gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

+5
koneko
Stella M.
Gatoplikti
Smokys
belezza
9 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Σαβ Ιαν 13, 2018 3:40 pm

Σ ευχαριστούμε!! Μα και εγώ αυτό σκέφτηκα αμέσως την αντιβίωση αλλά μ είπε πως δεν έχει παρενέργειες. Δε θυμάμαι ποια ήταν αλλά ξέρω πως είναι μόνο για ζωάκια. Την Ουρολοίμωξη την κατάλαβα ως εξής λασπωνει πολύ η άμμος της και κολλάει κάτω καθώς και ότι μυρίζει πολύ έντονα μερικές φορές φεύγουν και σταγόνες από τσισακια και σε αλα σημεία. Τωρα δεν θα την πάω ξανά δεν μου είπε κάτι απλά περιμένουμε να δούμε τι θα δείξουν οι εξετάσεις. Τωρα που πήγε τουαλέτα έκανε μικρή ποσότητα αλλά ήταν κανονικά. Προσπαθεί να κοιμηθεί αλλά όλο σηκώνεται και ανοιγοκλείνει το στοματάκι όπως όταν θέλουν να κάνουν εμετό αλλά μάλλον δεν της έρχεται είναι από την μέθη. Αλλά έχουν περάσει τώρα 4 ώρες που την έφερα πιστεύω μέχρι το βράδυ να είναι καλύτερα. Την λυπάμαι έχει ταλαιπωρηθεί πολύ και πονάω και εγώ όπως την βλέπω. Εύχομαι να συνέλθει γτ έχω ακούσει κ έχω ζήσει κ εγώ περίπτωση που δεν επανήλθαν ποτέ.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Σαβ Ιαν 13, 2018 3:47 pm

Όσο αναφορά τον γιατρό ξέρω πως είναι ο καλύτερος εδώ στα νότια προάστια της Αθήνα που είναι και μάλιστα πολύ οικονομικός και μέλος της Φιλοζωικής. Κάποιες φορές βέβαια σκέφτομαι γτ να μην της είχε κάνει αυτός από μόνος του εξετάσεις και περιμένει τόσο αλλά σκέφτομαι πως αν έβλεπε κάτι ανησυχητικό θα το ζητούσε άλλωστε μ είχε πει να δουμε πώς θα πάει για να μην ταλαιπωρηθεί και θα δούμε πως θα το χειριστούμε.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 13, 2018 3:58 pm

Συμφωνώ σε όλα και μάλιστα όλα της τα συμπτώματα όπως διαπίστωσα, εμετός, ίσως πόνος στην κοιλιά και δυσκοιλιότητα μπορεί να είναι από το Zantac, σύμφωνα με το φυλλάδιο του φαρμάκου. Παρόλο που είναι ευρέυως χρησιμοποιούμενο φάρμακο, εφόσον υπάρχουν καταγεγραμμένες παρενέργειες δεν είναι κι απίθανο.
Επίσης ακόμη μου φαίνεται υπερβολή η ενέσιμη αντιβίωση. Υπάρχουν σιρόπια να δώσεις εσύ για κάποιες μέρες. Τα ενέσιμα και τα συνδυαστικά φάρμακα είναι και τα πιο βαρβάτα και αυτά με τις περισσότερες παρενέργειες.
Παράδειγμα απλοϊκά γραμμένο, το zantac και γενικά οι ρανιτιδίνες αποτρέπουν ας πούμε την παραγωγή των οξέων του στομάχου για να μην επιδεινωθεί ένας πιθανός ερεθισμός που υπάρχει. Τα σιρόπια τύπου maalox πάλι απλά εξουδετερώνουν τα οξέων, αλλά είναι και πιο ήπια συνήθως δίχως παρενέργειες οπότε συνήθως ξεκινανε με αυτό.
Πολλές φορές μπορεί απλά κάτι να μασούλησε και να υπάρχει ερεθισμός στο στομάχι, το maalox δίνει στην ουσία το χρόνο στο ζώο να συνέλθει μόνο του.
Αν πάλι έκρινε ότι χρειάζεται ρανιτιδίνη υπάρχει κι αυτό σε σιρόπι.
Επίσης θα ήταν χρήσιμο να διευκρινήσετε αν πρόκειται για εμετό ή αναγωγή. Αν δηλαδή κάνει γενικά εμετό μέσα στη μέρα ή αμέσως μετά το φαγητό. Στη δεύτερη περίπτωση υποδεικνύει ερεθισμό στο ανώτερο πεπτικό. Μπορεί πχ. να την πείραξε κάποιο από τα φάρμακα που πήρε, ερεθίστηκε και το στομάχι και δεν δέχεται τροφή, μια ελαφριά γαστρίτιδα που με λίγη βοήθεια από το maalox περνάει εύκολα.

Τέλος για τις αιματολογικές ίσως έκανε καλά να κοιτάξει νεφρά και συκώτι, αλλά σίγουρα χρειάζονται γενικές αίματος που δίνουν τη συνολική εικόνα, όπως και να αποκλειστούν τα λοιμώδη ως αιτίες.
Όντως γιατροί δεν είμαστε, αλλά εμετοί-διάρροιες-στοματίτιδα μαζί..πάντα ελέγχουν και για λοιμώδη.
Να σου πω στην δική μας περίπτωση, εμφάνισε η Φούσκα που είναι 2μιση ετών ξαφνικά, κρίση ουλίτιδας, κόκκινα πρησμένα ούλα, δίχως στοματίτιδα. Οι εξετάσεις για λοιμώδη ήταν το πρώτο που πρότεινε ο γιατρός.

Τέλος όσον αφορά το γιατρό, ειδικά αυτοί που είναι σε φιλοζωική και βλέπουν τόσα περιστατικά, έχω καταλάβει πως κάποιοι είναι λίγο συντηρητικοί στις εξετάσεις που προτείνουν, όπως για παράδειγμα για τα λοιμώδη σου λέει είναι κάτι στο οποίο δεν μπορείς να επέμβεις, οπότε..
Είναι όμως χρήσιμο να ξέρεις αν τα συμπτώματά της μπορούν να αποδοθούν σε ένα τέτοιο νόσημα, ώστε απλά να πάρεις τις κατάλληλες γραμμές, για το πως ζείτε από εδώ και πέρα με αυτό και ποιες ήπιες αγωγές χρησιμοποιείτε για την αντιμετώπιση των εκάστοτε εμφανιζόμενων συμπτωμάτων.
Από την άλλη, αν προσπαθεί να σε γλιτώσει από περιττές εξετάσεις, ελέγχει νεφρά και συκώτι και όχι το πρώτο πιο απλό που είναι οι γενικές αίματος;
Σε τέτοια μπερδεμένα περιστατικά αυτό που προτείνω είναι αν για οποιοδήποτε λόγο δεν σε καλύπτουν όσα λέει, δεν κατανοείς κάτι, τότε δεν χάνεις και κάτι να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
Άλλο παράδειγμα με αδεσποτάκο χτυπημένο στο μάτι, θεώρησα πως το έχει χάσει και έψαχνα εναγωνίως γιατρό για να τον πάω κάπου γρήγορα. Απευθύνθηκα στο γνωστό της περιοχής και μου είπε ότι δεν μπορούν να κάνουν και κάτι μου έδωσε μια αντιβίωση. Πήρα το δικό μας και μου λέει να του περιγράψω πως είναι και η απάντηση ήταν πως δεν έχει χάσει το μάτι, δώσε αυτό κι αυτό κι ο γάτος συνήλθε σε δυο μέρες. Δηλαδή αυτός που έχει όνομα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πάντα καλύπτει τις ανάγκες μας.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Σαβ Ιαν 13, 2018 4:44 pm

Ναι συμφωνώ σε αυτό που λες πάντα μια δεύτερη γνώμη είναι καλύτερη. Και εγώ απόρησα γτ να μην γίνουν γενικές αίματος αφού μπήκαμε στην ταλαιπωρία να της πάρουν αίμα. Εκτός κ αν απέκλεισε κάθε περίπτωση για κάποια λοίμωξη και ήθελε να επικεντρωθεί σε αυτά τα 2 ζωτικά όργανα για να αποκλείσουμε κάτι δυσάρεστο. Της έκανε ενεσεις γιατί δεν έτρωγε και έπρεπε να κάνει την αγωγή και δε μπορούσα να της δώσω την αντιβίωση ούτε σιρόπι κατάφερνα πιο παλιά που είχα επιχειρήσει. Πάντως ακόμα δεν μου έχει συνέλθει από την μέθη είναι τα ματάκια της κάπως μισόκλειστα και δεν έχει ακόμα σταθερότητα ούτε αντιδράει πλήρως όταν της μιλάω.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Σαβ Ιαν 13, 2018 4:58 pm

Αχ παιδιά βοήθεια τι να κάνω όσο περνάει η ώρα χάνει την επαφή της δεν αντιδράει τα ματάκια της είναι σαν δακρυσμένα παίρνω το γιατρό δεν το σηκώνει.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 13, 2018 5:16 pm

Θα έπρεπε να συνέρχεται όσο περνάει η ώρα όχι να χάνεται.
Αν δε βρίσκεις το γιατρό ψάξε εφημερεύουσα κλινική εφόσον είσαι Αθήνα!

Μην το αφήνεις, το χάνει επαφή που λες, είναι ανησυχητικό. Μη σκέφτεσαι μην ταλαιπωρηθεί κτλ, ψάξε το γιατρό και ταυτόχρονα κλινική.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 13, 2018 5:18 pm

Κάνε μια αναζήτηση google στα γρήγορα, εγώ δεν ξέρω και τις περιοχές.
Βγάζει και κτηνιατρεία έκτακτης ανάγκης.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Σαβ Ιαν 13, 2018 5:19 pm

Τον γιατρό δεν μπορώ να τον βρω με τπτ δεν το σηκώνει βρήκα όμως μια κλινική που εφημερεύει μου είπαν να την πάω εφόσον είναι έτσι και είναι και πανάκριβα. Για ότι νεότερο θα ενημερώσω ελπίζω να τα καταφέρουμε
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 13, 2018 5:22 pm

Τη θετική μας ενέργεια στέλνω, πάρε τη γατούλα και πήγαινέ τη!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιαν 13, 2018 5:23 pm

καλο απογευμα. υπρχει κλινικη καπου στο πικερμι ή στο κορωπι που ειναι οικονομικη και καλη (απλα δε θυμαμαι που ακριβως) για ψαξε αν μπορεις και αυτο
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Σαβ Ιαν 13, 2018 5:30 pm

Τη βρήκα αυτή που λες στο Πικέρμι αλλά βρήκα και μια σε εμένα κοντά. Σας ευχαριστώ την χρειαζόμαστε θα ενημερωσω
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιαν 13, 2018 5:47 pm

ευχομαι να πανε ολα καλα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Σαβ Ιαν 13, 2018 7:36 pm

Με πρόλαβε ο κτηνίατρος επικοινώνησε μαζί μου και μου είπε πως θα αργήσει λίγο να συνέλθει διότι έχει ταλαιπωρηθεί πολύ αλλά μου είπε να πάω να την δει. Μόλις γυρίσαμε την εξέτασε την ακροαστηκε είπε πως είναι καλά της έκανε μια ένεση κορτιζόνης που περιέχει αδρεναλίνη για να πάρει τα πάνω της. Αύριο μου είπε θα είναι μια χαρα. Τωρα απλά περιμένω. Την Δευτέρα θα ξανά πάω να την δει.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιαν 14, 2018 12:09 am

Ευτυχώς, αλλά είναι άλλο να αργήσει να συνέλθει κι άλλο να έχει φάει και να χάνει σιγά σιγά επαφή.
Έχεις μια γατούλα που δείχνει μια εμφανή ευαισθησία στα φάρμακα, δεν είναι όλα τα ζώα το ίδιο. Δεν πρέπει να το λάβει υπόψη του ο γιατρός; Η ένεση αδρεναλίνης κανονικά τελευταία λύση είναι, για να σταθεροποιήσουν οργανισμό που τον χάνουν..
Εύχομαι να είναι περαστικά τα ζητήματα της γατούλας και να συνέλθει σύντομα!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Ιαν 14, 2018 11:17 am

διαβασα την περιπετεια σας περαστικα στη γατουλα και κουραγιο σε σας!!! απο προσωπικη εμπειρια διαρροια λογω αντιβιωσης μου εχει τυχει παντως...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Κυρ Ιαν 14, 2018 11:36 am

Ευχαριστώ παιδιά όλους. Σήμερα είναι καλά συνήλθε αμέσως μετά την αδρεναλίνη. Αύριο θα πάμε να την δει ο γιατρός. Μάλλον δεν σηκώνει ό οργανισμός της τα πολλά φάρμακα λογικό. Συνεχίζει να πίνει πολύ νερό θέλω να ελέγξω και το σάκχαρο της από το αίμα που ηδη της έχει παρει για να ηρεμήσω τελείως καθώς και το ότι μου έκανε πάλι αραιά κακακια. Ευχαριστώ για την συμπαράσταση σας!
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιαν 14, 2018 4:04 pm

Μετα από ναρκώσεις φάρμακα κλπ δουλεύουν τα νεφρά, το ζώο κατουράει και πίνει νερό. Δεν στο λέω για να σε αποτρέψω για την εξέταση, ζητά την απλή είναι να σου φύγει για να μην αναρωτιέσαι.  Αραιά κακάκια τι σημαίνει? Τι εννοείς? Σχετικά με τα χτεσινό, να σου αναφέρω ότι είχα μια κάπως παρόμοια κατάσταση με την δική μου γατα, μετά από δίωρο χειρουργείο όμως. Όσο περνούσε η ώρα αντί να συνέρχεται έπεφτε μέχρι που ξεράθηκε στον υπνο. Η γιατρός μου, μου είχε πει τότε πως έτσι συμβαίνει λόγω του η νύχτα είναι πιο δυσκολη και πράγματι την άλλη μέρα ήταν εξαιρετικά καλά μεχρι που επαιζε. Τώρα φυσικά δεν μπορώ να ξέρω πως ήταν η δική σου χτες και σε τι κατάσταση. Η δική μου ήταν νιρβάνα ένα πράγμα.
Σχετικά με τις παρατηρήσεις της Στέλλας απλά να πω ότι δεν πιστεύω ότι φταει το ζαντακ το οποίο πιάνει τον πόνο του στομάχου σε περιπτώσεις που το μαλοξ δεν τα καταφέρνει και οκ είναι κατά του έλκους. Εγώ περισσότερο πιστεύω ότι όταν μια αντιβίωση σου κανει παρενεργεια την αλλάζεις. Όχι μόνο αντιβίωση δηλαδή οποίο φάρμακο, έτσι ξέρω και από προσωπική εμπειρία. Δεν θέλω να βγάλω συμπεράσματα όπως προείπα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι μετά πυροδοτήθηκε ένας κύκλος ταλαιπωρίας ο οποίος σε κάνει να ψάχνεις και να μπαίνεις σε χειρότερη ταλαιπωρία. Φυσικά μπορεί και να μην ισχύει αυτό που λέω αλλά με κάνει να το σκέφτομαι. tafos tafos
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Κυρ Ιαν 14, 2018 4:21 pm

Σίγουρα σε πιάνει ανησυχία και πάει ο νου σου στα χειρότερα. Εμένα χθες ήταν σαν να είχε πέσει σε λήθαργο δεν αντιδρούσε σε τπτ Γι αυτο τρόμαξα τόσο. Οι εξετάσεις που κάναμε είναι για νεφρά και συκώτι θα φανεί αν έχει κάποιο πρόβλημα εκεί. Ενώ χθες πήγε τουαλέτα και ήταν κανονικά σήμερα το πρωί είχαν πιο υγρή μορφή πάλι και ήταν πιο ανοιχτό το χρώμα βέβαια η εξέταση κοπράνων δεν είχε δείξει τπτ Γι αυτο θέλω να τσεκάρω το έντερο με έναν υπέρηχο αν συνεχίσει δε θέλω να κάνει και άλλη ένεση για την διάρροια αρκετά τράβηξε τελευταία.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιαν 14, 2018 4:52 pm

Στο παραπάνω ποστ μιλώ για το ζάχαρο και το νερό όχι για τα νεφρά. Όταν δουλεύουν τα νεφρά καθαρίζει κατουράει και πίνει νερό. Εκανε ένεση για το έντερο? Γιατί όταν σε ρώτησα είπες για το στομάχι. Αχχχ δεν ξέρω πως να στο μεταφέρω αυτό το πράγμα με το έντερο να το καταλάβεις. Έχω 30 χρόνια ευαισθησία  στο έντερο. Το εντερο της γατας σου έχει ενοχληθεί, αν κάνει μαλακά μην σε ανησυχεί τόσο. Δεν φτιάχνουν από την μια μέρα στην άλλη έχει πάρει 300 φάρμακα.  Θέλει χρόνο!! Όπως έγραψα και παραπάνω μια απλή κατάσταση κολίτιδας που πολύ αμφιβάλλω να την έχει το γατί σου, σε ταλαιπωρεί μήνες ακόμα και χρόνια! Διατροφή θέλει το έντερο τώρα κοτόπουλο όπως σου πά παραπάνω, φταιει και το στομάχι από πάνω που είναι ερεθισμένο. Δώσε κοτοπουλο βραστό θα βοηθήσει και το στομάχι. Δεν σου είπε ο γιατρος τι να φάει? Αν τα βλέπεις και μαλακώνουν και άλλο βράσε μαζί λίγο ρυζάκι.  Εγώ θα εδινα προβιοτικο ότι πιο υγιεινό και φυσικό υπάρχει μαζί, ρωτά τον γιατρό σου να σου πει. Οι γιατροί κολλημένοι με τα φάρμακα. Τα φάρμακα και οι αντιβιωσεις σκοτώνουν τα κακά αλλά και τα καλά βακτήρια του εντερου. Χαλάνε την χλωρίδα του. Μπορεί να κάνεις υπέρηχο και να μην δεις τίποτα, αν φαίνεται κιόλας δεν ξέρω τι μπορεί να φαίνεται σε ένα υπέρηχο. Μας τρομάζει το αίμα στα κόπρανα υποδηλώνει φλεγμονή και η συνεχόμενη έντονη διάρροια που αφυδατώνεται. Η διάρροια μπορεί να έχει πολλές αιτίες όχι απαραίτητα κακές. Είναι ο φυσικός μηχανισμός του οργανισμού να αποβάλλει κάτι που τον πειράζει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιαν 14, 2018 5:15 pm

Εν κατακλείδι δηλαδή για να μην παρεξηγηθω, θέλω να πω ότι δεν σημαίνει ότι μια διαροια και μαλακά σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κακοήθεια. Μια γαστρεντερίτιδα τα κάνει αυτά. Αυτο δεν σημαίνει ότι αν επιμείνει  δεν πρέπει να το ψάξεις αλλά αυτονοητο είναι πρώτα να κάνεις μια διατροφή σε ερεθισμένο γαστρεντερικό και θα επρεπε ο γιατρός να σου πει τι να τρωει. Αυτό που προβληματίζει είναι ο συνδυασμός όλων αυτών και η στοματιτιδα για αυτό και το ερώτημα είναι τι υποψιάζεται ο γιατρός και που προσανατολίζεται. Τι θέλει να αποκλείσει και ποια είναι η διάγνωση του για την συνολική εικόνα. Συζητά ότι απορίες και ανησυχίες έχεις μαζί του.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Κυρ Ιαν 14, 2018 6:35 pm

Πέρα από την ένεση για το στομάχι της είχε κάνει να σταματήσει η διάρροια δε νομίζω πως ήταν κάτι για το έντερο. Κολίτιδα ήταν μια αρχική υπόθεση αλλά αν είχε θα έδειχνα μου είπε στις κοπράνων. Πότε δεν είδα να έχει αίμα στα κόπρανα. Η στοματιτιδα δεν μάθαμε πως δημιουργήθηκε ίσως κ από την αντιβίωση, κάποια σαφής διάγνωση δεν μου εχει πει ακομα ίσως περιμένει να βγουν οι απαντήσεις αλλά επέμενε στην γαστρεντερίτιδα . Οσε φορες την ακροαστηκε μου ειπε πως ειναι καλα δεν ακουει τπτ ανησυχητικό. Δε μου είπε ποτέ τι να φάει κ τι Όχι απλά μου είχε πει να της δίνω μαλακά φαγητά για να μπορεί να τα φάει. Σίγουρα αύριο θα συζητήσω κάποιες ακόμα απορίες και το θέμα με την άμμο της λασπωνει πάλι πολύ.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιαν 14, 2018 9:21 pm

Κι εγώ σε αντίδραση στις αντιβιώσεις ποντάρω, όχι στο να την πείραξε το zantac, εξεπλάγην παρόλα αυτά διαβάζοντας το φυλλάδιό του.
Πάντως γενικά maalox,zantac κτλ ανήκουν στις light αγωγές που τις δίνουν απ'όσο έχω καταλάβει βοηθητικά για να ανρρώσει από μόνο του το ζώο από ότι το ταλαιπωρεί. Μιλάμε πάντα για ολιγοήμερες καταστάσεις που δεν υπάρχει κανένα άλλο σύμπτωμα. Εκεί αντί να το ταλαιπωρούν με εξετάσεις ακολουθούν αυτή την οδό.
Δηλαδή είναι φυσιολογικό μετά από νάρκωση να συνέλθει μία και να χάνεται μετά; Suspect

Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Κυρ Ιαν 14, 2018 9:53 pm

Είναι λογικό εν μέρη όταν το ζωάκι έχει υποστεί ταλαιπωρία και είναι εξαντλημένος ο οργανισμός του να αργήσει να συνέλθει έτσι τουλάχιστον μου είπε χθες ο γιατρός. Αν η φυσική της κατάσταση ήταν άλλη δεν θα αντιδρούσε τόσο άσχημα στην μέθη.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Δευ Ιαν 15, 2018 11:55 am

Καλημέρα!! Μόλις ήρθαμε από τον κτηνίατρο σήμερα το πρωί πριν πάμε έκανε πάλι διάρροια 3 φορές. Του το είπα καθώς και για την λασπωμενη άμμο. Της έκανε πάλι μια ένεση αντιδιαρροικη και μια για το συμπρωμα με την άμμο. Δεν το θεωρεί τόσο ανησυχητικό μου είπε και μας έδωσε και την ξηρά της ρουαγιαλ για αυτήν την περίπτωση. Θέλω να της κάνω κάποια διατροφή αυτές τις μέρες να δω μήπως την πειράζουν οι κονσέρβες του εμπορίου αν και τις παίρνω χρόνια αλλά θα το δοκιμάσω. Αύριο βράδυ βγαίνουν και οι γενικές αίματος να δουμε τι θα δείξουν. Δεν πιστεύει πάντως ότι είναι αναγκαίο ένας υπέρηχος για το έντερο γτ τον ρώτησα. Τι να πω γιατρός είναι θα ξέρει κάτι παραπάνω. Μέχρι την Τετάρτη θα κάνει την αγωγή με τις ενέσεις.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 15, 2018 11:59 am

Σιγουρα παιζει ρολο η κατάσταση στην οποια ειναι το ζώο, τι ταλαιπωρια εχει υποστει ο οργανισμος το βάρος του επισης. Στέλλα δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικο το να συνέλθει και να χάνεται μετα. Απο οτι κατάλαβα η γατούλα της Νέλλυς δεν συνηλθε εκεινη την ημέρα, έφαγε ομως λιγο. Νέλλυ σου ειχε πει οτι έκανε να φάει φαγτο εκεινη την ημέρα?

Η δικια μου ήταν μετα απο μεγάλο χειρουργειο και έκανε 13 εμετους. Οι εμετοι βοηθάνε να ξεζαλιστει το θυμάμαι και στην στειρωση εκανε 2 ,3 και μετα μπορούσε να περπατήσει ευθεια αλλα φαγητο δεν ηθελε απο μονη της. Οσο περνουσε η ώρα στο δεύτερο χειρουργειο έβλεπα οτι δεν πολυαντιδρά σε ερεθισματα αλλα δεν με τρομαξε πολύ καθως ειχε ταλαιπωρηθει πολυ χειρουργειο, εμετοι και αισθανομουν οτι ήθελε να κοιμηθει. Φυσικα πηρα την γιατρο. Αυτο που μου ειπε για το βράδυ το καταλαβαινω και εγώ. Ενας οργανισμος το βράδυ ειναι πολυ πιο κουρασμένος και βιώνει πιο δυσκολα τις καταστάσεις. Ας πουμε αμα έχεις μια ιωση, μπορει να μην κανεις πυρετο το πρωϊ το βράδυ ομως ο οργανισμος θα ειναι πιο πεσμένος. Δουλευει διαφορετικα το βράδυ/. Αν δεν κανω λαθος νομιζω πως για αυτον τον λογο ολες οι επεμβάσεις γινονται το πρωϊ.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 15, 2018 12:05 pm

Nelly@Virginia έγραψε:Καλημέρα!! Μόλις ήρθαμε από τον κτηνίατρο σήμερα το πρωί πριν πάμε έκανε πάλι διάρροια 3 φορές. Του το είπα καθώς και για την λασπωμενη άμμο. Της έκανε πάλι μια ένεση αντιδιαρροικη και μια για το συμπρωμα με την άμμο. Δεν το θεωρεί τόσο ανησυχητικό μου είπε και μας έδωσε και την ξηρά της ρουαγιαλ για αυτήν την περίπτωση. Θέλω να της κάνω κάποια διατροφή αυτές τις μέρες να δω μήπως την πειράζουν οι κονσέρβες του εμπορίου αν και τις παίρνω χρόνια αλλά θα το δοκιμάσω. Αύριο βράδυ βγαίνουν και οι γενικές αίματος να δουμε τι θα δείξουν. Δεν πιστεύει πάντως ότι είναι αναγκαίο ένας υπέρηχος για το έντερο γτ τον ρώτησα. Τι να πω γιατρός είναι θα ξέρει κάτι παραπάνω. Μέχρι την Τετάρτη θα κάνει την αγωγή με τις ενέσεις.

Καλημέρα!
Να ρωτήσω κατι? Δεν μπορεις με τιποτα να της δώσεις καποιο φάρμακο? Πρέπει να κανει ενεσεις ?
Τι τροφη της εδινες πριν? τι ξηρα και τι κονσέρβες? Στην διάρροια συστήνουν καμια φορα να αποφευγονται οι κονσέρβες για λιγο. Για κοτοπουλο ρυζι δεν σου ειπε?
Ρωτησε τον για προβιοτικο ειναι οτι πιο καλο και φυσικο υπάρχει για το εντερο και τις διαρροιες . Ποια royal σου ειπε ?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Δευ Ιαν 15, 2018 12:19 pm

Σίγουρα όπως και στον άνθρωπο ο οργανισμός το βράδυ πέφτει περισσότερο αν είναι άρρωστος αλλά δεν μου είπε ότι δεν πρέπει να φάει και η Βιργινία ζήταγε φαί και το έτρωγε όλο. Εμετό δεν έκανε μετά την μέθη αν και ένιωθε μια αναγούλα την έβλεπα αλλά ήταν φυσιολογικό μου το είπε. Είναι δύσκολη στα φάρμακα δεν τα τρώει με τπτ όσες φορές της έδωσα. Πριν της έδινα κονσέρβες είτε whiskas η της πουρινα την felix η την γκουρμέ της έπαιρνα διαφορές γεύσεις γτ της βαριοταν την γκουρμέ την σταμάτησα γτ Αυγή ήταν η αλλαγή που είχα κάνει τελευταία και είπα μήπως την ενόχλησε. Ξηρά της παίρνω της πουρινα την one για στηρωμενες. Τωρα μου έδωσε της ρουαγιαλ την gastro intestinal.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 15, 2018 12:37 pm

Ναι οκ εμενα μου ειπε οτι δεν κανει να φάει, αλλα εκανε κανονική νάρκωση. Για να το ζητήσει κιολας ο οργανισμος της θα μπορουσε να το επεξεργαστει.

Μαλιστα..
Οι κονσέρβες και ξηρες τυπου σουπερ μαρκετ ειναι απο τις χειροτερες ποιτητες συνήθως γεμάτες καλαμποκια ενω περιέχουν ελαχιστο κρέας της τάξης του 4% . Η πουρινα one, ας πουμε οτι ειναι καλυτερη απο τις απλες, τρομερα ακριβή για την ποιοτητα της. Καποια στιγμη σιγά σιγά μπορεις να κοιτάξεις στα θέματα της διατροφής και να παρεις ποιοτικες τροφες πλουσιες σε κρέας χωρις σιτηρα. Οχι οτι η royal ειναι η καλυτερη τροφή , (φυσικα καλυτερη απο σουπερ μαρκετ), αλλα στην συγκεκριμένη περιπτωση θα βοηθήσει την κατάσταση αρκετά.
Θα επισημανω ακομα μια φορα το κοτοπουλο ρυζακι και προβιοτικα, αν θες ρωτα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Δευ Ιαν 15, 2018 12:43 pm

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για αυτή την διατροφή άλλωστε σκέφτομαι και εγώ όπως είπα να της την αλλάξω έχω ακούσει από πολλούς ότι αυτές όλες από τα σούπερ μάρκετ είναι οι χειρότερες και ποσό μάλλον τώρα που έχουμε πάθει όλα αυτά.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιαν 15, 2018 1:09 pm

Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα της διατροφής. Γενικά αν η γατούλα δείχνει βελτίωση, αστη να ηρεμήσει, να ηρεμήσεις κι εσύ ώστε να μπορείς να την παρατηρείς καλύτερα.
Τη Royal την προτείνουν πολύ για τέτοια προβλήματα, οπότε δώσε αυτή για όσο σου είπε κι εν τω μεταξύ, ψάχνεις με ποια τροφή θα συνεχίσεις.
Όσον αφορά τον υπέρηχο πάντως, συμφωνώ με το γιατρό, δε νομίζω ότι χρειάζεται.
Λίγο χρόνο, πολύ ψυχραιμία, παρακολούθηση και πιστεύω ότι σύντομα θα είναι όλα περαστικά κι ελπίζω αγύριστα!

Υ.Γ. Προσπάθησε να βρεις κάτι που της αρέσει μήπως μπορέσεις να της χορηγείς εσύ φάρμακα στο μέλλον, αν κάτι χρειαστεί, γιατί ίσως οι ενέσιμες αγωγές να την επιβάρυναν παραπάνω. Δοκίμασε αυτά τα pill pockets που κυκλοφορούν, μπορεί να σε διευκολύνει. Εγώ τώρα παρήγγειλα, θα δούμε..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Δευ Ιαν 15, 2018 1:30 pm

Τα pill pockets δε θυμάμαι αν τα έχει ο γιατρός θα το δω αύριο. Είναι για πιο υγιεινή διατροφή και αυτη σωστα? Εσενα η δικια σου τα τρωει είναι ωραια? Γτ ειμαστε κ περιεργες στο φαι. Στην δικια σου για ποιο λογο τα αγοράζεις εχει κατι η για προληπτικούς λογους?
Η αλήθεια είναι πως και εγώ θα προτιμούσα κάποιο φάρμακο απ ότι ενεσεις γτ πάλι είναι ανήσυχη.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιαν 15, 2018 1:39 pm

Pill pockets βγαζουν διάφορες εταιρείες και ουσιαστικά είναι λιχουδιές που μπαίνει μέσα το χάπι. Κάποιες μοιάζουν με κροκέτα και τις πήρα να τις δοκιμάσω σε περίπτωση που χρειαστούν κάτι, γιατί κι οι δικές μου είναι περίεργες με το φαγητό και συνήθως κολλημένες με την κροκέτα!
Δεν έχουν κάποιο πρόβλημα, αλλά ψάχνω εναλλακτικές γιατί όσες φορές χρειάστηκαν κάτι, όπου αλλού κι αν έχω δοκιμάσει να βάλω χάπι το ξεχωρίζουν και παλεύουμε λίγο για να το πάρουν οπότε είπα να τα δοκιμάσω μπας και γίνει λιγότερο δραματική η χορήγηση χαπιών.
Η αγαπημένη λιχουδιά της Γκρίνιας είναι οι φρυγανιές να φανταστείς..Άντε να της δώσεις έτσι χάπι Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Δευ Ιαν 15, 2018 1:47 pm

Κοιτα να δεις φρυγανιές έχουν και αυτά όμως τα γούστα τους εμένα η Βιργινία να φανταστείς τρελαίνεται για τοστ. Δεν ειχα ιδεα για τα pill pockets σίγουρα θα τα δοκιμάσω είναι μια λυση.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Τετ Ιαν 17, 2018 10:45 am

Καλημέρα σε όλους! Μόλις πήρα τις απαντήσεις είναι όλα καλά μόνο το συκώτι της είναι λίγο ερεθισμενο αλλά μ είπε πως με τις τροφές που της πήρα από τον γιατρό θα φτιάξει κ αυτό. Έχουμε ήδη ξεκινήσει διατροφή την βλέπω καλύτερα ελπίζω να είναι όλα περαστικά κ αγύριστα όπως είπατε κ εσείς! Ευχαριστώ όλους για Όλα!
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιαν 19, 2018 10:20 am

Καλημέρα! Εβγαλε καποιο δεικτη το συκώτι?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης