gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επιληψια γάτας

+5
koneko
aranwen
kouix
LAROGATA
tozouzou
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από tozouzou Τρι Μαρ 11, 2014 11:50 am

[justify]Η γατούλα μου, η ζουζούνα , είναι μόλις 11 μηνών και εδώ 2 μήνες έχει εμφανίσει κρίσεις επιληψίας. στην αρχή σκέφτηκα ότι φταίει η στείρωση που της έκανα αφού τις κρίσεις τις παρουσίασε λίγο καιρό μετά από τη στείρωση. ο γιατρός μου επιβεβαίωσε ότι δεν φταίει η στείρωση. έψαχνα να βρω λοιπόν τι άλλαξα μετά τη στείρωση και μπορεί να την επηρέασε. είχα προσθέσει πολλές κροκέτες στη διατροφή της, γνωστής εταιρίας, και δοκίμασα να μην της ξαναδώσω οπότε οι κρίσεις σταμάτησαν. χορηγώ και χάπια stedon βέβαια αλλά και πάλι όταν της έδωσα κροκέτες έκανε κρίση. συμπέρανα ότι οι κροκέτες την ενοχλούν και παρουσιάζει κρίσεις επιληψίας. ο γιατρός μου δε συμφωνεί πως φταίνε οι κροκέτες αλλά εγω διαπίστωσα πως κάνει κρίση μόνο όταν τρώει κροκέτες.
έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα με τη γατούλα του ή ξέει κάτι σχετικό με το θέμα να μου πει?
έχω στεναχωρηθεί και ανησυχήσει πάρα πολύ.

tozouzou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Μαρ 11, 2014 12:34 pm

το αιτιο της επιληψιας απ'οτι καταλαβα δεν εχει αξακριβωθει ιατρικα.Ο γιατρος σας εχει πει καποια πιθανη αιτια?γιατι και εγω το θεωρω λιγο περιεργο να φταιει η τροφη.Μπορει να φταιει καποια λοιμωξη,οπως εγκεφαλιτιδα κλπ,εχετε κανει τις απαραιτητες εξετασεις αιματολογικες?σκυλακι που ξερω που κανει επαναλαμβανομενες κρισεις παρότι παιρνει αγωγη,αυτες τις μερες θα παει για μαγνητικη εγκεφαλου,για να δουν αν υπαρχει καποιος ογκος.Ευχομαι να πατε καλα και να ελεγχθουν οι κρισεις εστω με φαρμακευτικη αγωγη luck 
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Επιληψια γάτας M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από kouix Τρι Μαρ 11, 2014 12:39 pm

Τι ακριβως ειναι αυτα τα συμπτωματα..?
Μηπως να τα περιγραψετε?
Μηπως την ενοχλει κατι στα ΔΟΝΤΙΑ τρωγοντας σκληρη τροφη, και φαινεται ΣΑΝ να κανει επιληπτικές κρίσεις, ενω στην ουσία το προβλημα ειναι αλλού?


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Επιληψια γάτας Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Επιληψια γάτας M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από tozouzou Τρι Μαρ 11, 2014 12:52 pm

κατ'αρχάς σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας.
έχουμε κάνει αιματολογικές εξετάσεις και είναι καλές, δεν δείχνουν κάτι ανησυχητικό ή κάτι που να εξηγεί τις επιληψίες.
τις κρίσεις τις εμφανίζει τα ξημερώματα, πάντα στον ύπνο την πιάνει.
δίνει αγωγή ο κτηνίατρος και τα πάει καλά μέχρι τώρα.
όμως παρόλα αυτά κρίση θα κάνει αν φάει τις συγκεκριμένες κροκέτες κατά τη διάρκεια της ημέρας. είναι τόσο τυχαίο που τις κάνει μόνο τότε?

tozouzou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από kouix Τρι Μαρ 11, 2014 2:32 pm

Τι ΑΚΡΙΒΩΣ κανει..?

δηλαδη θελω να πω, ΤΙ ειναι αυτο που ονομαζετε "κριση"...?

Επισης, τις κροκετες ΑΥΤΕΣ, τις τρωει με πολυ ορεξη..?
με βουλημία δηλαδη..?

Ο γιατρος την εχει δει να παθαινει αυτες τις επονομαζομενες "κρισεις"...?


(ΕΝΑ πραγμα που μου ερχεται προχειρα στο μυαλο, ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ μιλαμε για "κρισεις", ειναι μηπως ειναι αλεργική σε καποιο συστατικό της συγκεκριμενης τροφης.)



___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Επιληψια γάτας Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Επιληψια γάτας M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από tozouzou Τρι Μαρ 11, 2014 10:25 pm

καλησπέρα. οι κρίσεις που παθαίνει είναι με σπασμούς, βγάζει αφρούς από τ στόμα και της φεύγουν τα τσισα της. αφηστε, είναι πολύ αγχωτικό για μένα, στεναχωριέμαι πολύ που δε μπορω να τη βοηθήσω και αυτή η κακομοίρα δε ξέρει και τι της συμβαίνει. το χειρότερο είναι πως συμβαίνει πάντα ξημερώματα γύρω στις 6 και πετάγεται από το κρεβάτι και τρέχει τρομαγμένη και εγώ μες στον ύπνο προσπαθω να την ηρεμώ για να μη φοβάται.
αυτό που σκέφτηκα είναι μήπως κάποιο συστατικό που περιέχουν οι συγκεκριμένες κροκέτες την ενοχλεί, και σταμάτησα να της δίνω και σταμάτησαν και οι κρίσεις.
φυσικά ακολουθεί και αγωγή από το κτηνίατρο εδώ και ένα μήνα και η μόνη φορά που έπαθε κρίση ήταν όταν έφαγε κροκέτες.
έκανα δοκιμές σε διάφορα μήπως την ενοχλούν και μόνο οι κροκέτες φάνηκαν να την ενοχλούν.
θα δοκιμάσω κ με μια άλλη μάρκα κροκέτας να δω αντίδραση και θα σας ενημερώσω

tozouzou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από tozouzou Σαβ Μάης 03, 2014 8:46 pm

Καλησπέρα και πάλι!!!!
Έχω μέρες να σας γράψω μιας και τα πράγματα με τη ζουζούνα μου έδειχναν να πηγαίνουν καλά. όμως τις τελευταίες δύο εβδομάδες άρχισαν πάλι οι κρίσεις και τώρα θα δοκιμάζουμε καποια άλλη φαρμακευτική αγωγή. εδώ και 2 μήνες έπερνε καθημερινά μισό χάπι stedon και φαινόταν να είχε αποτέλεσμα. ο γιατρός έλεγε πως αν φτάσουμε τους 4 μήνες χωρίς κρίση τότε θα μειώναμε τη δόση και μπορεί να κόβαμε το χάπι. τώρα όμως θα δοκιμάσουμε καινούρια πιο ειδική αγωγή για ένα χρόνο. δε γνωρίζω ακόμη λεπτομέρειες γιατη τη δευτέρα θα πάμε στο γιατρό. είμαι πολύ στεναχωρημένη και αγχωμένη για το πςσ θα πανε τα πράγματα με την υγεία της και το χειρότερο είναι πως δεν έχω βρει κανέναν να γνωρίζει κάτι για αυτό ή να του έχει τύχει κάτι αντίστοιχο.
ούτε στο διαδικτυο μπορώ να βρω επαρκή στοιχεία για την επιληψία γάτας.
όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα!!!

tozouzou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από aranwen Παρ Ιουλ 25, 2014 1:36 pm

Καλησπερα, μολις βρηκα αυτη την συζητηση αν και λιγο αργα μαλλον. Δεν ξερω αν εχουμε μιλησει στο FB, καθως επειδη εχω επιληπτικο γατουλη εχουν επικοινωνησει μαζι μου 2-3 κοπελες με παρομοιο προβλημα. Απλα θελω να επιβεβαιωσω οτι η διατροφη παιζει μεγαλο ρολο σ αυτο το πολυ ευαισθητο θεμα. Αποφευγουμε οσο γινεται συντηρητικα χρωματα και διαφορα χημικα, ακομα και στο σπιτι, χλωρινες κλπ 'η τουλαχιστον φροντιζουμε η γατα να ειναι μακρυα απο το σημειο για να μην αναπνεει τις αναθυμιασεις. Προτεινω το συκγκεκριμενο γκρουπ στο yahoo που με εχει βοηθησει πολυ: https://groups.yahoo.com/neo/groups/epi-felines/conversations/messages
Προσπαθησα να βρω επισης μια σελιδα που την βρηκα μεσα σε αυτο το group οπου καποιος εγραφε πως οταν αλλαξε την τροφη της γατας του στην υψηλοτερη ποιοτητα (ισως και ωμη, δεν ειμαι σιγουρη) οι κρισεις σταματησαν εντελως. Μπορειτε να με βρειτε στο fb εδω να συζητησουμε περαιτερω https://www.facebook.com/aranwen
Καλη τυχη!

EDIT: Το βρηκα http://www.dontdieearly-book.com/a-surprise-cure-my-cats-idiopathic-seizure-disorder/
aranwen
aranwen
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουλ 29, 2014 11:45 am

Καθως διαβαζα ενα αρθρο ειδα οτι ο ψευδαργυρος σε υπερβολικη ποσοτητα μπορει να προκαλεσει επιληψια στις γατες. Αρα η διατροφη παιζει σιγουρα ρολο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Επιληψια γάτας M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τρι Ιουλ 29, 2014 1:30 pm

Ετσι,απο περιεργεια,τι μαρκα ηταν οι κροκετες? Suspect 
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Επιληψια γάτας M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από fotini123 Τρι Ιουλ 29, 2014 3:59 pm

Στον άνθρωπο οι επιληπτικές κρίσεις πυροδοτούνται από τους υδατάνθρακες (όταν υπάρχει ιστορικό) και γι' αυτό το λόγο οι γιατροί συστήνουν στους ασθενείς κετονική διατροφή (διατροφή χωρίς υδατάνθρακες).
Ενδεχομένως κάτι τέτοιο να ισχύει και για τις γάτες. Σε αυτή την περίπτωση μια διατροφή που θα περιλαμβάνει ελάχιστους ή καθόλου υδατάνθρακες (grain free τροφές, ωμά) μπορεί όντως να σταματήσει τις κρίσεις.
Ίσως οι συγκεκριμένες κροκέτες περιείχαν υψηλό ποσοστό υδατανθράκων.
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : Επιληψια γάτας M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από tozouzou Κυρ Αυγ 03, 2014 12:09 pm

Καλημέρα σας, είχα προσπαθήσει να σας απαντήσω πριν δυο μέρες αλλά μου έλεγε ότι απέτυχε η αποστολή του μηνύματος. δεν ξέρω αν τελικά λάβατε την απάντηση μου.
Θα ρωτήσω το γιατρό μου αν μπορούμε να ελαττώσουμε τη δόση του φαρμάκου και να δοκιμάσω τη διατροφή που μου προτείνετε. δε θέλω να της δίνω μια ζωη φάρμακο πρωι βράδυ, είναι πολύ κρίμα για τη ζούζου.
όμως έχει τρεις μήνες λαμβάνει το φάρμακο και δεν έχει εμφανίσει καμία κρίση.
οι κροκέτες ήταν whiskas. ο γιατρός με βεβαίωσε ότι δεν φταίνε οι κροκέτες απλώς ήταν να εμφανίσει την επιληψία και την εμφάνισε.
σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

tozouzou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από KostasP Δευ Νοε 14, 2016 3:38 pm

Είμαι νέος στο θέμα κατοικίδιου και θέλω άμεσα όποιος μπορεί και έχει γνώση του αντικειμένου να με βοηθήσει.
Εδώ και 3 μήνες έχω μαζέψει ένα γατάκι αδέσποτο που τώρα είναι περίπου 6 μηνών . Από την πρώτη ημέρα που το βρήκαμε είχε πρόβλημα με το δεξί του μάτι . Έχει "θολό" τον αμφιβληστροειδη και προφανώς δεν βλέπει και στο 100% καλά. Οι γιατροί μου είπαν ότι είναι κατά 99% εγκεφαλίτιδα και προέρχεται από την μητέρα της το μικρόβιο.
Να σημειωθεί ότι όταν το βρήκα είχε φάει "άσχημο Bouling" (συγνώμη για την φράση) από άλλα γατιά και έτσι αποφασίσαμε και το κρατήσαμε γιατί όπως μου είχε πει η γιατρός " αν το αφήσετε ελεύθερο έξω θα το κατασπαράξουν"
Το πρόβλημα όμως δεν είναι τόσο το μάτι
Εδώ και 2 μήνες περίπου ενώ πήρε κιλά (από 600γρ όταν το βρήκαμε έφτασε στα 1.300 γρ) άρχισε να κάνει ένα περίεργο σύμπτωμα .
Ξαφνικά από το πουθενά κάνεις κρίσεις " επιθετικότητας " αγριεύει κατεβάζει τα αυτιά και ταυτόχρονα έχει διάρροια και τρέμει.
Μετά από αυτό που διάβασα στο φόρουμ περισσότερο μου κάνει για επιληπτικό σοκ.
Την πρώτη φορά που εμφανίστηκε αυτό το φαινόμενο κάναμε 10 ώρες για να την πιάσουμε και να την πάμε σε γιατρό.
Το περίεργο είναι ότι με το που την πιάνουμε και την βάζουμε στο κλουβάκι για μεταφορά στο γιατρό ηρεμεί. Ο γιατρός την κράτησε 10 μέρες με ορούς αντιφλεγμονόδη και αντιβίωση . Την παραλάβαμε αρκετά αδύνατη και ταλαιπωρημένη αλλά καλύτερα . Μέχρι εχτές που ξανάκανε κρίση πάλι με τα ίδια συμπτωματα . Δεν την πήγαμε αυτή την φορά στο γιατρό γιατί μέσα σε 1 ώρα από την στιγμή που την βάλαμε στο κλουβάκι ηρέμησε.
Το συμπέρασμα είναι ότι φαίνεται να πονάει πολύ και να ταλαιπωρήτε . Δεν έχει πρόθεση να επιτεθεί σε άνθρωπο αλλά οταν πας να την πιάσεις γίνετε αγρίμι.Πάει και απομονώνετε κάπου στον κήπο σαν "να περιμένει από τον πόνο να πεθάνει". Χαραχτηριστικά να πω ότι αγοράσαμε ειδικά γάντια κτηνιάτρου για να μπορούμε να την πιάνουμε .
Ο πρώτος γιατρός μου είπε ότι μάλλον έχει εγκεφαλίτιδα και το μικρόβιο δεν έχει καταπολεμηθεί από μικρό που ήταν.
Θα έλεγα ότι είναι νευρολογικής φύσης το πρόβλημα γιατί έχει και μία σχετική δυσκινησία. από τότε που την μαζέψαμε.
Ερωτήσεις .
Μπορεί κα΄ποιοσ να μου πει από τα συμπτώματα που εμφανίζονται αν είναι δείγματα επιληψίας ?
Ξέρετε κάποιον γιατρό να κάνει εξετάσεις σχετικά με τέτοιες νευρολογικές αρρώστιες . Γενικότερα ποιος θεωρείται ο ποιο εξπερ. Γίνετε για παράδειγμα αξονική τομογραφία ή κάτι παραπλήσιο ?
Υπάρχει θεραπεία. ?

Όπως ανάφερα στην αρχή είμαστε οικογενειακά άσχετοι με το θέμα γάτες και κατοικίδια . Αλλά έχουμε δεθεί πάρα πολύ με το ζωάκι και είναι μέλος της οικογένειας. Ψάχνουμε στα τυφλά και δεν βρίσκουμε λύση . Σίγουρα χρειαζόμαστε ένα γιατρό να είναι ΤΟΠ στο αντικείμενο αυτό και να ξέρουμε τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν και σίγουρα τι θεραπεία.
Να σημειωθεί ότι την έχω πάει σε 3 γιατρούς και μία απάντηση τεκμηριωμένη και με μεθοδολογιά θεραπείας δεν έχω πάρει.

Έχουμε χάσει τον ύπνο μας με αυτό το θέμα και ψάχνουμε για λύση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια

KostasP

KostasP
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Νοε 14, 2016 4:21 pm

KostasP έγραψε:Είμαι νέος στο θέμα κατοικίδιου και θέλω άμεσα όποιος μπορεί και έχει γνώση του αντικειμένου να με βοηθήσει.  
Εδώ και 3 μήνες έχω μαζέψει ένα γατάκι αδέσποτο που τώρα είναι περίπου 6 μηνών . Από την πρώτη ημέρα που το βρήκαμε είχε πρόβλημα με το δεξί του μάτι . Έχει "θολό" τον αμφιβληστροειδη και προφανώς δεν βλέπει και στο 100% καλά. Οι γιατροί μου είπαν ότι είναι κατά 99% εγκεφαλίτιδα και προέρχεται από την μητέρα της το μικρόβιο.  
Να σημειωθεί ότι όταν το βρήκα είχε φάει "άσχημο Bouling" (συγνώμη για την φράση) από άλλα γατιά και έτσι αποφασίσαμε και το κρατήσαμε γιατί όπως μου είχε πει η γιατρός " αν το αφήσετε ελεύθερο έξω θα το κατασπαράξουν"
Το πρόβλημα όμως δεν είναι τόσο το μάτι
Εδώ και 2 μήνες περίπου ενώ πήρε κιλά (από 600γρ όταν το βρήκαμε έφτασε στα 1.300 γρ) άρχισε να κάνει  ένα περίεργο σύμπτωμα .
Ξαφνικά από το  πουθενά κάνεις κρίσεις " επιθετικότητας "  αγριεύει κατεβάζει τα αυτιά και   ταυτόχρονα έχει διάρροια και τρέμει.
Μετά από αυτό που διάβασα στο φόρουμ περισσότερο μου κάνει για επιληπτικό σοκ.
Την πρώτη φορά που εμφανίστηκε αυτό το φαινόμενο κάναμε 10 ώρες για να την πιάσουμε και να την πάμε σε γιατρό.
Το περίεργο είναι ότι με το που την πιάνουμε και την βάζουμε στο κλουβάκι για μεταφορά στο γιατρό ηρεμεί. Ο γιατρός την κράτησε 10 μέρες με ορούς αντιφλεγμονόδη και αντιβίωση . Την παραλάβαμε αρκετά αδύνατη και ταλαιπωρημένη αλλά καλύτερα . Μέχρι εχτές που ξανάκανε κρίση πάλι με τα ίδια συμπτωματα . Δεν την πήγαμε αυτή την φορά στο γιατρό γιατί μέσα σε 1 ώρα από την στιγμή που την βάλαμε στο κλουβάκι ηρέμησε.
Το συμπέρασμα είναι ότι  φαίνεται να πονάει πολύ και να ταλαιπωρήτε . Δεν έχει πρόθεση να επιτεθεί σε άνθρωπο αλλά οταν πας να την πιάσεις γίνετε αγρίμι.Πάει και απομονώνετε κάπου στον κήπο σαν "να περιμένει από τον πόνο να πεθάνει".   Χαραχτηριστικά να πω ότι αγοράσαμε ειδικά γάντια κτηνιάτρου για να μπορούμε να την πιάνουμε .
Ο πρώτος γιατρός μου είπε ότι μάλλον έχει εγκεφαλίτιδα και το μικρόβιο δεν έχει καταπολεμηθεί από μικρό που ήταν.
Θα έλεγα ότι είναι νευρολογικής φύσης το πρόβλημα γιατί έχει και μία σχετική δυσκινησία. από τότε που την μαζέψαμε.
Ερωτήσεις .
Μπορεί κα΄ποιοσ να μου πει από τα συμπτώματα που εμφανίζονται αν είναι δείγματα επιληψίας ?  
Ξέρετε κάποιον γιατρό να κάνει εξετάσεις σχετικά με τέτοιες νευρολογικές αρρώστιες . Γενικότερα ποιος θεωρείται ο ποιο εξπερ. Γίνετε για παράδειγμα αξονική τομογραφία ή κάτι παραπλήσιο ?
Υπάρχει θεραπεία. ?

Όπως ανάφερα στην αρχή είμαστε οικογενειακά άσχετοι με το θέμα γάτες και κατοικίδια . Αλλά έχουμε δεθεί πάρα πολύ με το ζωάκι και είναι μέλος της οικογένειας. Ψάχνουμε στα τυφλά και δεν βρίσκουμε λύση . Σίγουρα χρειαζόμαστε ένα γιατρό να είναι ΤΟΠ στο αντικείμενο αυτό και να ξέρουμε τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν και σίγουρα τι θεραπεία.
Να σημειωθεί ότι την έχω πάει σε 3 γιατρούς και μία απάντηση τεκμηριωμένη και με μεθοδολογιά θεραπείας δεν έχω πάρει.

Έχουμε χάσει τον ύπνο μας με αυτό το θέμα και ψάχνουμε για λύση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια

KostasP
το εψαξα λιγο στο διαδικτυο και βρηκα δυο κτηνιατρος που εχουν ειδικευτει στη νευρολογια και ειναι στην ιδια κλινικη,σου στελνω πμ
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Επιληψια γάτας M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από tozouzou Πεμ Νοε 24, 2016 6:38 pm

Καλησπέρα kostasP, καταρχήν συγγνώμη που καθυστέρησα να σου απαντήσω. δυστυχώς δε μπορούσα να δω το βιντεάκι που μου έστειλες για να καταλάβω αν είναι τα ίδια συμπτώματα με τη ζουζου και φυσικά δε μπορω να ξέρω σίγουρα γιατί δεν είμαι γιατρός κι δεν έχω δει και το γατάκι. εμείς πάντως εξετάσεις δεν της κάναμε νευρολογικές που λες. μας είπε όμως ο κτηνίατρος και της δίναμε ένα φάρμακο κάθε μέρα την ίδια ώρα για έξι με οχτώ μήνες και μετά επειδή δεν εμφάνιζε κρίσεις το ελαττώσαμε μέχρι που το έκοψε τελείως. εδώ και ένάμιση χρόνο που έχουμε σταματήσει την αγωγή δεν έχει κάνει καμία κρίση. το φάρμακο ήταν ίδιο με αυτό που δίνουν στον επιληπτικό άνθρωπο και λέγεται αν θυμάμαι καλά kaneuron. ρώτησε τον κτηνίατρο σου μήπως σου το δώσει.

εμάς πάντως εμφάνιζε τις κρίσεις πάντα το βράδυ που κοιμόταν και το μόνο που μπορούσα να κάνω για να τη βοηθήσω ήταν να την κρατάω όσο μπορω στο πάτωμα για να μην κοπανάει από δω και από κει κατά τη διάρκεια της κρίσης. επίσης τις μιλούσα ήρεμα και την χάιδευα απαλά μέχρι να ηρεμήσει. πολλές φορές τις έφευγαν τα τσίσα. θυμάμαι ότι αμέσως μετά είχε απίστευτη όρεξη για φαγητό και μου είχε πει ο γιατρός πως της πέφτουν τα επίπεδα ζαχάρου και για αυτό τρώει.
ο κτηνίατρος μας πάντως, είναι πάρα πολύ καλός αλλά είναι στη πάτρα,οπότε δε ξέρω αν σε βολεύει για να τον επισκεφτείς.
Καταλαβαίνω πως σου είναι πολύ δύσκολο να βλέπεις το γατάκι σου να υποφέρει αλλά δυστυχώς νομίζω πως δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
πάντως ότι χρειαστείς στείλε μου μήνυμα.

tozouzou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από Evelynmess Τετ Ιαν 03, 2024 11:08 am

καλησπέρα, αν και απο οτι βλέπω εχουν περασει αρκετά χρονια απο την ανάρτηση σας θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες ή αν μπορουμε καπως να επικοινωνησουμε διοτι και εμενα το γατάκι μου έπαθε κάποιες κρίσεις επιληψιας και τωρα ειναι στον κτηνίατρο. Βρίσκομαι στην Πάτρα και απο οτι ειδα και εσεις. Ισως θα μπορουσατε να μου δωσετε πληροφοριες σε ποιον το ειχατε παει εσεις γιατι ανησυχω και αγχωνομαι πολυ με ολο αυτο.
Ευχαριστω

Evelynmess
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2024

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιληψια γάτας Empty Απ: Επιληψια γάτας

Δημοσίευση από tozouzou Πεμ Φεβ 01, 2024 1:11 am

Καλησπέρα σας, πράγματι έχουν περάσει αρκετά χρόνια αλλά ακόμη έχουμε τη ζουζου μας. Εγώ πηγαίνω όλα μου τα ζωάκια στον Παπαδημητρίου Κωνσταντίνο στη Μαιζώνος και Σαχτούρη. Είναι πάρα πολύ καλός γιατρός. Μετά την αγωγή που κάναμε τότε δεν έχει ξαναχρειαστεί κάτι η ζουζου. Κάνει κάποιες κρίσεις το χρόνο περίπου 3 αλλα είναι μια χαρά. Φυσικά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Καταλαβαίνω το άγχος σας. Είναι πολύ άσχημο να τα βλέπεις να παθαίνουν την κρίση και να μη μπορείς να τα βοηθήσεις.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Στείλτε αν θέλετε κάτι και μπορώ να σας βοηθήσω.

tozouzou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2014

Αρέσει στον χρήστη Evelynmess

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης