gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+73
grosper
nontask
selefa
Nontas
βερικοκακι 17
psipsa
Mauros Gatos
Stella M.
Nelly@Virginia
purple penguin
gatoulis2009
gatisios
IrenePeace2
ECLAIR
Spiros82
Ταμαρα
purfect
Aigypti-cat
PiperMaru
Merinta
Bookie
LIZA_T
ExPer
Dreamer
YNL
Messy
Φυλλίτσα
florans
ChocolateCat
ΜαύροςΓάτος
Miss_Ψιψίνη
Serenata
μελινάκι
ZIZIKOS
Smokys
neomat
evol
nen
vaso
zoelev
joyinthesky
tia
πατουσακια
Zaxy
Coney-
marina289
Antilkmene
xorxe
Cat Daddy
spyroid
Belatrix Orionis
alex..niaou
Constant1ne
Mary-Fish
purina
kat-cats
tania g
nikos_x
Gatoplikti
astralel
Karamela
maktoumpis
kouix
LAROGATA
f.m123
cyberkill
Ηρακλένια
Τζούλι το Κατσούλι
manolis_oik
rouli726
Μαυρογατος
houlieta
koneko
77 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 30 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 16 ... 30  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Karamela Σαβ Ιουλ 19, 2014 7:33 pm

http://www.voldogfood.com/

Mπηκε και μπαρφ για γατες! Κι επειδη προσωπικα τον εμπιστευομαι στην ποιοτητα, λεω μηπως το γυρισω..
Το θεμα ειναι οτι απο τα 7 τα 2-3 σιγουρα τρωνε ωμο και τα αλλα οχι.. Τι μπορω να κανω για να τα δελεασω? Λετε αν μεινουν νηστικα στο τελος να τη φανε? Επισης αυτα που δεν τρωνε ωμο δεν τρωνε και κονσερβα για να εχω την επιλογη να την ανακατευω μεχρι να τη σταματησω εντελως  Suspect 
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 19, 2014 8:45 pm

Karamela έγραψε:http://www.voldogfood.com/

Mπηκε και μπαρφ για γατες! Κι επειδη προσωπικα τον εμπιστευομαι στην ποιοτητα, λεω μηπως το γυρισω..
Το θεμα ειναι οτι απο τα 7 τα 2-3 σιγουρα τρωνε ωμο και τα αλλα οχι.. Τι μπορω να κανω για να τα δελεασω? Λετε αν μεινουν νηστικα στο τελος να τη φανε? Επισης αυτα που δεν τρωνε ωμο δεν τρωνε και κονσερβα για να εχω την επιλογη να την ανακατευω μεχρι να τη σταματησω εντελως  Suspect 

Ηλιαννα προσεχε μονο το ασβεστιο. Με προβληματιζει αρκετα η αναλογια ασβεστιου-φωσφορου που γραφουν στο site τους. Σε μια απο τις τροφες με κοτοπουλο, βγαινει το Ca:P σε 1:3. Εκτος αν εχουν κανει λαθος στους υπολογισμους τους. Αν θελεις ρωτα τους αν περιεχει η τροφη κοκκαλο και συγκεκριμενα σε τι ποσοστο. Αν δεν περιεχει συμπληρωνε οπωσδηποτε με bone meal ή τσοφλι αυγου ή χαπακια ασβεστιου. Μπορω να σε βοηθησω στην ποσοτητα ασβεστιου.

Αυτα που τρωνε ξηρα θα σε βασανισουν σιγουρα  happy2 Θα ελεγα να ξεκινησεις με 3 γευματα ξηρας την ημερα (σε περιτωση που εχουν δοαθεσιμη τροφη 24/7). Επειτα να αντικαταστησεις το ενα γευμα με κονσερβα. Αν δεν το φανε μη τους βαλεις μεγαλυτερη ποσοτητα ξηρας στο επομενο. Εγω τον αφηνω νηστικο αν δεν φαει ενα γευμα. Στοχος σου ειναι να πεινανε χωρις να κινδυνευουν απο ηπατικη λιπιδωση. Δοκιμασε αυτη την τεχνικη για μερικες βδομαδες και αν συνεχισουν να επιμενουν, τοτε αναγκαστικα πας στην κλασσικη μεθοδο ανακατεματος ξηρας με κονσερβα. Οταν αρχισουν να τρωνε κονσερβα τοτε απλα ανακατεβεις το ωμο με την κονσερβα.

Μπορεις να δοκιμασεις να ανακατεψεις κατευθειαν ωμη τροφη με κονσερβα τονου και σιγα σιγα να μειωνεις τον τονο μεχρι να αρχισουν να τρωνε την ωμη. Καπως ετσι ξεκινησε και ο δικος μου να τρωει ωμη.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Τετ Ιουλ 23, 2014 5:00 pm

η δικιά μου έχει περίεργα διατροφικά κολλήματα. αφού δοκιμάσαμε ότι διαθέσιμη γατοτροφή υπήρχε στην περιοχή, για χρόνια είχε καταλήξει ότι θα τρέφεται μόνον με κοτόπουλο της whiskas σε φακελάκι και ξηρά τροφή ίδιας μάρκας. ψητά βραστά ψάρια και κρέατα καθόλου δεν της αρέσανε. κάποια στιγμή ευτυχώς την βαρέθηκε και τώρα κάνω πειραματισμούς με gourmet φακελάκια όλη μέρα και nutram για το βράδυ που γυρνάει μέσα στο σπίτι, μία ξηρά τροφή που μου την σύστησαν στο pet city (15 χιλ μακρυά το κοντινότερο από το σπίτι μου). εδώ γύρω μόνον χιλς πουλάνε  ρογιαλ κάνιν και μπριτ που δεν θέλει να την βλέπει καθολου. όταν μου χαρίσανε την γάτα μου δώσανε παράλληλα και ένα μπωλ με χιλς, αλλά το ζωντανό έκανε διάρροιες και την έτρεχα στην γιατρό που είπε να της αλλάξω τροφή γιατί την πειράζει. μακάρι να τρωγε λίγο κοτοπουλάκι και ψαράκι, θα χαιρόμουν πολύ να της βράζω και να της δίνω..... έχει και αυτήν την ρινοτραχείτιδα και δεν περνάει δυο μήνες τώρα.... φοβάμαι να της κάνω πειράματα πολλά με τις τροφές και την ταλαιπωρήσω άλλο.....

βάζω το λινκ της νούτραμ

http://www.petcity.gr/gatotrofes/xira-trofh/nutram-adult-cat-400-detail εσάς πως σας φαίνεται που είσαστε πιο έμπειροι?
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Karamela Τετ Ιουλ 23, 2014 5:58 pm

koneko έγραψε:
Karamela έγραψε:http://www.voldogfood.com/

Mπηκε και μπαρφ για γατες! Κι επειδη προσωπικα τον εμπιστευομαι στην ποιοτητα, λεω μηπως το γυρισω..
Το θεμα ειναι οτι απο τα 7 τα 2-3 σιγουρα τρωνε ωμο και τα αλλα οχι.. Τι μπορω να κανω για να τα δελεασω? Λετε αν μεινουν νηστικα στο τελος να τη φανε? Επισης αυτα που δεν τρωνε ωμο δεν τρωνε και κονσερβα για να εχω την επιλογη να την ανακατευω μεχρι να τη σταματησω εντελως  Suspect 

Ηλιαννα προσεχε μονο το ασβεστιο. Με προβληματιζει αρκετα η αναλογια ασβεστιου-φωσφορου που γραφουν στο site τους. Σε μια απο τις τροφες με κοτοπουλο, βγαινει το Ca:P σε 1:3. Εκτος αν εχουν κανει λαθος στους υπολογισμους τους. Αν θελεις ρωτα τους αν περιεχει η τροφη κοκκαλο και συγκεκριμενα σε τι ποσοστο. Αν δεν περιεχει συμπληρωνε οπωσδηποτε με bone meal ή τσοφλι αυγου ή χαπακια ασβεστιου. Μπορω να σε βοηθησω στην ποσοτητα ασβεστιου.

Αυτα που τρωνε ξηρα θα σε βασανισουν σιγουρα  happy2 Θα ελεγα να ξεκινησεις με 3 γευματα ξηρας την ημερα (σε περιτωση που εχουν δοαθεσιμη τροφη 24/7). Επειτα να αντικαταστησεις το ενα γευμα με κονσερβα. Αν δεν το φανε μη τους βαλεις μεγαλυτερη ποσοτητα ξηρας στο επομενο. Εγω τον αφηνω νηστικο αν δεν φαει ενα γευμα. Στοχος σου ειναι να πεινανε χωρις να κινδυνευουν απο ηπατικη λιπιδωση. Δοκιμασε αυτη την τεχνικη για μερικες βδομαδες και αν συνεχισουν να επιμενουν, τοτε αναγκαστικα πας στην κλασσικη μεθοδο ανακατεματος ξηρας με κονσερβα. Οταν αρχισουν να τρωνε κονσερβα τοτε απλα ανακατεβεις το ωμο με την κονσερβα.

Μπορεις να δοκιμασεις να ανακατεψεις κατευθειαν ωμη τροφη με κονσερβα τονου και σιγα σιγα να μειωνεις τον τονο μεχρι να αρχισουν να τρωνε την ωμη. Καπως ετσι ξεκινησε και ο δικος μου να τρωει ωμη.

Θα ρωτησω και θα επανελθω!! Ευχαριστω  Smile 
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουλ 26, 2014 2:15 pm

astralel έγραψε:η δικιά μου έχει περίεργα διατροφικά κολλήματα. αφού δοκιμάσαμε ότι διαθέσιμη γατοτροφή υπήρχε στην περιοχή, για χρόνια είχε καταλήξει ότι θα τρέφεται μόνον με κοτόπουλο της whiskas σε φακελάκι και ξηρά τροφή ίδιας μάρκας. ψητά βραστά ψάρια και κρέατα καθόλου δεν της αρέσανε. κάποια στιγμή ευτυχώς την βαρέθηκε και τώρα κάνω πειραματισμούς με gourmet φακελάκια όλη μέρα και nutram για το βράδυ που γυρνάει μέσα στο σπίτι, μία ξηρά τροφή που μου την σύστησαν στο pet city (15 χιλ μακρυά το κοντινότερο από το σπίτι μου). εδώ γύρω μόνον χιλς πουλάνε  ρογιαλ κάνιν και μπριτ που δεν θέλει να την βλέπει καθολου. όταν μου χαρίσανε την γάτα μου δώσανε παράλληλα και ένα μπωλ με χιλς, αλλά το ζωντανό έκανε διάρροιες και την έτρεχα στην γιατρό που είπε να της αλλάξω τροφή γιατί την πειράζει. μακάρι να τρωγε λίγο κοτοπουλάκι και ψαράκι, θα χαιρόμουν πολύ να της βράζω και να της δίνω..... έχει και αυτήν την ρινοτραχείτιδα και δεν περνάει δυο μήνες τώρα.... φοβάμαι να της κάνω πειράματα πολλά με τις τροφές και την ταλαιπωρήσω άλλο.....

βάζω το λινκ της νούτραμ

http://www.petcity.gr/gatotrofes/xira-trofh/nutram-adult-cat-400-detail εσάς πως σας φαίνεται που είσαστε πιο έμπειροι?
Γιατί δεν παραγγέλνεις τροφές online και παίρνεις από το petcity? 
Αδιάφορη η τροφή που έβαλες, σαν τις συνηθισμένες τροφές με σιτηρά τύπου royal, hills. Για τη ρινοτραχίτιδα παίρνετε αντιβίωση? Μήπως να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη? 

Μαυρόγατε είχες δίκιο για τα κονσερβάκια carny τελικά  oksmily3 

Εγώ πήρα naturea για τώρα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη, το ίδιο όπως ήμουν και με την ακάνα, χωρίς όμως την ατελείωτη 'παραγωγή'!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Σαβ Ιουλ 26, 2014 2:43 pm

Εχω προβληματιστεί με τον Μάξιμο, εκτός του ότι έχει γίνει γενικά ολιγόφαγος και έχει αδυνατίσει, ρίχνει τρελό "φτύσιμο" στις κονσέρβες...
Πιο ευκολα τρωει κροκέτες το άτιμο το αγόρι!...
Ενω λάτρευαν τις animonda τώρα βλέπω ότι τις σνομπάρει..
Και τις Bozita τις 400άρες..
Μόνο Schmusy τρώει με λίγη παραπάνω όρεξη...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουλ 26, 2014 3:20 pm

houlieta έγραψε:Εχω προβληματιστεί με τον Μάξιμο, εκτός του ότι έχει γίνει γενικά ολιγόφαγος και έχει αδυνατίσει, ρίχνει τρελό "φτύσιμο" στις κονσέρβες...
Πιο ευκολα τρωει κροκέτες το άτιμο το αγόρι!...
Ενω λάτρευαν τις animonda τώρα βλέπω ότι τις σνομπάρει..
Και τις Bozita τις 400άρες..
Μόνο Schmusy τρώει με λίγη παραπάνω όρεξη...
και η Σταχτού περιφρονεί τις κονσέρβες  tongueout
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Ιουλ 26, 2014 3:57 pm

f.m123 έγραψε:
Εγώ πήρα naturea για τώρα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη, το ίδιο όπως ήμουν και με την ακάνα, χωρίς όμως την ατελείωτη 'παραγωγή'!

Πολύ καλη αλλα το μαγνήσιο; 1,12 έχει.
http://natureapetfoods.com/NATUREA_technicalinformation11.pdf

f.m123 έγραψε:
houlieta έγραψε:Εχω προβληματιστεί με τον Μάξιμο, εκτός του ότι έχει γίνει γενικά ολιγόφαγος και έχει αδυνατίσει, ρίχνει τρελό "φτύσιμο" στις κονσέρβες...
Πιο ευκολα τρωει κροκέτες το άτιμο το αγόρι!...
Ενω λάτρευαν τις animonda τώρα βλέπω ότι τις σνομπάρει..
Και τις Bozita τις 400άρες..
Μόνο Schmusy τρώει με λίγη παραπάνω όρεξη...
και η Σταχτού περιφρονεί τις κονσέρβες  tongueout

Κοριτσια join the club......  tafos tafos
Εμένα μονο τις σεζιρ λατρεύει πια...
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Σαβ Ιουλ 26, 2014 5:12 pm

Κι εγώ μια από τα ίδια με τη Μελίτα. Τους αλλάζω σε schmusy κι εγώ σιγά σιγά (απλώς για αλλαγή)...αλλά εξακολουθεί να γλύφει μόνο σάλτσες και να ζητιανεύει για να φάει καμιά κροκέτα...

Α (ένα ένα τα θυμάμαι) πήρα κιμά σήμερα και τους έδωσα μεζεδάκι...η βλαμμένη μόνο τον έγλειψε και τον παράτησε. Ευτυχώς το χλαπάκιασε ο άλλος και πήρα κι εγώ η γατομάνα λίγη χαρά... Sad 
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Αυγ 06, 2014 3:00 pm

http://www.planetpet.eu/for-cats/category/complete-meals-1/product/chicken-for-sterilized-cats/

Για πειτε... 28/6κιλα

Υ.Γ. Για τα σκυλια αυτη : http://www.planetpet.eu/for-dogs/category/complete-meals/product/chicken-rice/

40/15kg
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Αυγ 06, 2014 3:03 pm

Μοιαζει πολυ στην συνθεση με την Britcare και ειναι και οι δυο απο την Τσεχια. Suspect Δεν την λες και ασχημη παντως ειδικα σε αυτη την τιμη.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από rouli726 Τετ Αυγ 06, 2014 4:17 pm

τί άποψη έχετε για την meowing heads?
μου έδωσε μια φίλη ένα 2κιλο(ανοιχτό δυστυχώς και δε μπορώ να το αλλάξω στο πετ σοπ μου), kitten με σολωμο, και την ανακατεύω με τη ρόγιαλ.
οι κροκέτες είναι ελεεινά μικρές και παρατηρώ πως η μικρή δε χορταίνει με τίποτα(ίσως να μη φταίει κι αυτό που δεν χορταίνει).
με βλέπω να τη βάζω στα αδεσποτάκια..  angry2 
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τετ Αυγ 06, 2014 4:38 pm

Η συγκεκριμένη τροφή έχει επίσης αρκετά υψηλά ποσοστά σε μαγνήσιο και φώσφορο, μέταλλα που επιβαρυνουν το ουροποιητικό σύστημα της γάτας.. Ειδικά των αρσενικών..
Εγω δεν θα την έδινα σε στειρωμένο γατούλη.

Το μικρό μέγεθος ούτε εμένα μου αρεσει στην κροκέτα και έχω παρατηρησει ότι και οι γατες δεν συμπαθούν αυτές τις τροφές...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Αυγ 06, 2014 5:21 pm

Kαλουτσικη μου φαινεται η pet planet.
To μονο κακο οπως κ με την first class που ειχα παρει πως δεν εισαι ΠΟΤΕ σιγουρος οτι θα την φερνουν σταθερα. Την first class πχ την εκοψαν. Ισως κοψουν κ αυτην κ δεν εχω ορεξη παλι για περιπετειες. Τουλαχιστον την rc ξερω οτι την βρισκω παντα κ παντου.
Ψαχνω μια τροφη να κανω αλλαγη για κανενα εξαμηνο.Η μονη που με πειθει ειναι η Nutram τωρα αλλα την φερνουν μονο τα Πετ σιτυ μην χιουεσω -.-. Eχουν κ δελεαστικη προσφορα 1+1 δωρο στο 2κιλο.Πφφφ.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από tania g Σαβ Αυγ 09, 2014 12:15 am

Να ρωτησω κατι. Ο Φριξος ειναι στειρωμενος. Πρεπει να τρωει τροφη για στειρωμενα οπωσδηποτε? Η ακανα δεν εχει για στειρωμενα, νομιζω. Να του αλλαξω τροφη?
tania g
tania g
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Δραμα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακαδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/02/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kat-cats Σαβ Αυγ 09, 2014 9:59 am

H acana είναι για όλες τις ηλικίες και για τα στειρωμένα, οπότε δεν έχει πρόβλημα.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από tania g Σαβ Αυγ 09, 2014 10:07 am

Μετα απο σχεδον 2 χρονια ακομα ασχετη ειμαι.... Laughing 
Ευχαριστω πολυ....
tania g
tania g
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Δραμα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακαδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/02/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Κυρ Αυγ 17, 2014 12:56 pm

f.m123 έγραψε:
Γιατί δεν παραγγέλνεις τροφές online και παίρνεις από το petcity? 
Αδιάφορη η τροφή που έβαλες, σαν τις συνηθισμένες τροφές με σιτηρά τύπου royal, hills. Για τη ρινοτραχίτιδα παίρνετε αντιβίωση? Μήπως να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη? 

Μαυρόγατε είχες δίκιο για τα κονσερβάκια carny τελικά  oksmily3 

Εγώ πήρα naturea για τώρα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη, το ίδιο όπως ήμουν και με την ακάνα, χωρίς όμως την ατελείωτη 'παραγωγή'!

καλημέρα,

τώρα είδα το μήνυμα σου. βασικά τα γατιά μου τα ταίζω κονσερβάκια. η ξηρά τροφή είναι για τις βραδυνές ώρες που γυρνάνε μέσα στο σπίτι και θέλουν ένα σνακ (και για να μην χοροπηδάνε πάνω μου στις 3 τα χαράματα  happy2  )

online κομματάκι δύσκολο να παραγγείλω μέχρι να βρω τι φαγητό αρέσει της κοντέσας, η οποία είναι πολύ μίζερη. το ίδιο φαγητό το πρωί μπορεί να μην της αρέσει, το μεσημέρι όμως μπορεί να το φάει. (με έχει ξεπαραδιάσει) και αξιοπρεπές petshop στην περιοχή μου δεν υπάρχει.

με τον καλυκοιό, ταλαιπωρούμαστε ακόμη και έχω πάρει όχι μία και δύο γνώμες, αλλά 4. η τελευταία κτηνίατρος επικαλέσθηκε και την θέληση του Θεού ..... (εκεί είναι που καράφλιασα).

τεσπα, η Μπενού μου κοστίζει με τις παραξενιές της γύρω στα 100-120 ευρώ τον μήνα και με τις τροφές που αφήνει έχουν γίνει τα αδέσποτα του κήπου τετράπαχα. μιλάμε τα γυμνάσια που μου κάνει δεν υπάρχουν.

αν έχετε καμιά καλή ιδέα τι να κάνω για να πάρει κανα γραμμάριο πάνω της και να ξεκολλήσει από τα 2,5 κιλά, δεκτή.

ποια κονσέρβα γατοτροφή θεωρείτε καλή ώστε να της δώσω?
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Αυγ 17, 2014 8:56 pm

Πανω που μου τελειώνει το σακι της ακάνα και προβληματιζομουν για την επομενη αγορα, ανακάλυψα οτι η εταιρεία αλλαξε ριζικά την σειρά της acana και δεν ξέρω ακομα τι πωλειται στο εμποριο , αν έχουν έρθει οι καινούργιες εννοώ. Κατα αρχάς αφαιρεσε εντελώς την πατάτα απο την acana η οποια ειχε ένα σεβαστο ποστοστο. Στο κοτόπουλο, αφαιρεσε ένα ή 2 έιδη ψαριού , αν θυμάμαι καλα ειχε 3 και τώρα έχει μεινει με 1, ενώ πρόσθεσε γαλοπούλα. Αυτο με χάλασε αρκετά καθοτι εμεις έχουμε τρέλλα με το ψάρι
Περισσοτερο ψάρι φαίνεται να έχει η γεύση του αρνιού μαζι με πάπια, αλλα θεωρώ το αρνί λιγο βαρύ. Αρα ουσιαστικα μιλάμε για μια  διαφορετική πλέον τροφή οπως και να το κάνουμε.
Η κομπα πάλι δεν έχει αλλάξει τo site της με την καινούργια σύσταση και οι αλλαγές υπάρχουν στο σαϊτ του καναδού.
Να προσθέσω οτι πέρνώντας προς αγια παρασκευή ειπα να σταματήσω στο cats and dogs να ριξω μια ματιά. Αυτο το πετ σοπ φέρνει την go και την now έχει και site οποιος θέλει να δει.

Παρολα αυτά και απο άποψη τιμής και απο άποψη σύστασης και ποικιλίας κρεάτων, δεν νομιζω οτι έχω λογο να αλλάξω τροφή. Ετσι για αλλαγή δηλαδή, οχι για κάποιο συγκεκριμένο λογο. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω arden αλλα ειτε έχει σκέτο κοτόπουλο ειτε σολωμο. Η go παλι η μια έχει πολύ κοτοπουλο και τίποτε άλλο και ή άλλη η sensitive πάρα πολύ υψηλή πρωτεϊνη.  Η now δεν έχει πολύ κρέας και απορώ γιατι ειναι στην ιδια τιμή με την go. Περιπου 25 ευρώ τα 1,8kgr έρχονται αρκετά ακριβα.  Μου άρεσε επισης η naturea πάρα πολυ απο άποψη σύστασης, αλλα ξεφεύγει στο μαγνήσιο λιγο 1,12. Συγκρινω πάντα τις grain free.  Oσο για την applaws πολύ πρωτεϊνη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Δευ Αυγ 18, 2014 12:45 am

Go & Now έχουν τόσο μικρές κροκέτες που ακόμη και τα ζώα ξενερώνουν!
Εγω εχω παραλάβει την νεα Acana, ειναι και λίγο ελαφρυτερο το τσουβάλι (6,8kg) αλλά θα περάσει καιρός πριν την ανοιξω αφού ουσιαστικά ειναι αντικατασταση αυτης που μόλις εχθές άνοιξα.
Η arden δεν άρεσε καθόλου στα δικά μου, όπως επίσης και η naturea, που ενω στην αρχη την έφαγαν με όρεξη μετα δεν ξέρω.. αρχισνα να την παρατάνε στο πιάτο..
Αpplaws δεν έχω δώσει..
Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από purina Δευ Αυγ 18, 2014 6:10 am

την planet pet την εχω παρει το ντινακι την τρωει μια χαρα αλλα επειδη δεν πιανεται και πολυ η γνωμη της γιατι τα τρωει ολα αρεσε και στα αδεσποτακια μου που ειναι κοματακι περιεργα.καλη περιεκτικοτητα σε κρεας,λυπος 11% και εχει και μαγνησιο μονο 0.05%
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Δευ Αυγ 18, 2014 10:23 am

η δικιά μου, τρόμαξε να φάει μια μπουκιά για να πάρει και το φαρμακάκι της, μετά με έβρισε, μου ριξε και μια και έφυγε με την ουρά ψηλά.

τι τραβάμε και εμείς οι γατομάναδες....
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 18, 2014 8:57 pm

houlieta έγραψε:Go & Now έχουν τόσο μικρές κροκέτες που ακόμη και τα ζώα ξενερώνουν!
Εγω εχω παραλάβει την νεα Acana, ειναι και λίγο ελαφρυτερο το τσουβάλι (6,8kg) αλλά θα περάσει καιρός πριν την ανοιξω αφού ουσιαστικά ειναι αντικατασταση αυτης που μόλις εχθές άνοιξα.
Η arden δεν άρεσε καθόλου στα δικά μου, όπως επίσης και η naturea, που ενω στην αρχη την έφαγαν με όρεξη μετα δεν ξέρω.. αρχισνα να την παρατάνε στο πιάτο..
Αpplaws δεν έχω δώσει..
Smile

Ναι ειναι πολύ μικρές οι κροκέτες της go, μου δωσε δειγμα της sensitive και οντως ξενέρωσε και η δικια μου που δεν μπορούσε να σταυρώσει κροκέτα Δεν φτάνει που ειναι μικρές ειναι και στρογγυλές  Laughing  Laughing . Της άρεσε ομως, αλιμονο ζήτω η ψαρίλα σε αυτο το σπιτι και η go μυριζει αρκετά. Ο μύθος του οτι η γάτα τρώει ψάρι δεν ειναι μύθος για εμάς. Πλεον ξέρω κονσερβα χωρις ψάρι πάει πέταμα. : tafos  Γιαν να μην θιξω την τρέλλα με το ωμο ψάρι. Anyway... Μου έκανε ομως ένα τριχωμα σε 2-3 μέρες  η go μετάξι.
Η αcana παντοτε  απο οσο ξέρω ήταν 6,8kgr η μέγάλη και 2,27 η μικρή.
Την applaws την έδινα στην αγάπη οταν ήταν μωρο στον δρομο και στην μαμά της για ενδυνάμωση. Ειναι λιγο δύσκολη γέυση ή αλήθεια ειναι , ειναι βαριά και λαδερή και ολα τα γατιά που την έτρωγαν έβγαζαν την γλώσσα έξω ολη, δεξια και αριστερά για να βγάλουν την λαδιλα προφανώς και έμοιαζα σαν να έκαναν μπλιαξ μπλιάξ  happy2 happy2  Πολύ πλάκα!!
Την έτρωγαν λοιπον αλλα σίγουρα προτιμούσαν περισσοτερο την ακανα. Ηταν και αδεσποτα μην ξεχνάμε. Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 18, 2014 9:02 pm

astralel έγραψε:η δικιά μου, τρόμαξε να φάει μια μπουκιά για να πάρει και το φαρμακάκι της, μετά με έβρισε, μου ριξε και μια και έφυγε με την ουρά ψηλά.

τι τραβάμε και εμείς οι γατομάναδες....


astrael θα ήθελες να περιγράψεις λεπτομέρως το προβλημα της γατούλας σου στο θέμα σου; Διαβάζω αυτά που γράφεις στα διάφορα θέματα και πραγματικα μου χει κάνει εντύπωση η περιπτωση της γατούλας σου. Μήπώς δεν εγινε ολοκληρωμένη θεραπεια αλλάζωντας 4 γιατρούς και έκανε ο καθένας εξαρχής τα δικα του. Απο την άλλη καλυκοϊος επιμονος και παιρνει ένα σιροπι;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από purina Δευ Αυγ 18, 2014 9:15 pm

εμεις την φαγαμε την Go μας εκεινη ναι πο ειχα κερδησει θα θιμαται το μαρακι,η αληθεια ειναι πως εχει πολυ μικρες κροκετες τοσο που μερικα απ τα αδεσποτακια την σνομπαραν,αλλα οσοι φαγαν εστω και λιγακι ανακατεμενη με αλλη κανει φοβερο τριχωμα.Η δικια μου την ετρωγε κανονικα και εχει ενα τριχωμα μεταξυ!ειναι το λαδι σολομου που κανει ολη τη δουλεια.
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Δευ Αυγ 18, 2014 9:50 pm

Gatoplikti έγραψε:
astralel έγραψε:η δικιά μου, τρόμαξε να φάει μια μπουκιά για να πάρει και το φαρμακάκι της, μετά με έβρισε, μου ριξε και μια και έφυγε με την ουρά ψηλά.

τι τραβάμε και εμείς οι γατομάναδες....


astrael θα ήθελες να περιγράψεις λεπτομέρως το προβλημα της γατούλας σου στο θέμα σου;  Διαβάζω αυτά που γράφεις στα διάφορα θέματα και πραγματικα μου χει κάνει εντύπωση η περιπτωση της γατούλας σου. Μήπώς δεν εγινε  ολοκληρωμένη θεραπεια αλλάζωντας 4 γιατρούς και έκανε ο καθένας εξαρχής τα δικα του. Απο την άλλη καλυκοϊος επιμονος και παιρνει ένα σιροπι;

καλησπέρα,

το θέμα μου έχει συγχωνευθεί με το άλλο μεγάλο θέμα της ρυνοτραχείτιδας. σαν καλύτερα την βλέπω και η γούνα της έχει αρχίσει και γίνεται πιο λαμπερή. προς το παρόν έχουμε κίτρινες μυξούλες, τις οποίες καθαρίζουμε, με βαράει, καθαρίζουμε, με βαράει και ου τω καθεξής. πάντως δεν είναι το αξιοθρήνητο γατί που έφερα στις αρχές Αυγούστου από την γιατρό.

ξηρά της πήρα την arden grande grain free και εντυπωσιάστηκα που ενώ είχε φάει λίγο κονσερβάκι, έφαγε με όρεξη καμια δεκαριά κροκέτες. μετά ήρθε και ο γατόσαυρος (Ρούρης) χλαπάκιασε και αυτός.
για κονσέρβα της πήρα μερικές της μποζίτα και βλέπουμε. σκέφτομαι να της δίνω λιγότερες κονσέρβες και περισσότερη ξηρά τροφή, μετά που διάβασα το θέμα εδώ. για να πω την αλήθεια είναι η πρώτη φορά που έχω γάτα κλεισμένη σε διαμέρισμα. πριν είχαμε τα αδεσποτάκια της αυλής, τρώγαν ότι και εμείς, συμπληρωματικά καμιά γουίσκας κροκέτα και ήταν όλα θρεφτάρια, δεν είχα ξανά αντιμετωπίσει διατροφικά προβλήματα σε γατί.

Η Μπενού, είχε μάθει με κροκέτες Χιλς αλλά έκανε διάρροιες και τις έκοψα, φαγητό κανονικό ούτε να το δει - μόνο λίγο κοτόπουλο αραιά και που. της έδινα φακελάκια γατοτροφής που τα θεωρούσα καλύτερα από την ξηρά τροφή, αλλά απλώς την έγλυφε και έφευγε. δοκίμασα αρκετές μάρκες, ότι βρήκα στην τοπική αγορά και τώρα τρώει κάποιες της γκουρμέ και από σήμερα την Μποζίτα.

τρελαίνεται για τα whiskas treatments, τρώει ένα κουτάκι την εβδομάδα.

δεν την λες και σαν χαρακτήρα εύκολο γατί. πχ δεν έχει γουργουρίσει ποτέ της. χάδια δεν θέλει πολλά πολλά, αλλά της αρέσει να κάθεται δίπλα μου.

αυτά τα ολίγα με την Μπενούλα, σας ζάλισα.....  Laughing 
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 18, 2014 10:44 pm

Tα whiskas παντως που γράφεις σε σχέση με την αρντεν ειναι η μέρα με την νύχτα σαν ποιοτητα. Συνήθως οι γάτες που ζουνε στα σπιτια προτιμουν για κάποιο άγνωστο λογο την ξηρά παρα την υγρή τροφή.

Η arden και η bozita ειναι μια χαρά παντως που της δινεις. Προσοχη μα δικά σας φαγητα να μην του δινεις κρέατα που ειναι μαγειρεμένα με κρεμύδια σκορδα ή μπαχαρικά. Ειδικα τα 2 πρώτα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Δευ Αυγ 18, 2014 11:19 pm

για να δούμε πως θα πάει η γατίτσα μου.... ο γατοσαυράκος θα φάει και μας στο τέλος....


 grinning4 
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Τρι Αυγ 19, 2014 10:57 pm

εκ του προηγουμένου.

τις μποζίτα ούτε να τις χέ.... προτίμησαν να μείνουν νηστικά και τα δύο. με τις αρντεν γκράντ τις κροκέτες είχα μεγαλύτερη επιτυχία.
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Πεμ Αυγ 21, 2014 11:21 pm

φίλοι γατόπληκτοι,

όπως κοίταγα τις κριτικές των γατοτροφών, έπεσα πάνω σε αυτό εδώ που αφορά την ρόγιαλ κάνιν:

http://www.consumeraffairs.com/pets/royal_canin.html

ως φαίνεται, κλάψανε τα γατάκια τους στην Αμερική....
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Πεμ Αυγ 21, 2014 11:24 pm

astralel έγραψε:εκ του προηγουμένου.

τις μποζίτα ούτε να τις χέ.... προτίμησαν να μείνουν νηστικά και τα δύο. με τις αρντεν γκράντ τις κροκέτες είχα μεγαλύτερη επιτυχία.

τελικά, τις τρώνε. με τον τάρανδο είχαμε μια δυσκολία, θα δοκιμάσω να τους ξαναδώσω αύριο. το κοτόπουλο και την καραβίδα, τα χλαπακιάσανε, μέχρι και η Μαρί Σαντάλ - Μπενού έφαγε ποσότητα.


 oksmily3 
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Αυγ 22, 2014 3:52 pm

astralel έγραψε:
astralel έγραψε:εκ του προηγουμένου.

τις μποζίτα ούτε να τις χέ.... προτίμησαν να μείνουν νηστικά και τα δύο. με τις αρντεν γκράντ τις κροκέτες είχα μεγαλύτερη επιτυχία.

τελικά, τις τρώνε. με τον τάρανδο είχαμε μια δυσκολία, θα δοκιμάσω να τους ξαναδώσω αύριο. το κοτόπουλο και την καραβίδα, τα χλαπακιάσανε, μέχρι και η Μαρί Σαντάλ - Μπενού έφαγε ποσότητα.

 oksmily3 

Καλές κονσέρβες ειναι και η ανιμοντα αν μπορεις να βρεις η carny 200 ή 400γρ οι πλήρεις. Επισης stuzzy ειναι μια καλή περίπτωση. σεζιρ νοστιμες πανάκριβες και εκλεκτικές αλλα οχι πλήρεις. applaws αλλα ειναι πανάκριβες και οχι πλήρεις νομιζω αλλα με πολύ κρέας, καλα εκει μπορεις να δεις στο φακελάκι και ένα κομμάτι κοτοπουλο σκέτο πχ. Naturea Κλπ..
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Παρ Αυγ 22, 2014 4:00 pm

τις μποζίτα ολες μηδενικης εξαιρουμένης γεύσης, χλαπακιαζει και Φιφούλα....
(δινω παντα ΚΑΙ στα σκυλακια απο μια κουταλίτσα -βαρβάτη....  Smile )

και μας βγαζει 2 μερες η καθε κονσερβα.

Αν τα σκυλακια έχουν δικό τους φαγητο, η φιφα μονη της την τρωει σε 3 μερες.

ΑΛΛΑ της δινω και μπαλάκια......
Της πήρα ακανα ξηρα το μεγαλο σακουλι (μας εδωσε η ντεξτερομανα και δοκιμασαμε και μας αρεσε-δηλαδη την φαγαμε-)
ΚΑΙ ....... μια προσφορα που ειχε το πετ4γιου στις ρουαλ κανιν που ειναι για στειρωμενα πανω απο 7 ετων -για διαιτα........  tafos 
Βεβαια η Φίφα δεν ειναι πανω απο 7 ετων, αλλα μη με ρωτήσετε γιατί την πήρα ........  tafos tafos 


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Παρ Αυγ 22, 2014 4:31 pm

Γιατι την πηρες? geek 
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Αυγ 22, 2014 5:02 pm

Nαι γιατι την πήρες;  Laughing Laughing 
Nα υποθέσω την νέα ακανα σας έδωσε η ντεξτερομάνα...
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 30 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 16 ... 30  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης