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Athina
Αριθμός γατουνίων : 2 kontesses
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2008
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Μάης 26, 2010 6:27 pm

H Ρογιαλ Κανιν Κιτεν η δικηλη κανει περιπου 17-18 ευρω. Σε κτηνιατρεια μπορεις να βρεις ακομη πιο εξειδικευμενες της Ρογιαλ Κανιν.Υπαρχει η Wiening για πολυ μωρα μεχρι 4 μηνων νομιζω και η Growth για 4 μηνων εως ενα χρονο. Συμβουλη-Τωρα που ειναι χωριστα τρωει το καθενα τη τροφη του.Οταν ειναι ολα μαζι ειναι δυσκολο να τα διαχωρησεις.Εγω δεν τα καταφερα.Πηγαινε ο μικρος ετρωγε του Μικυ πυ ηταν για στειρωμενα και ο Μικυ ετρωγε την Growth που δεν κανει γιατι ηταν πολυ θρεπτικη. Ετσι αναγκαστικα αρχισε και ο μικρος τροφη για στειρωμενα.Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν πειραζει, γιατι καλυτερα να τρωει ο μικρος λαιτ τροφη παρα ο μεγαλος την ενισχυμενη. Στο λεω, για να μην παρεις μεγαλες συσκευασιες.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από uptight Δευ Μάης 31, 2010 1:12 pm

Εμμ.... Βρε παιδιά να ρωτήσω γατιτίς... Τί έχουν οι Friskies και οι Whiskas και δεν θεωρούνται καλές; Ειδικά οι Whiskas πάντα θεωρούσα ότι ήταν πολύ καλή μάρκα. Έχετε μάθει κάτι για τις παρασκευάστριες εταιρίες; Έχουν εμφανιστεί ασθένειες σε γατιά εξαιτίας τους; Γιατί 18 ευρώ για 2 κιλάκια κροκέτες στην παρούσα φάση για μένα προσωπικά (μπορώ να έχω μόνο part-time δουλειά μέχρι τις αρχές του φθινοπώρου) είναι στα όρια του απαγορευτικού... Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 448561 Γενικά όλα τα έξοδα του γατιού με προβληματίζουν, είναι ο σημαντικότερος λόγος που έχω καθυστερήσει το σπίτωμα του αγοριού του αβατάρ μου! Αλλά τα περισσότερα από αυτά είναι μια φορά οπότε ελπίζω ότι σύντομα θα μπορέσω να το κάνω... Η τροφή όμως;

Όχι τίποτα άλλο αλλά τις προάλλες που κοίταζα στο Bazaar έχει μια μάρκα Euroshopper που είναι ακόμα φτηνότερες από τις Friskies! Και έχω φάει εγώ η ίδια άλλα προϊόντα της εν λόγω σειράς (πατατάκια πχ) και δεν έπαθα τίποτα... Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 270712 Οπότε χάρηκα που βρήκα μια λύση. Αν είναι όμως να πάθουν διάφορα, τότε πρέπει να βρω μια άλλη, εκτός φυσικά από το μαγείρεμα που εννοείται ότι θα πέσει.
uptight
uptight
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Πειραιάς (and proud of it!)
Αριθμός γατουνίων : 1! Ο (Μπαμπα)Τσίκο μας!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Συννεφιά, κατά προτίμηση με κρύο και χιόνι... αλλοιώς, γλυκός ανοιξιάτικος ήλιος. Πάνω από 30 βαθμούς μόνο αν φοράω μαγιώ ΚΑΙ βρίσκομαι κοντά σε παραλία!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ.... ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ... ΒΑΣΙΚΑ ΟΛΑ!!! :-D
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2010
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Parta10

http://some-beans.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από SuperCatz Δευ Μάης 31, 2010 3:02 pm

Προσωπικά δεν θα έδινα σε καμιά περίπτωση μάρκες του εκάστοτε σούπερ μάρκετ στις γάτες μου.
Τη σύγκριση μπορείς να την κάνεις μόνη σου, ελέγχοντας τα συστατικά της κάθε μάρκας.
Πάρε μια whiskas, μια friskies στα χέρια σου και σημείωσε τα συστατικά τους.
Μετά πήγαινε σε ένα πετ σοπ και δες τα συστατικά από άλλες γνωστές premium τροφές.

Εγώ πάντως, ούτε στα αδεσποτάκια της αυλής μου δεν δίνω friskies ή whiskas, τους αγοράζω τροφή από πετ σοπ. Ίσως όχι premium, αλλά καλή τροφή.

Τα πατατάκια που ανέφερες είναι απλά ένα (άχρηστο) συμπλήρωμα στη διατροφή μας.
Οι κροκέτες όμως είναι η βασική διατροφή της γάτας.

Γνώμη μου είναι να πας σε ένα πετ σοπ και να τους πεις ότι χρειάζεσαι μια καλή, αλλά προσιτή οικονομικά, τροφή.
Θα μπορούν, σίγουρα, να σου προτείνουν κάτι, το οποίο και καλό θα είναι και δεν θα κλαις κάθε φορά που θα το πληρώνεις.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από Anatoli Δευ Μάης 31, 2010 3:07 pm

Απο οσο ξερω εγω οι φθηνες τροφες εχουν λιγοτερη πρωτεινη και περισσοτερους υδατανθρακες και αλατι απο τις πριμιουμ τροφες. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να θελουν περισσοτερη ποσοτητα για να χορτασουν αφου οι γατες ειναι καθαρα σαρκοβορα και οι υδατανθρακες τους ειναι εντελως αχρηστοι.Το πολυ αλατι επισης δημιουργει και προβλημα στο ουροποιητικο τους.
Μια καλη τροφη και αρκετα οικονομικη απο οτι εχω ακουσει εδω απο πολλους που την χρησιμοποιουν ειναι η Purina Tonus. Δεν γνωριζω τιμη αλλα ισως καποιος αλλος που τη χρησιμοποιει μπορει να σου πει.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από uptight Δευ Μάης 31, 2010 3:16 pm

Ναι την Purina Tonus τη σημείωσα καθώς αναφέρθηκε και παραπάνω... Ομολογώ ότι δε φανταζόμουν ότι μπορούσαν οι διάφορες μάρκες γατοτροφών να έχουν μεγάλες διαφορές στη σύστασή τους! Δεν έχω κάτσει ποτέ να δω τα συστατικά, αλλα φανταζόμουν ότι πάνω κάτω είναι τα ίδια και απλά ίσως οι πιο ακριβές να έβαζαν κάποια έξτρα ενισχυτικά συμπληρώματα, αλλά όχι κάτι που να δικαιολογεί τόσο μεγάλες διαφορές στην τιμή. Σας ευχαριστώ! (Πιθανότατα και ο Τσίκο εκεί που είναι στην αυλή του φίλου μου έριξε ένα ευχαριστήριο νιαούρισμα που θα τρώει καλύτερα! Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 156989 )
uptight
uptight
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Πειραιάς (and proud of it!)
Αριθμός γατουνίων : 1! Ο (Μπαμπα)Τσίκο μας!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Συννεφιά, κατά προτίμηση με κρύο και χιόνι... αλλοιώς, γλυκός ανοιξιάτικος ήλιος. Πάνω από 30 βαθμούς μόνο αν φοράω μαγιώ ΚΑΙ βρίσκομαι κοντά σε παραλία!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ.... ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ... ΒΑΣΙΚΑ ΟΛΑ!!! :-D
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2010
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Parta10

http://some-beans.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από SuperCatz Δευ Μάης 31, 2010 3:24 pm

Αυτή δίνω στα αδεσποτάκια μου, ανακατεμένη με άλλη μια πάλι της Purina. Είναι πολύ προσιτή η τιμή της, εγώ την αγοράζω 2,40 ευρώ / κιλό από το πετ σοπ της γειτονιάς μου (ελπίζω να μην την έχω μπερδέψει με άλλη και να λέω μαλ*κίες, αν κάποιος άλλος τη χρησιμοποιεί, ας το επιβεβαιώσει ή όχι..!).

Δοκίμασα και μια άλλη από την Ασπασία, Brekkies νομίζω, αλλά δεν τους άρεσε και έμενε στο μπωλάκι, με αποτέλεσμα να την τρώνε τα πουλιά και μετά να μας Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 725904 τα αυτοκίνητα! Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 103358
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από gatoras Δευ Μάης 31, 2010 3:27 pm

Επίσης υπάρχει και αυτό το θέμα που είναι αρκετά διαφωτιστικό uptight
http://www.gatospito.com/forum-f5/topic-t4065.htm
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από uptight Δευ Μάης 31, 2010 3:33 pm

SuperCatz έγραψε:Αυτή δίνω στα αδεσποτάκια μου, ανακατεμένη με άλλη μια πάλι της Purina. Είναι πολύ προσιτή η τιμή της, εγώ την αγοράζω 2,40 ευρώ / κιλό από το πετ σοπ της γειτονιάς μου (ελπίζω να μην την έχω μπερδέψει με άλλη και να λέω μαλ*κίες, αν κάποιος άλλος τη χρησιμοποιεί, ας το επιβεβαιώσει ή όχι..!).

Δοκίμασα και μια άλλη από την Ασπασία, Brekkies νομίζω, αλλά δεν τους άρεσε και έμενε στο μπωλάκι, με αποτέλεσμα να την τρώνε τα πουλιά και μετά να μας Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 725904 τα αυτοκίνητα! Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 103358

Αυτή είναι πραγματικά φθηνή τιμή... Θα την κοιτάξω οπωσδήποτε!

Gatoras έγραψε:Επίσης υπάρχει και αυτό το θέμα που είναι αρκετά διαφωτιστικό uptight
http://www.gatospito.com/forum-f5/topic-t4065.htm

Ευχαριστώ! Το διαβάζω ήδη... blinking
uptight
uptight
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Πειραιάς (and proud of it!)
Αριθμός γατουνίων : 1! Ο (Μπαμπα)Τσίκο μας!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Συννεφιά, κατά προτίμηση με κρύο και χιόνι... αλλοιώς, γλυκός ανοιξιάτικος ήλιος. Πάνω από 30 βαθμούς μόνο αν φοράω μαγιώ ΚΑΙ βρίσκομαι κοντά σε παραλία!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ.... ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ... ΒΑΣΙΚΑ ΟΛΑ!!! :-D
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2010
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Parta10

http://some-beans.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Δευ Μάης 31, 2010 3:50 pm

uptight έγραψε:Ναι την Purina Tonus τη σημείωσα καθώς αναφέρθηκε και παραπάνω...

SuperCatz έγραψε:Αυτή δίνω στα αδεσποτάκια μου, ανακατεμένη με άλλη μια πάλι της Purina. Είναι πολύ προσιτή η τιμή της, εγώ την αγοράζω 2,40 ευρώ / κιλό από το πετ σοπ της γειτονιάς μου (ελπίζω να μην την έχω μπερδέψει με άλλη και να λέω μαλ*κίες, αν κάποιος άλλος τη χρησιμοποιεί, ας το επιβεβαιώσει ή όχι..!).

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Εγώ έχω πάρει την οικονομική συσκευασία των 10 κιλών στα 22 ευρώ, αν θυμάμαι καλά και με 2 γάτες βγάζουμε 3 μήνες.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από XIONIS Δευ Μάης 31, 2010 7:15 pm

Δεν εχω δωσει στα γατια μου ποτε τιποτα αλλο εκτος απο Royal Canin κτηνιατρικη και Orijen. To να δινεις καποια τροφη S/M συνηθως συνεπαγεται με προβληματα υγειας μεγαλωνοντας κι εγω προτιμω να τρωω τα λεφτα μου σε τροφες παρα σε γιατρους... Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 56971 Προσεχουμε για να εχουμε!!! Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 517937 Μια φορα καλοκαιρι θυμαμαι, ηταν κλειστο το pet shop που επαιρνα τροφη και ο κτηνιατρος κι αναγκαστικα να παρω την Purina One απο το S/M με αποτελεσμα τα γατουνια να φανε μια φορα και να κανουν διαροια για μερες!!! Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 923319
Ολα τα γατια μου, εκτος απο τον Χιονη που τον πηρα 1 χρονου στο σπιτι, εχουν ξεκινησει απο 1 μηνα μεχρι 4 μηνων περιπου με τη Weaning, στη συνεχεια Growth και μετα τη στειρωση Young Male. Eιναι πολυ σημαντικο οταν ειναι μικρα οπως η Μαγια να τρωνε την καλυτερη δυνατη τροφη ωστε να παιρνουν ολα οσα τους ειναι απαραιτητα για να μεγαλωσουν σωστα!!! Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 270712
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από uptight Δευ Μάης 31, 2010 8:00 pm

Κοίτα, μια επισκεψούλα από το μαγαζί σου θα τηνε κάνω έτσι κι αλλοιώς σύντομα, οπότε αν είναι θα πάρω και φαγητό, ευκαιρία είναι... Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 134150
uptight
uptight
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Πειραιάς (and proud of it!)
Αριθμός γατουνίων : 1! Ο (Μπαμπα)Τσίκο μας!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Συννεφιά, κατά προτίμηση με κρύο και χιόνι... αλλοιώς, γλυκός ανοιξιάτικος ήλιος. Πάνω από 30 βαθμούς μόνο αν φοράω μαγιώ ΚΑΙ βρίσκομαι κοντά σε παραλία!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ.... ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ... ΒΑΣΙΚΑ ΟΛΑ!!! :-D
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2010
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Parta10

http://some-beans.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από XIONIS Δευ Μάης 31, 2010 8:10 pm

Χχχχμμμμ... Αν την κανεις συντομα δεν θα βρεις παντως Royal Canin γιατι δε μας εχει ερθει ακομα... Απο βδομαδα ελπιζω να μας τη στειλουν γιατι μας εχουν στησει. Στον κτηνιατρο σου ομως -αν συνεργαζεται με την Royal Canin- θα βρεις οτι χρειαζεσαι!!! Αυτο που λεω παντως δεν ειναι οτι πρεπει ντε και καλα ολοι να δινουν κτηνιατρικες ή πανακριβες τελος παντων τροφες απλα ΟΧΙ τροφες S/M γιατι ειναι συνηθως αθλιες. Υπαρχουν αρκετες καλες τροφες σε πολυ οικονομικοτερη τιμη. Απλα στα μωρακια που τωρα παιρνουν τις βασεις για μια καλη αναπτυξη αξιζει αν δινουν λιγο περισσοτερα χρηματα για μια καλυτερη τροφη! Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 517937 Εγω αυτο εκανα κι εχω μεγαλωσει σουπερ γατακια τεραστιων διαστασεων!!! Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 986261Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 986261Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 986261Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 986261
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Σαβ Ιουν 12, 2010 6:32 pm

Μόλις ανακάλυψα ότι της Μάγιας της αρέσει το γάλα. Βάζω ένα μικρό πιατάκι για τη Ζήνα και το Ράμσυ που τρελαίνονται και πάει και το μικρό σκατό και πίνει κι αυτό. Έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι δεν κάνει να πίνουν γάλα τα μικρά γατάκια, όμως η Μάγια εφ' ενός είναι 3 μηνών πια, αφ' ετέρου δεν είδα να την πείραξε το γάλα, τα κακάκια της είναι μια χαρά. Βέβαια, παίζει να μην προλαβε να πιει πολύ γιατί μόλις την είδα, της το πήρα

Επίσης της αρέσει και η κροκέτα των άλλων γατιών, ενώ η ίδια έχει την δική της την παιδική, πάει και τρώει κι απ' το πιατάκι της Ζήνας και του Ράμσυ. Δεν είναι ότι μπερδεύεται πάντως, γιατί τα δικά της μπολάκια είναι σε άλλο δωμάτιο, χωριστά, αλλά δεν μπορώ να απομονώσω και το φαγητό της Ζήνας και του Ράμσυ. Πειράζει που τρώει τροφή για ενήλικες γάτες; Αν της αρέσει τόσο, να της σταματήσω την παιδική κροκέτα μόλις τελειώσει η σακούλα;
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από Tiger Lilly Σαβ Ιουν 12, 2010 9:15 pm

nosyparker έγραψε:
uptight έγραψε:Ναι την Purina Tonus τη σημείωσα καθώς αναφέρθηκε και παραπάνω...

SuperCatz έγραψε:Αυτή δίνω στα αδεσποτάκια μου, ανακατεμένη με άλλη μια πάλι της Purina. Είναι πολύ προσιτή η τιμή της, εγώ την αγοράζω 2,40 ευρώ / κιλό από το πετ σοπ της γειτονιάς μου (ελπίζω να μην την έχω μπερδέψει με άλλη και να λέω μαλ*κίες, αν κάποιος άλλος τη χρησιμοποιεί, ας το επιβεβαιώσει ή όχι..!).

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Εγώ έχω πάρει την οικονομική συσκευασία των 10 κιλών στα 22 ευρώ, αν θυμάμαι καλά και με 2 γάτες βγάζουμε 3 μήνες.

Συμφέρει πάρα πολύ αυτή η συσκευασία, γιατί του 1,5 κιλού κάνει περίπου 5,5 ευρώ. Νόζυ από πού την αγοράζεις; Στο Quiko την τελευταία φορά δε νομίζω να είδα.

Κι εμείς τέτοια τρώμε. Δε με παίρνει για πιο ακριβές τροφές σε αυτή τη φάση, και είναι η πιο καλή οικονομική που εντόπισα. Μου άρεσε που έχει κατηγορίες (για μικρά γατάκια, για στειρωμένα κλπ).
Tiger Lilly
Tiger Lilly
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Δύο: Μatou, και Miles.
Motto : Never underestimate the power of denial.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Σαβ Ιουν 12, 2010 11:16 pm

Δεν πρέπει να την φέρνει το Quiko, την πήρα από έναν εδώ στην Περαία.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από Tiger Lilly Κυρ Ιουν 13, 2010 11:19 am

Τη μικρή συσκευασία τη φέρνει σίγουρα, γιατί απο κει πήρα τελευταία φορά. Αγοράζω 4 του 1,5 κιλού και περνάμε περίπου ένα μήνα.

Σίγουρα έχει 22 ευρώ μόνο η 10κιλη; Γιατί οι 4 μικρές που παίρνω εγώ (6 κιλά σύνολο) βγαίνουν κοντά 24 ευρώ... Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 854643

Και σας βγάζει τρεις μηνες ρε θηρία; Εμάς τα 6 κιλά μας βγάζουν ένα μηνα και κάτι...
Tiger Lilly
Tiger Lilly
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Δύο: Μatou, και Miles.
Motto : Never underestimate the power of denial.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Κυρ Ιουν 13, 2010 11:24 am

Tiger Lilly έγραψε:

Σίγουρα έχει 22 ευρώ μόνο η 10κιλη; Γιατί οι 4 μικρές που παίρνω εγώ (6 κιλά σύνολο) βγαίνουν κοντά 24 ευρώ... Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 854643

Και σας βγάζει τρεις μηνες ρε θηρία; Εμάς τα 6 κιλά μας βγάζουν ένα μηνα και κάτι...

Μπορεί να κάνω και λάθος... δεν κρατάω ημερολόγιο για κάτι τέτοια. Εγώ τους βάζω 150 γρ τη μέρα και τα μοιράζονται (Ζήνα & Ράμσυ). Επειδή τις βλέπω πάχυναν, θα το ελαττώσω στα 100 τώρα το καλοκαίρι.


nosyparker έγραψε:Μόλις ανακάλυψα ότι της Μάγιας της αρέσει το γάλα. Βάζω ένα μικρό πιατάκι για τη Ζήνα και το Ράμσυ που τρελαίνονται και πάει και το μικρό σκατό και πίνει κι αυτό. Έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι δεν κάνει να πίνουν γάλα τα μικρά γατάκια, όμως η Μάγια εφ' ενός είναι 3 μηνών πια, αφ' ετέρου δεν είδα να την πείραξε το γάλα, τα κακάκια της είναι μια χαρά. Βέβαια, παίζει να μην προλαβε να πιει πολύ γιατί μόλις την είδα, της το πήρα

Επίσης της αρέσει και η κροκέτα των άλλων γατιών, ενώ η ίδια έχει την δική της την παιδική, πάει και τρώει κι απ' το πιατάκι της Ζήνας και του Ράμσυ. Δεν είναι ότι μπερδεύεται πάντως, γιατί τα δικά της μπολάκια είναι σε άλλο δωμάτιο, χωριστά, αλλά δεν μπορώ να απομονώσω και το φαγητό της Ζήνας και του Ράμσυ. Πειράζει που τρώει τροφή για ενήλικες γάτες; Αν της αρέσει τόσο, να της σταματήσω την παιδική κροκέτα μόλις τελειώσει η σακούλα;

Θα μου απαντήσει κανείς για το γάλα και την κροκέτα;
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από Chouzouris Κυρ Ιουν 13, 2010 12:13 pm

Νόζυ υπάρχει στο σούπερ μάρκετ γάλα whiskas ΕΙΔΙΚΟ για γάτες. Δοκίμασέ το.

Δεν πειράζει που τρώει τροφή για ενήλικες γάτες.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Κυρ Ιουν 13, 2010 12:41 pm

Ευχαριστώ Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 702886
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από Tiger Lilly Κυρ Ιουν 13, 2010 12:53 pm

Επίσης Νοζυ, μπορείς ίσως να τους δίνεις το γνωστό γαλα σκόνη που δίνουμε στα μωρά γατάκια.
Tiger Lilly
Tiger Lilly
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Δύο: Μatou, και Miles.
Motto : Never underestimate the power of denial.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Κυρ Ιουν 13, 2010 6:36 pm

Καλά που το είπες. Έχω κρατημένο μισό κουτί Ormilac αλλά το είχα ξεχάσει. Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 553874
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Πεμ Ιουν 17, 2010 10:29 pm

Έχουμε άλλο πρόβλημα τώρα! Ο Ράμσυ τρώει την κροκέτα της Μάγιας κι η Μάγια του Ράμσυ και της Ζήνας. Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 388464 Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 388464Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 388464 Πώς θα το σταματήσω αυτό; Καταρχήν ο Ράμσυ άμα τρώει την pro plan λογικά δεν θα παχύνει; Δεν είναι πιο θρεπτικές οι τροφές για γατάκια; Κι απ' την άλλη η Μάγια θα παίρνει όλα τα απαραίτητα από την τροφή ενήλικης γάτας; Κοντεύω να σκάσω. Δεν ξέρω αν το κάνουν από ζήλια, πάντως ακόμα και νερό πίνουν ο καθένας από το μπολάκι του άλλου. Άμα βάλω τις τροφές ανάποδα στα μπολάκια, θα τις ξεγελάσω λέτε;

Κι ένα άλλο πρόβλημα, άσχετο: ο Ράμσυ πάει και τα κάνει στην άμμο της Μάγιας, της οποίας η λεκανίτσα είναι μικρή και γεμίζει πολύ εύκολα. Η μικρή άμα μυρίσει δεν θέλει να πάει εκεί, αλλά ούτε και στην μεγάλη κλειστή τουαλέτα πάει, αφού κι εκεί μυρίζει Ζήνα και Ράμσυ. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!! Δεν ξέρω τι να κάνω. Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 236755
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Ιουν 17, 2010 10:40 pm

Οσον αφορα την τροφη, ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.Απο την πρωτη μερα που βρεθηκαν μαζι ο ενας ετρωγε την κροκετα του αλλου.Επειδη ο Μικυ ηταν στειρωμενος και ειχε ηδη μια φορα παρουσιασει προβλημα ουρολιθιασης, ο αιλουρος μου απαγορεψε διθα ροπαλου να τρωει την Growth της Ρογιαλ Κανιν.Μου ειπε να αρχισει να τρωει και ο μικρος αυτη για στειρωμενα.Μονη λυση θα ειναι να τα ταιζεις σε διαφορετικους χωρους καιμολις φανε να μαζευεις τα μπωλ.Σε μενα δεν δουλεψε γιατι ο μεγαλος ηταν μαθημενος να εχει συνεχεια το μπωλ του και να τρωει λιγο λιγο.

Και εμεις ειχαμε βαλει δυο αμμολεκανες στην αρχη.Μια μεγαλη κλειστη για τον Μικυ και μια κλειστη μικροτερη και χωρις την πορτα για τον μικρο. Αποτελεσμα?Και οι δυο πηγαιναν στην μικρη. Τελικα καταργησαμε την μικρη και βαλαμε μονο την μεγαλη χωρις το πορτακι για καιρο. Οταν ο μικρος εμαθε να ανοιγειτις πορτες του σπιτιου, βαλαμε και την πορτα στην τουαλετα. Πιστευω οτι η Μαγια δεν μπαινει στην κλειστη γιατι φοβαται και δεν ξερει πως να ανοιξει την πορτα οπως εκανε και το Λουκουμακι.
Η λυση νομιζω ειναι να βγγαλεις την πορτα απο την κλειστη για λιγο καιρο, ή να παρεις και μια δευτερη κλειστη μεγαλη να αφαιρεσεις την πορτα, ωστε να μπορει να παει η Μαγια, αλλα αν πηγαινουν και τα αλλα να μη γεμιζει με το παραμικρο. Εμεις που εχουμε 2 εχουμε τελικα μια τεραστια κλειστη τουαλετα, αλλα με 3 δεν νομιζω να γλιτωσεις την 2η.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από nosyparker Πεμ Ιουν 17, 2010 10:49 pm

Σίγουρα θα πάρουμε και δεύτερη τουαλέτα, αλλά έλεγα κι αυτή να είναι κλειστή. θα κάνω αυτό που λες με την πόρτα. Όσο για την τροφή, μου φαίνεται θα σταματήσω την παιδική και θα παίρνω μια και για τις 3 τους.

Αύριο πάμε κάμπινκ για το ΠΣΚ με τη Μάγια. Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 270712
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! Empty Απ: Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα!

Δημοσίευση από SuperCatz Πεμ Ιουν 17, 2010 10:56 pm

nosyparker έγραψε:Έχουμε άλλο πρόβλημα τώρα! Ο Ράμσυ τρώει την κροκέτα της Μάγιας κι η Μάγια του Ράμσυ και της Ζήνας. Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 388464 Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 388464Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 388464 Πώς θα το σταματήσω αυτό; Καταρχήν ο Ράμσυ άμα τρώει την pro plan λογικά δεν θα παχύνει; Δεν είναι πιο θρεπτικές οι τροφές για γατάκια; Κι απ' την άλλη η Μάγια θα παίρνει όλα τα απαραίτητα από την τροφή ενήλικης γάτας; Κοντεύω να σκάσω. Δεν ξέρω αν το κάνουν από ζήλια, πάντως ακόμα και νερό πίνουν ο καθένας από το μπολάκι του άλλου. Άμα βάλω τις τροφές ανάποδα στα μπολάκια, θα τις ξεγελάσω λέτε;

Κι ένα άλλο πρόβλημα, άσχετο: ο Ράμσυ πάει και τα κάνει στην άμμο της Μάγιας, της οποίας η λεκανίτσα είναι μικρή και γεμίζει πολύ εύκολα. Η μικρή άμα μυρίσει δεν θέλει να πάει εκεί, αλλά ούτε και στην μεγάλη κλειστή τουαλέτα πάει, αφού κι εκεί μυρίζει Ζήνα και Ράμσυ. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!! Δεν ξέρω τι να κάνω. Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! 236755

Ψυχραιμία!
Για να μην έχεις πρόβλημα με το ποιος τρώει τί, θα πρέπει να είσαι κέρβερος από πάνω τους όταν τρώνε, αλλιώς δεν θα το γλυτώσεις το να φάνε το φαΐ των άλλων...
Ναι, αν ο Ράμσυ τρώει παιδική θα παχύνει, η Μάγια δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα, καλό είναι όμως να τρώει την παιδική που είναι πιο ενισχυμένη.
Δεν θα τις ξεγελάσες αν βάλεις τις τροφές ανάποδα, είναι πολύ ισχυρή η όσφρησή τους.

Κανονικά, όσες γάτες έχεις, πρέπει να έχεις τόσες αμμολεκάνες, συν 1 (δηλαδή έχεις 3 γατιά, χρειάζεσαι 4 αμμολεκάνες).
Η όσφρησή τους είναι τέτοια που μπορεί, όχι μόνο να μην πάνε στη δική τους αμμολεκάνη και να πάνε σε άλλη, αλλά να σε "φιλοδωρήσουν" σε άλλα σημεία του σπιτιού...

Το θέμα φαγητό είναι πιο δύσκολο, στην παρούσα φάση και όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα βάσει αυτών που πέρασα και περνάω με τα γατούμπια μας, απ' ότι το θέμα αμμολεκάνη.
Αν η αμμολεκάνη της Μάγιας είναι πολύ μικρή, καλό θα ήταν να της πάρεις μια μεγαλύτερη άμεσα, σε πρώτη φάση, να καθαρίζεις καθημερινά τα "δωράκια" τους και να ανανεώνεις αρκετά συχνά την άμμο τους.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Βοηθήστε με την άσχετη μωρομάνα! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης