gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

+48
psipsa
belezza
Stella M.
Αλεχ90
maraki172
vanilia cat
Spiros82
PiperMaru
startmarha
Gatoplikti
Constant1ne
SoFiA11
otz
koneko
MOLLY17
LAROGATA
kleinekatze
Τζούλι το Κατσούλι
kouix
Osi
niki
kardioygeia
alex..niaou
barkoulitses
SuperCatz
maritina
goodone
doremi
natalouko
Μενεγάτα
XIONIS
Anatoli
Πούπσυ
gatoras
Kikiriki
niou
Tiger Lilly
sardela
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
christiana
Φωτεινή
Pepita
OrAnGeLo
Chouzouris
Milly
Marcos
marmanga
Αστρογάτος
52 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Δεκ 04, 2013 11:56 am

Τα χαπάκια για τα ενδοπαράσιτα δεν έχουν "ισχύ" κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στο σώμα της γάτας, η αποπαρασίτωση γίνεται "άπαξ". Δεν είναι σαν τις αμπούλες για ψύλλους που διαρκούν ένα μήνα. Κοινώς δίνουμε χαπάκι-σκοτώνει ό,τι έχει μέσα-βγαίνουν σκοτωμένα σε δυο τρεις μέρες και τέλος. Μετά η επανάληψη έχει νόημα είτε να σκοτώσει αυτά που είχαν μείνει ως αυγά πριν την πρώτη αποπαρασίτωση και "βγήκαν" και μετά η επανάληψη κάθε τρεις μήνες είναι προληπτική, εκτός κι αν συντρέχει άλλος λόγος. Το πιο πιθανό είναι ότι το γατάκι ξανακόλλησε από τα χώματα πχ, αυτά που ζουν έξω κολλάνε πάρα πολύ εύκολα! Επίσης, απ' ό,τι θυμάμαι, κάποια σκουλήκια πεθαίνουν βγαίνοντας με την αφόδευση και μένει μέσα ένα κομμάτι και αυγά, οπότε λογικό να τα βλέπεις ψόφια στον ποπό του, εξαρτάται από το είδος του παρασίτου. Τώρα έτσι όπως το περιγράφεις, θέλει πάλι αποπαρασίτωση. Αν θεωρείς ότι το μιλμπεμάξ κάνει καλύτερη δουλειά (εμένα το ίδιο μου είχαν φανεί, αλλά ό,τι σου λένε οι γιατροί), δώσε αυτό.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Osi Τετ Δεκ 04, 2013 1:07 pm

Αρα θα του ξανακανω κανονικα ανα 15 μερες μπας και δω προκοπη..!!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από kleinekatze Τετ Ιαν 22, 2014 4:31 pm

Γνωρίζει κανείς κάποιο φυσικό τρόπο αντιμετώπισης της διάρροιας στη γάτα?
kleinekatze
kleinekatze
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/12/2013
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Osi Τετ Ιαν 22, 2014 4:54 pm

kleinekatze έγραψε:Γνωρίζει κανείς κάποιο φυσικό τρόπο αντιμετώπισης της διάρροιας στη γάτα?

Τι εννοεις φυσικο??
Υπαρχουν ειδικες τροφες για το γαστρεντερικο πχ η gastroenteric purina -i/d Hill's. Επισης υπαρχει και το fortiflora της purina το οποιο ειναι σκονη με προβιοτικα τα οποια βοηθουν παρα πολυ. επισης χρησιμοποιειται και ως βελτιωτικο γευσης ή αν ειναι πολυ ευαισθητη η γατα και θελεις να κανεις αλλαγη τροφης ωστε να μην παθει διαρροια. Εγω τα εχω χρησιμοποιησει ολα εκτος απο την Hill's και εμεινα ικανοποιημενη. Το θεμα ομως ειναι γιατι εχει διαρροια η γατουλα? εκανε εμβολιο? Αν εχει πολυ καιρο διαρροια καλο ειναι να την πας στον κτηνιατρο διοτι μπορει να της δημιουργηθει κολλιτιδα. Απο εκει και περα ο κτηνιατρος θα κρινει!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Ιαν 22, 2014 4:54 pm

Osi έγραψε:Το σκεφτηκα, αλλα ειμαι πολυ τυπικη με την αποπαρασιτωση! Επισης αυτο που με προβληματισε ειναι οτι βγαινουν νεκρα 2 μηνες μετα! Το οτι ειναι νεκρα ειναι σαφως καλο και αυτο θελουμε οταν κανουμε για πρωτη φορα αποπαρασιτωση αλλα γιατι 2 μηνες μετα δεν καταλαβαινω...
Να ξανακανω απο την αρχη αποπαρασιτωση με Μιλμπεμαξ και advocate?? Τελικα οτι δινεις παιρνεις...tafos
εγω θα συμφωνησω με την Τζουλι οτι καποια παρασιτα πεθαινουν οταν ερχονται σ'επαφη με το εξωτερικο περιβαλλον,επομενως δεν σημαινει οτι εχουν καταπολεμηθει μαλλον το αντιθετο.Εμενα στα μικρα που μεγαλωσα και που ηταν καργα στα σκουληκια ,σαν αρχη εδωσα milbemax(και οχι drontal,γιατι ειναι μικροτερο το milbemax)και συμφωνα με τις οδηγιες της γιατρου,επανελαβα μετα τις 15μερες.Σε περιπτωση που συνεχιζει ,ξαναδινεις για τριτη φορα μετα απο 15μερες.Επομενως καλο ειναι να κανεις αποπαρασιτωση απ΄την αρχη
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Osi Τετ Ιαν 22, 2014 4:57 pm

LAROGATA έγραψε:
Osi έγραψε:Το σκεφτηκα, αλλα ειμαι πολυ τυπικη με την αποπαρασιτωση! Επισης αυτο που με προβληματισε ειναι οτι βγαινουν νεκρα 2 μηνες μετα! Το οτι ειναι νεκρα ειναι σαφως καλο και αυτο θελουμε οταν κανουμε για πρωτη φορα αποπαρασιτωση αλλα γιατι 2 μηνες μετα δεν καταλαβαινω...
Να ξανακανω απο την αρχη αποπαρασιτωση με Μιλμπεμαξ και advocate?? Τελικα οτι δινεις παιρνεις...tafos
εγω θα συμφωνησω με την Τζουλι οτι καποια παρασιτα πεθαινουν οταν ερχονται σ'επαφη με το εξωτερικο περιβαλλον,επομενως δεν σημαινει οτι εχουν καταπολεμηθει μαλλον το αντιθετο.Εμενα στα μικρα που μεγαλωσα και που ηταν καργα στα σκουληκια ,σαν αρχη εδωσα milbemax(και οχι drontal,γιατι ειναι μικροτερο το milbemax)και συμφωνα με τις οδηγιες της γιατρου,επανελαβα μετα τις 15μερες.Σε περιπτωση που συνεχιζει ,ξαναδινεις για τριτη φορα μετα απο 15μερες.Επομενως καλο ειναι να κανεις αποπαρασιτωση απ΄την αρχη

Της εκανα απο την αρχη με Milbemax και Advocate! Απο την πρωτη μερα σταματησαν! Τρεις φορες συνολο της εκανα ανα 15 ημερες. Τωρα ανα μηνα παλι! Καλε αυτο οτι βρει το βαζει στο στομα του! εχω τρελαθει! παιζει ολη μερα στον κηπο και καταλαβαινεις...
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Ιαν 22, 2014 5:18 pm

Osi έγραψε:
LAROGATA έγραψε:
Osi έγραψε:Το σκεφτηκα, αλλα ειμαι πολυ τυπικη με την αποπαρασιτωση! Επισης αυτο που με προβληματισε ειναι οτι βγαινουν νεκρα 2 μηνες μετα! Το οτι ειναι νεκρα ειναι σαφως καλο και αυτο θελουμε οταν κανουμε για πρωτη φορα αποπαρασιτωση αλλα γιατι 2 μηνες μετα δεν καταλαβαινω...
Να ξανακανω απο την αρχη αποπαρασιτωση με Μιλμπεμαξ και advocate?? Τελικα οτι δινεις παιρνεις...tafos
εγω θα συμφωνησω με την Τζουλι οτι καποια παρασιτα πεθαινουν οταν ερχονται σ'επαφη με το εξωτερικο περιβαλλον,επομενως δεν σημαινει οτι εχουν καταπολεμηθει μαλλον το αντιθετο.Εμενα στα μικρα που μεγαλωσα και που ηταν καργα στα σκουληκια ,σαν αρχη εδωσα milbemax(και οχι drontal,γιατι ειναι μικροτερο το milbemax)και συμφωνα με τις οδηγιες της γιατρου,επανελαβα μετα τις 15μερες.Σε περιπτωση που συνεχιζει ,ξαναδινεις για τριτη φορα μετα απο 15μερες.Επομενως καλο ειναι να κανεις αποπαρασιτωση απ΄την αρχη

Της εκανα απο την αρχη με Milbemax και Advocate! Απο την πρωτη μερα σταματησαν! Τρεις φορες συνολο της εκανα ανα 15 ημερες. Τωρα ανα μηνα παλι! Καλε αυτο οτι βρει το βαζει στο στομα του! εχω τρελαθει! παιζει ολη μερα στον κηπο και καταλαβαινεις...
ο σκυλος του αδελφου μου που τον πηρε απο εκτροφειο και προφανως δεν ειχε γινει καλη αποπαρασιτωση απο την αρχη ,πηρε κοντα στα 12 drontal,ανα καποιες μερες,δεν θυμαμαι τωρα ακριβως.Καλυτερα τοτε παρε τον γιατρος σας τηλεφωνο για κατι παραπανω
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από kleinekatze Τετ Ιαν 22, 2014 5:51 pm

Τι εννοεις φυσικο??
Υπαρχουν ειδικες τροφες για το γαστρεντερικο πχ η gastroenteric purina -i/d Hill's. Επισης υπαρχει και το fortiflora της purina το οποιο ειναι σκονη με προβιοτικα τα οποια βοηθουν παρα πολυ. επισης χρησιμοποιειται και ως βελτιωτικο γευσης ή αν ειναι πολυ ευαισθητη η γατα και θελεις να κανεις αλλαγη τροφης ωστε να μην παθει διαρροια. Εγω τα εχω χρησιμοποιησει ολα εκτος απο την Hill's και εμεινα ικανοποιημενη. Το θεμα ομως ειναι γιατι εχει διαρροια η γατουλα? εκανε εμβολιο? Αν εχει πολυ καιρο διαρροια καλο ειναι να την πας στον κτηνιατρο διοτι μπορει να της δημιουργηθει κολλιτιδα. Απο εκει και περα ο κτηνιατρος θα κρινει![/quote]


Λέγοντας φυσικό εννοώ π.χ κάποιο βότανο.Διάρροια έχει σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού απο ενδοπαράσιτα.
kleinekatze
kleinekatze
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/12/2013
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Osi Τετ Ιαν 22, 2014 7:34 pm

LAROGATA έγραψε:
Osi έγραψε:
LAROGATA έγραψε:
Osi έγραψε:Το σκεφτηκα, αλλα ειμαι πολυ τυπικη με την αποπαρασιτωση! Επισης αυτο που με προβληματισε ειναι οτι βγαινουν νεκρα 2 μηνες μετα! Το οτι ειναι νεκρα ειναι σαφως καλο και αυτο θελουμε οταν κανουμε για πρωτη φορα αποπαρασιτωση αλλα γιατι 2 μηνες μετα δεν καταλαβαινω...
Να ξανακανω απο την αρχη αποπαρασιτωση με Μιλμπεμαξ και advocate?? Τελικα οτι δινεις παιρνεις...tafos
εγω θα συμφωνησω με την Τζουλι οτι καποια παρασιτα πεθαινουν οταν ερχονται σ'επαφη με το εξωτερικο περιβαλλον,επομενως δεν σημαινει οτι εχουν καταπολεμηθει μαλλον το αντιθετο.Εμενα στα μικρα που μεγαλωσα και που ηταν καργα στα σκουληκια ,σαν αρχη εδωσα milbemax(και οχι drontal,γιατι ειναι μικροτερο το milbemax)και συμφωνα με τις οδηγιες της γιατρου,επανελαβα μετα τις 15μερες.Σε περιπτωση που συνεχιζει ,ξαναδινεις για τριτη φορα μετα απο 15μερες.Επομενως καλο ειναι να κανεις αποπαρασιτωση απ΄την αρχη

Της εκανα απο την αρχη με Milbemax και Advocate! Απο την πρωτη μερα σταματησαν! Τρεις φορες συνολο της εκανα ανα 15 ημερες. Τωρα ανα μηνα παλι! Καλε αυτο οτι βρει το βαζει στο στομα του! εχω τρελαθει! παιζει ολη μερα στον κηπο και καταλαβαινεις...
ο σκυλος του αδελφου μου που τον πηρε απο εκτροφειο και προφανως δεν ειχε γινει καλη αποπαρασιτωση απο την αρχη ,πηρε κοντα στα 12 drontal,ανα καποιες μερες,δεν θυμαμαι τωρα ακριβως.Καλυτερα τοτε παρε τον γιατρος σας τηλεφωνο για κατι παραπανω

Της ειχα κανει κανονικα αποπαρασιτωση. Και ο κτηνιατρος μου ειπε ξανακανε απο την αρχη! Οποτε και αυτο εκανα! Απλα πλεον της δινω το συγκεκριμενο συνδιασμο (milbemax+ advocate) που για μενα ειναι κορυφη. Την προηγουμενη φορα της ειχα κανει με drontal οποτε ισως δεν την επιασε. Γενικα το drontal  δεν πιανει τοσα οσα το milbemax.
Ανα 15 ημερες ειναι κανονικα για την πρωτη φορα. Καλα ο σκυλος ηταν απο εκτροφειο και ειχε ενδοπαρασιτα??? τι εκτροφειο ειναι αυτο? Τα ενδοπαρασιτα συνηθως τα κολλανε και απο τη μαμα τους που σημαινει οτι ουτε και σε εκεινη ειχε γινει σωστα... tafos 
Τον καημενουλη.. μα 12 χαπια?? ας του εδινε Milbemax για σκυλους! Τελος εγω δεν το αλλαζω με τιποτα πλεον! Ανοιξε και μια φιλη μου μαγαζι με κτηνιατρικα φαρμακα και το πουλαει 4,50? απο 5,5 που το επαιρνα. Σωθηκα!  happy2  happy2 



kleinekatze έγραψε:Τι εννοεις φυσικο??
Υπαρχουν ειδικες τροφες για το γαστρεντερικο πχ η gastroenteric purina -i/d Hill's. Επισης υπαρχει και το fortiflora της purina το οποιο ειναι σκονη με προβιοτικα τα οποια βοηθουν παρα πολυ. επισης χρησιμοποιειται και ως βελτιωτικο γευσης ή αν ειναι πολυ ευαισθητη η γατα και θελεις να κανεις αλλαγη τροφης ωστε να μην παθει διαρροια. Εγω τα εχω χρησιμοποιησει ολα εκτος απο την Hill's και εμεινα ικανοποιημενη. Το θεμα ομως ειναι γιατι εχει διαρροια η γατουλα? εκανε εμβολιο? Αν εχει πολυ καιρο διαρροια καλο ειναι να την πας στον κτηνιατρο διοτι μπορει να της δημιουργηθει κολλιτιδα. Απο εκει και περα ο κτηνιατρος θα κρινει!


Λέγοντας φυσικό εννοώ π.χ κάποιο βότανο.Διάρροια έχει σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού απο ενδοπαράσιτα.[/quote]

Δεν εγινε σωστη αποπαρασιτωση?  Βοτανο προσωπικα δεν θα εδινα... και ουτε και ξερω! Επειδη εγω την πατησα απο τετοια διαρροια, λογω ενδοπαρασιτων, η οποια μετατραπηκε σε κολιτιδα και ετρεχα και δεν εφτανα! ειχε ταλαιπωρηθει πολυ το μικρο μου! οποτε προσοχη..
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από kleinekatze Τετ Ιαν 22, 2014 7:40 pm





kleinekatze έγραψε:Τι εννοεις φυσικο??
Υπαρχουν ειδικες τροφες για το γαστρεντερικο πχ η gastroenteric purina -i/d Hill's. Επισης υπαρχει και το fortiflora της purina το οποιο ειναι σκονη με προβιοτικα τα οποια βοηθουν παρα πολυ. επισης χρησιμοποιειται και ως βελτιωτικο γευσης ή αν ειναι πολυ ευαισθητη η γατα και θελεις να κανεις αλλαγη τροφης ωστε να μην παθει διαρροια. Εγω τα εχω χρησιμοποιησει ολα εκτος απο την Hill's και εμεινα ικανοποιημενη. Το θεμα ομως ειναι γιατι εχει διαρροια η γατουλα? εκανε εμβολιο? Αν εχει πολυ καιρο διαρροια καλο ειναι να την πας στον κτηνιατρο διοτι μπορει να της δημιουργηθει κολλιτιδα. Απο εκει και περα ο κτηνιατρος θα κρινει!


Λέγοντας φυσικό εννοώ π.χ κάποιο βότανο.Διάρροια έχει σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού απο ενδοπαράσιτα.[/quote]

Δεν εγινε σωστη αποπαρασιτωση?  Βοτανο προσωπικα δεν θα εδινα... και ουτε και ξερω! Επειδη εγω την πατησα απο τετοια διαρροια, λογω ενδοπαρασιτων, η οποια μετατραπηκε σε κολιτιδα και ετρεχα και δεν εφτανα! ειχε ταλαιπωρηθει πολυ το μικρο μου! οποτε προσοχη..[/quote]




Κολίτιδα ε? Θα έχω το νου μου ευχαριστώ!
kleinekatze
kleinekatze
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/12/2013
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Osi Τετ Ιαν 22, 2014 7:51 pm

Κοιτα τα πραγματα ειναι πολυ απλα και τα λεω κατοπιν εορτης επειδη τα περασα, μετα απο πολυ κοπο, προσπαθεια, αγχος και κυριως χρημα.. πολυ χρημα για το τιποτα βασικα..!
Ξεκινας με σωστη αποπαρασιτωση, εφοσον εχεις κανει παρε μια τροφη απο αυτες που σου ειπα, υπαρχουν και αντιστοιχες κονσερβες, δωσε και κανενα φορτιφλορα θα βοηθησει! Αν μεσα σε μια με δυο εβδομαδες δεν δεις αποτελεσματα (που αποκλειεται... εγω σε μια ειδα) τοτε πηγαινε ξανα στον κτηνιατρο σας, συνηθως κανουν καποια ενεση οι οποια σταματα τη διαρροια, αλλα αυτο θα το αφησεις ως τελευταια λυση εφοσον δεν πιασουν τα υπολοιπα!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από kleinekatze Πεμ Ιαν 23, 2014 5:46 pm

Osi έγραψε:Κοιτα τα πραγματα ειναι πολυ απλα και τα λεω κατοπιν εορτης επειδη τα περασα, μετα απο πολυ κοπο, προσπαθεια, αγχος και κυριως χρημα.. πολυ χρημα για το τιποτα βασικα..!
Ξεκινας με σωστη αποπαρασιτωση, εφοσον εχεις κανει παρε μια τροφη απο αυτες που σου ειπα, υπαρχουν και αντιστοιχες κονσερβες, δωσε και κανενα φορτιφλορα θα βοηθησει! Αν μεσα σε μια με δυο εβδομαδες δεν δεις αποτελεσματα (που αποκλειεται... εγω σε μια ειδα) τοτε πηγαινε ξανα στον κτηνιατρο σας, συνηθως κανουν καποια ενεση οι οποια σταματα τη διαρροια, αλλα αυτο θα το αφησεις ως τελευταια λυση εφοσον δεν πιασουν τα υπολοιπα!

Ο κτηνίατρος της είχε δώσει μια αλοιφή για τα παράσιτα απο το στόμα.Δύο δόσεις πήρε μέχρι τώρα.Αυτή η τροφή που μου λες θυμάσαι πόσο κάνει?
kleinekatze
kleinekatze
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/12/2013
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Osi Παρ Ιαν 24, 2014 12:28 pm

Αλοιφη ειχε παρει και εμενα στην αρχη αλλα δεν του εκανε τιποτα! Γενικα να προτιμας τα χαπια απο την αλοιφη. Εγω πλεον απορω γιατι τις βγαζουν! Αν του εδινα απο την αρχη χαπι δεν θα καταληγαμε εκει που καταληξαμε!
Ναι, την επαιρνα το 1,5 κιλο 14?. Την εχω παρει βεβαια και 22? αλλα μετα εψαξα και την βρηκα τοσο φθηνα.
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από kleinekatze Παρ Ιαν 24, 2014 7:55 pm

Osi έγραψε:Αλοιφη ειχε παρει και εμενα στην αρχη αλλα δεν του εκανε τιποτα! Γενικα να προτιμας τα χαπια απο την αλοιφη. Εγω πλεον απορω γιατι τις βγαζουν! Αν του εδινα απο την αρχη χαπι δεν θα καταληγαμε εκει που καταληξαμε!
Ναι, την επαιρνα το 1,5 κιλο 14?. Την εχω παρει βεβαια και 22? αλλα μετα εψαξα και την βρηκα τοσο φθηνα.

Τα χάπια σου τα πρότεινε ο κτηνίατρος ή μόνη σου το ήξερες και τα αγόρασες?
kleinekatze
kleinekatze
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/12/2013
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Osi Παρ Ιαν 24, 2014 9:24 pm

Η κτηνιατρος! Ειχα αλλαξει τοτε κτηνιατρο γιατι εκεινος επεμενε με την παστα και με κατι αλλα χαζα φαρμακα που μου εδινε και ειχε ταλαιπωρηθει πολυ ο Οσακος μου.. και ευτυχως που αλλαξα δηλαδη γιατι αμεσως ειδα διαφορα.
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από MOLLY17 Κυρ Ιουν 01, 2014 4:47 pm

θα ήθελα να ρωτήσω αν τα σκουλήκια που εχουν τα μικρά γατάκια ει αι κολλητικά για τα παιδιά.

MOLLY17
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 01, 2014 11:19 pm

ειναι
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από otz Κυρ Ιουν 01, 2014 11:21 pm

koneko έγραψε:ειναι

... με την προϋπόθεση ότι το παιδάκι θα βάλει τα χέρια στο στόμα χωρίς να τα πλύνει. Αλλά αυτό το κάνουν συχνά τα παιδάκια.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από MOLLY17 Τετ Ιουν 04, 2014 12:04 pm

ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντήσεις σας.Της δώσαμε ειδικη πάστα τώρα....σε δέκα μέρες πάλι.

MOLLY17
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από kouix Δευ Νοε 10, 2014 9:32 am

Χθες (οπως ειπα και στο θεμα μας) η Φίφα ή η Μπομπό εκαναν στο πατωμα διπλα στην αμμολεκανη ΑΥΤΟ:

(ροζ υγρο διαφανες ΜΕ σκουληκια μικρα σαν κουκιδες και μακρουλα σαν κλωστες 5 εκ μηκους)

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 0f109f3b-999a-49bd-a281-edd2624a7ee4

Γνωρίζει κανεις αν αυτο μπορει να ειναι "εμετος"...?
Εχετε δει δηλαδη ποτε εμετο με σκουλήκια....?

Δεν φαινεται να ειναι προϊον που εχει βγει απο "πισω" (απο πωπουδάκι δηλαδη)

Και αν ειναι προϊον εμετου, τοτε, υποθετουμε οτι το εκανε η Φίφα η οποια γλυφει συνεχεια την Μπομπό για να την καθαρίσει (και στο πωπουδάκι της) και μαλλον τα .. "ΕΦΑΓΕ"...απο τον ω της Μπομπος

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από SoFiA11 Δευ Νοε 10, 2014 11:54 am

Μύρισέ το...Πιστεύω δεν είναι εμετός.Κι εμένα μου το κανε και μύριζε διαφορετικά απο εμετό.
Εμένα δεν έτρωγε και είδα ξαφνικά δύο λιμνούλες.Η μια ήταν όπως την περιγράφεις και η άλλη ήταν σαν αφρός και υπέθεσα ότι είναι γαστρικά υγρά (παίρνει φάρμακο για ενδοπαράσιτα + το ότι δεν έτρωγε --> έβγαλε μόνο τα υγρά του στομάχου του).Τελικά το πρόβλημα πέρασε αφού τον έβαλα δίπλα σε ηλεκτρικό καλοριφέρ σε περίπτωση που ήταν κρύωμα + για την αφαγία, του έβαλα με το ζόρι λίγη τροφή απ' την κονσέρβα στο στόμα για να του ανοίξει η όρεξη.Κατα τ' άλλα παίρνει ακόμα αγωγή για ενδοπαράσιτα γιατί έχει ακόμα διάρροιες.
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 72399

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από kouix Δευ Νοε 10, 2014 12:46 pm

Kανενα απο τα τα δυο γατακια που μπορει να ΤΟ εκαναν αυτο, δεν εχει διαρροια.
Χθες μαλιστα, εψαξα και τα θκατουλακια τους (μετα το συμβαν) και δεν ειδα δια γυμνού οφθαλμού σκουλικια μεσα σ' αυτα.

Και τα δύο εχουν ορεξη και τρωνε κανονικά.
Και τα δυο το πρωι ειχαν διαθεση και παιζανε μεταξυ τους.

Οσο για να ΤΟ μυρισω, δεν μπορω πια, αφου ΤΟ μαζεψα ΧΘΕΣ και ΤΟ πεταξα. No

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από SoFiA11 Δευ Νοε 10, 2014 12:55 pm

Έχω διαβάσει ότι τα σκουλήκια μπορούν να πάνε παντού ακόμα και στο συκώτι.Αν βγαίνουν απ' το στόμα πρόσεξε με τα χαιδέματα γιατί είναι κολλητικά.
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 72399

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από SoFiA11 Παρ Νοε 14, 2014 10:21 am

kouix έγραψε:Χθες (οπως ειπα και στο  θεμα  μας)  η  Φίφα ή η  Μπομπό  εκαναν  στο πατωμα  διπλα στην αμμολεκανη  ΑΥΤΟ:

(ροζ  υγρο διαφανες ΜΕ  σκουληκια μικρα σαν  κουκιδες και  μακρουλα σαν  κλωστες 5 εκ μηκους)

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 0f109f3b-999a-49bd-a281-edd2624a7ee4

Γνωρίζει κανεις  αν  αυτο  μπορει να ειναι "εμετος"...?
Εχετε  δει  δηλαδη  ποτε  εμετο με  σκουλήκια....?

Δεν  φαινεται να ειναι προϊον  που εχει  βγει απο  "πισω"  (απο  πωπουδάκι  δηλαδη)

Και αν ειναι προϊον  εμετου,  τοτε,  υποθετουμε οτι  το εκανε  η Φίφα η  οποια  γλυφει  συνεχεια  την Μπομπό  για να την καθαρίσει (και στο πωπουδάκι της) και μαλλον  τα .. "ΕΦΑΓΕ"...απο  τον  ω της  Μπομπος

Καλημέρα!!Δεν ξέρω αν το πήγες στον κτηνίατρο αλλά έχω νέα...Σήμερα έκανε το ίδιο και ο γατούλης μου και ήταν προιόν που βγήκε απο πίσω όπως λες κι εσυ Smile ..Ο δικός μου κάνει θεραπειά για ενδοπαράσιτα αλλά δεν ξέρω αν φταίει αυτό...εσύ τελικα τον πήγες σε γιατρό;;
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 72399

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από kouix Παρ Νοε 14, 2014 11:18 am

Ναι, το πηγα. Εδειξα και την φωτο στην γιατρο και αυτη λεει οτι ειναι προϊον που βγηκε απο μπρος. Μοου ειπε οτι αν εχουν ΠΟΛΛΑ παρασιτα, καμια φορα, βγαινουν και απο το στωμα.
Κι εμας "εντατική" θεραπεια για ενδοπαρασιτα μας εδωσε.

Δηλαδη 2 φορες ανα 15ημερες και μια μετα σε 30 μερες.

Περαστικα μας μας ευχομαι!!!! Smile


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από SoFiA11 Παρ Νοε 14, 2014 1:24 pm

Ναι ναι ναι!!!Περαστικά!!
mallias mallias mallias
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 72399

Αρέσει στον χρήστη wildone

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Constant1ne Δευ Φεβ 16, 2015 6:21 pm

Να ρωτησω κατι. Ο κτηνιατρος μου, μου ειπε οτι απ τη στιγμη που δεν βγαινει ποτε απ το διαμερισμα, δεν υπαρχει λογος να τον επιβαρυνω με χαπια και αμπουλες. Να τον ακουσω;
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από koneko Δευ Φεβ 16, 2015 6:43 pm

ναι, εγω τον αποπαρασιτωσα (εσωτερικα-εξωτερικα) περυσι μετα απο 4+ χρονια επειδη κολλησε ψυλλους απο το μικρο που εφερα σπιτι. Κατα τα αλλα δεν τον αποπαρασιτωνω αν δεν υπαρχει λογος.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Constant1ne Δευ Φεβ 16, 2015 6:46 pm

Ισχυει το ιδιο και για τα εμβολια; Εννοω εκτος απ τα πρωτα που κανουν μικρα
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από kouix Τρι Φεβ 17, 2015 3:42 am

Κωνσταντινε, αυτο (για τα εμβολια) ειναι μια αποφαση που θα παρεις εσυ.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ "κατι".

ΟΜΩΣ, αν θες την δική μου γνωμη (με την εννοια τι κανω ή τι θα κανω εγω στις γατουλες μου)
θα σου πω το εξης:
-εχω αποφασισει, να κανουν και οι δύο
α) τα παιδια (που γινονται οταν ειναι "μηνων".) ===> αυτα εγιναν
β) του έτους ===> η φίφα τα εκανε κι αυτα (η μπομπο δεν εχει χρονίσει ακόμη)
γ) και μετα ή θα κανω και στο δευτερο ετος και μετα θα το πηγαινω ανά 3ετία, ή ανα 3ετία κατευθείαν.
ΦΥΣΙΚΑ ανω των 9-10 χρονων, δεν ξερω ΚΑΝ αν θα τις ξαναεμβολιασω..... αργουμε μεχρι τοτε. Smile

ΥΓ: προβλημα με τα εμβολια υπαρχει σιγουρα οταν ταξιδευεις με αεροπλανο που ζητανε ενημερωμενα βιβλιαρια για ολα τα εμβολια -και της λύσσας.

ΥΓ2: η λογική η δικη ΜΟΥ , μου λεει, πως ΑΝ ο γατουλης σου ΔΕΝ ερχεται σε επαφη με άλλες γατες, δεν παιζει να κολλήσει κατι μεταδοτικό απο γάτα, ακόμη κι αν ειναι εντελως ανεμβολίαστος.

Παρολο που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οι εμβολιασμοι ειναι υποχρεωτικοί,
κατ' εμέ, το θεμα των εμβολιων, ειναι ενα ρισκο που παιρνουμε εμεις για τα ζωακια μας.
Βαζουμε κατω τα δεδομενα, και βλεπουμε ΠΟΥ γερνει πιο πολυ η ζυγαρια.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από koneko Τρι Φεβ 17, 2015 5:12 am

Εγω θα τα εκανα ολα τα εμβολια, ακομα και της λυσσας και της λευχαιμιας μεχρι τον 1ο χρονο και μετα ειτε δεν θα τα εκανα καθολου ειτε θα τα εκανα ανα 3-5 χρονια (μονο το 4πλο ομως). Πρεπει να ζυγισεις τα υπερ και τα κατα. Εγω απο τον 1ο χρονο και μετα δεν του εχω κανει κανενα εμβολιο εκτος απο το αντιλυσσικο και αυτο επειδη χρειαστηκε να ταξιδεψουμε. Ο γατος μου ομως ζει σε περιοχη οπου δεν υπαρχουν αδεσποτα και δεν τον αφηνω σε ξενοδοχεια ζωων, ουτε ερχεται σε επαφη με αλλα, επομενως δεν εχει νοημα να τον εμβολιαζω για το τιποτα. Το ιδιο μου συνιστα και ο κτηνιατρος μου. Το 4πλο εμβολιο περιλαμβανει καποιες ασθενειες οι οποιες ειναι επικινδυνες στα γατακια, αλλα οχι στις ενηλικες.

Να πω την αληθεια οταν βρηκα την μικρη στον δρομο ειχα πανικοβληθει γιατι φοβομουν μηπως κολλησει λευχαιμια ή aids (για το aids απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει εμβολιο). Γι' αυτο και την ειχα σε καραντινα σε αλλο δωματιο για μηνες μεχρι να εξεταστει. Ξερω οτι παρολο που εχει να κανει εμβολια σχεδον 6 χρονια, εχει καποια προστασια ακομα απο αυτα, αλλα ηταν ρισκο αυτο που εκανα με το μικρο και το εφερα σπιτι. Ηταν βεβαια απροβλεπτη η κατασταση και δεν προκειται να ξανασυμβει, οποτε θα συνεχισω να μη τον εμβολιαζω. Το ιδιο θα κανω και στην μικρη μου. Ολα τα εμβολια για 1-2 χρονια και μετα τελος. Προτιμω να τα εχω εμβολιασμενα για ολες τις ασθενειες και να μη τα επαναλαμβανω, παρα να επαναλαμβανω μονο το τριπλο/τετραπλο (χωρις να ειναι εμβολιασμενο αρχικα με ολα τα εμβολια) που δεν καλυπτει την λευχαιμια την οποια θεωρω πολυ πιο επικινδυνη απο την ρινοτραχειτιδα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Φεβ 17, 2015 2:27 pm

kouix έγραψε:Κωνσταντινε,  αυτο  (για  τα εμβολια) ειναι μια αποφαση  που θα παρεις  εσυ.

ΔΕΝ  ΙΣΧΥΕΙ  "κατι".

ΟΜΩΣ,  αν θες την δική μου  γνωμη  (με  την  εννοια  τι κανω  ή  τι θα κανω  εγω  στις  γατουλες μου)
θα  σου πω  το εξης:
-εχω  αποφασισει, να  κανουν και  οι δύο  
α) τα παιδια (που γινονται οταν ειναι "μηνων".) ===> αυτα  εγιναν
β)  του έτους ===> η  φίφα  τα  εκανε  κι αυτα  (η μπομπο  δεν  εχει χρονίσει ακόμη)
γ)  και μετα  ή θα κανω  και στο  δευτερο  ετος  και  μετα  θα το πηγαινω  ανά  3ετία,  ή ανα  3ετία  κατευθείαν.
ΦΥΣΙΚΑ  ανω  των  9-10  χρονων,  δεν  ξερω ΚΑΝ  αν  θα  τις ξαναεμβολιασω..... αργουμε  μεχρι τοτε. Smile

ΥΓ:  προβλημα  με  τα εμβολια  υπαρχει  σιγουρα  οταν  ταξιδευεις με  αεροπλανο που  ζητανε  ενημερωμενα βιβλιαρια  για  ολα  τα εμβολια  -και της λύσσας.

ΥΓ2:  η  λογική η  δικη  ΜΟΥ ,  μου λεει, πως  ΑΝ  ο  γατουλης  σου  ΔΕΝ ερχεται  σε επαφη με άλλες  γατες,  δεν  παιζει να κολλήσει  κατι  μεταδοτικό  απο γάτα,  ακόμη κι αν ειναι  εντελως  ανεμβολίαστος.

Παρολο που  ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ  οι  εμβολιασμοι  ειναι υποχρεωτικοί,
κατ' εμέ, το  θεμα  των  εμβολιων,  ειναι  ενα  ρισκο  που  παιρνουμε  εμεις  για τα  ζωακια  μας.
Βαζουμε  κατω τα  δεδομενα,  και βλεπουμε  ΠΟΥ  γερνει  πιο  πολυ  η  ζυγαρια.

Συμφωνώ απολυτα!!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Φεβ 17, 2015 3:12 pm

Ωραια, σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Laughing
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από SoFiA11 Τρι Φεβ 17, 2015 3:14 pm

Constant1ne έγραψε:Ωραια, σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Laughing
Καλέ πώς μεγάλωσε το γατούλι!!
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 72399

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Φεβ 17, 2015 3:17 pm

4 κιλα μου γινε και ανεβαινει!!!
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 4 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης