gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

+7
alex..niaou
nikos_x
Φανούλα
spyroid
koneko
Γκάρφιλντ
Λίλη
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Λίλη Τετ Φεβ 19, 2014 4:43 pm

Καλησπέρα, νέο μέλος και πρόσφατα ιδιοκτήτρια γατας. Πρώτη φορά έχω γατούλα και αυτό τυχαία καθως ήταν αδεσποτη 5-6 μηνών με σοβαρό πρόβλημα στο μπροστινό πόδι το οποίο ακρωτηριάστηκε και την υιοθέτησα. Ψάχνοντας για το ποια ειναι η καλύτερη τροφή και ερευνώντας διαπίστωσα, δυστηχως, οτι η προπαγάνδα απο τις βιομηχανίες τροφών για κατοικίδια με τζίρο δις, οτι μονο αυτές ειναι ιδανικές για τα κατοικίδια μας καλά κρατεί και μας παραπλανεί. Μετα αναρωτιόμαστε γιατί θερίζει ο καρκίνος και στα ζώα και τα διάφορα πρόβληματα υγείας. Για τα εμβόλια δε, αλλο μεγάλο κεφάλαιο. Μια γνωστή μου λοιπόν όπως κι εγώ, έπαιρνε την ακριβότερη κλινική ξηρή τροφή (δεν άκουγε τον κτηνιατρο της που της τα ελεγε χρονια...). Ο κτηνίατρος της ειχε πει χαρακτηριστικά: Οταν καταλαβετε τι σαβούρα τους δίνετε να φάνε, είναι αργα...
Το καλύτερο φαγητό είναι το ωμό με βάση τις μελέτες που έχουν γίνει. Όμως αν κάποιος δεν έχει αυτή την δυνατότητα ή το ζωάκι του έχει επιβαρημένο ιστορικό και δεν είναι σε θέση να χωνέψει το ωμό φαγητό (αν και μπορούμε να το βοηθήσουμε με πεπτικά και παγκρετικά ένζυμα που διευκολύνουν την πέψη) προτείνεται το μαγειρεμένο φαγητό. Ένιωσα την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας κι απο εκεί και πέρα ο κάθε ένας να πράξει όπως νομίζει.

Διαβάστε λοιπόν τι δίνουμε στα κατοικίδια μας και θα φρίξετε. http://taskylonea.com/?p=1709
Λίλη
Λίλη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/02/2014
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Γκάρφιλντ Πεμ Φεβ 20, 2014 10:50 am

Γεια σου, Λίλη!
Έχω αρκετές ενστάσεις σε όσα αναφέρεις ή σου είπαν...

Καταρχάς, οι τροφές που διαφημίζονται στην τηλεόραση και τις βρίσκουμε σε Σ/Μ συνήθως, συμφωνώ ότι δεν είναι καθόλου καλές ποιοτικά. Και είναι αλήθεια ότι κατά το παρελθόν έχουν υπάρξει κλινικές τροφές ακατάλληλες, με μεγάλα διατροφικά σκάνδαλα, μέχρι και μαζικούς θανάτους ζώων. Μιλάμε δεκαετίες πίσω...
Για την ωμή τροφή, δεν υπάρχει χειρότερο πράμα για μία γατούλα...! Είναι κανόνας να μη δίνουμε ωμό φαγητό στο ζώο μας! Και ούτε το φαγητό που τρώμε, κάνει σε πολλές των περιπτώσεων, γιατί τότε δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα.
Δεν πιστεύω ότι οι σοβαρές εταιρείες τροφών συγκαταλέγονται στα όσα λέγονται στο άρθρο.

Γκάρφιλντ
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Λίλη Πεμ Φεβ 20, 2014 3:19 pm

Δύσκολο να το πιστέψω. Μπρος στο κέρδος τι είναι η ποιότητα. Πιστεύω λίγο πολύ όλες οι τροφές στο ίδιο καζάνι βράζουν.

Επίσης γιατί η ωμή είναι ότι χειρότερο και είναι κανόνας; Εγώ άλλα διαβάζω/ακούω από πολλούς κτηνιάτρους, βιβλία, άρθρα κλπ. που ολοένα βγαίνουν και λένε την αλήθεια συμπεριλαμβανομένου και Έλληνες κτηνίατρους. Στο κάτω κάτω στη φύση ωμά δεν τρώνε τα θηράματα τους (ποντίκια, πουλιά, σαύρες κλπ); Οι γάτες και οι σκύλοι είναι σαρκοφάγα, σχεδιασμένα να τρώνε κρέας, κόκαλα και εντόσθια της λείας τους. Όχι κροκέτες. Όσοι το έχουν γυρίσει σε ωμή τροφή, έχουν δεί απίστευτη διαφορά στα κατοικίδια τους. Στην ενέργεια, στο τρίχωμα, στη διάθεση, υγεία κλπ. αρκεί να τηρούνται κάποιοι κανόνες.

Θεωρώ ότι όσο πιο κοντά στη φυσική του τροφή έχουμε ένα κατοικίδιο, τόσο πιο υγειές και χαρούμενο θα είναι. Όσο για την Σαλμονέλα που τίθεται αμέσως σαν ερώτημα, σαλμονέλα έχει βρεθεί ακόμα και σε δείγματα εμπορικών τροφών και λιχουδιών για κατοικίδια. Τα βακτήρια δεν είναι πρόβλημα για ένα κατοικίδιο με γερό ανοσοποιητικό σύστημα και ένα γερό ανοσοποιητικό σύστημα ενισχύεται με το να τρώει κατάλληλες για το είδος του ωμές τροφές.

Προσωπικά έχω αρχίσει σταδιακά να γυρίζω την διατροφή της γατούλας μου σε ωμή και συμβουλεύομαι και βιβλία όπως το Dr. Pitcairn's Complete Guide to Natural Health for Dogs and Cats που θεωρώ ότι όλοι πρέπει να διαβάσουν! Απο εκεί και πέρα όπως προ είπα, ο καθένας ας κάνει την έρευνα του και ας αποφασίσει μόνος του Smile
Λίλη
Λίλη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/02/2014
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Λίλη Πεμ Φεβ 20, 2014 4:21 pm

Επίσης η μαγειρεμένη τροφή είναι το επόμενο στάδιο πρίν απο την ωμή τροφή που είναι η πιο κατάλληλη για τα ζώα αν σκεφτούμε ότι στην φύση κανένας σκύλος ή γάτα δεν είχαν πρόσβαση σε μαγειρεμένο φαγητό ή φαγητό σακούλας. Όμως αν κάποιος δυσκολεύεται να προχωρήσει στην ωμή τροφή σίγουρα η μαγειρεμένη μαζί με κάποιο συμπλήρωμα βιταμινών είναι σίγουρα πιο αληθινή και καθαρή τροφή απο ένα επεξεργασμένο μπαλάκι που το λένε ξηρά τροφή το οποίο είναι αντίστοιχο με τα γαριδάκια που τρώνε τα παιδιά το οποίο αν το ανάψεις μυρίζει σαν πλαστικό. Η ξηρά τροφή δεν έχει καμμία ουσία για τον οργανισμό των ζώων, είναι πεθαμένη τροφή, άκρως επεξεργασμένη και φυσικά αν χάνονται οι ουσίες στο μαγειρεμένο φαγητό σκεφτείτε το αν χάνονται οι ουσίες σε τόσο επεξεργασμένο πλαστικό/junk food το οποίο μένει σε μια σακούλα σε ένα ράφι για πολλούς μήνες. Και αυτή είναι η αλήθεια. Σκληρή πραγματικότητα όμως είναι η αλήθεια και αν κάποιος αναζητήσει πληροφορίες θα την μάθει. Κορυφαίοι ολιστικοί κτηνίατροι στο εξωτερικό τα γνωρίζουν όλα αυτά, φοβάμαι όμως ότι στην Ελλάδα αυτού του είδους η κτηνιατρική θα αργήσει πολλές δεκαετίες να έρθει.
Κανένας κτηνίατρος στην Ελλάδα δεν πρόκειται να μιλήσει για αυτό, είναι απαγορευμένη συζήτηση, είναι κάτι που το ξέρουν όμως δεν μιλάνε, είναι προστασία προς τις εταιρίες που φτιάχνουν αυτές τις τροφές και χρηματοδοτούν τις έρευνες που κάνουν στο εξωτερικό και αυτή είναι η ωμή αλήθεια που σκοτώνει άπειρα ζώα ανά τον κόσμο.
Ξέρετε πόσο επικερδές είναι για τον κτηνίατρο να βάλει ένα καθετήρα στο ζωάκι που υποφέρει γιατί έκλεισε η ουροδόχος κύστη απο τους κρυστάλλους που δημιουργούνται απο αυτές τις τροφές; Αν επιβιώσει φυσικά η γατούλα γιατί εκεί τις χτυπάει συνήθως. Νομίζετε ότι θέλουν να έχουμε υγιή ζώα; Η κτηνιατρική κυρίως στην Ελλάδα δεν είναι ιατρική πρόληψης αλλά ιατρική αντιμετώπισης.
Λίλη
Λίλη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/02/2014
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από koneko Πεμ Φεβ 20, 2014 11:08 pm

Γκάρφιλντ έγραψε:Γεια σου, Λίλη!
Έχω αρκετές ενστάσεις σε όσα αναφέρεις ή σου είπαν...

Οι δικες μου ενστασεις ειναι με οσα αναφερεις Razz

Καταρχάς, οι τροφές που διαφημίζονται στην τηλεόραση και τις βρίσκουμε σε Σ/Μ συνήθως, συμφωνώ ότι δεν είναι καθόλου καλές ποιοτικά. Και είναι αλήθεια ότι κατά το παρελθόν έχουν υπάρξει κλινικές τροφές ακατάλληλες, με μεγάλα διατροφικά σκάνδαλα, μέχρι και μαζικούς θανάτους ζώων. Μιλάμε δεκαετίες πίσω...

Μακαρι να ηταν μερικες δεκαετιες πισω αλλα δεν ειναι. Ετος 2007. Μαζικοι θανατοι ζωων απο νεφρικη ανεπαρκεια λογω μελαμινης στην τροφη.

Ελαχιστες ειναι οι ποιοτικες τροφες δυστυχως. Πραγματικα δεν ξερεις τι παιρνεις, κυριως με την ξηρα που πεφτει τρελη επεξεργασια. Ειναι σαν να αγοραζεις γουρουνι στο σακι... ή μαλλον για να το θεσω καλυτερα, πιτουρο στο σακι γιατι ουτε καν γουρουνι δεν εχουν αυτες οι τροφες.

Για την ωμή τροφή, δεν υπάρχει χειρότερο πράμα για μία γατούλα...! Είναι κανόνας να μη δίνουμε ωμό φαγητό στο ζώο μας! Και ούτε το φαγητό που τρώμε, κάνει σε πολλές των περιπτώσεων, γιατί τότε δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα.
Δεν πιστεύω ότι οι σοβαρές εταιρείες τροφών συγκαταλέγονται στα όσα λέγονται στο άρθρο.

Δεν υπαρχει κανονας που λεει οτι δεν πρεπει να δινουμε ωμο! Μεχρι πριν 100 χρονια, οι περισσοτερες γατες τρεφονταν με ωμα και αποφαγια. Οι αδεσποτες ακομα ετσι τρεφονται (τουλαχιστον αυτες στην επαρχια οπου τα ποντικια και τα πτηνα ειναι σε αφθονια). Προβληματα δεν δημιουργουνται με ωμο, αντιθετα μαλιστα. Εγω στραφηκα στην ωμη διατροφη για τον γατο μου πριν 3.5 χρονια και πλεον δεν κοιταω πισω. Πριν ξεκινησει με τα ωμα, ειχε προβληματα με τροφικη αλλεργια, χρονιους εμετους και ειχε επισης μειωμενη μυικη μαζα. Οταν ξεκινησαμε την ωμη οι εμετοι εξαφανιστηκαν, πηρε βαρος (οπως επισης βελτιωθηκε η ορεξη του και πλεον χαιρεται οταν ερχεται η ωρα του φαγητου), το τριχωμα του εγινε απαλο και γυαλιστερο, απεκτησε απιστευτη ενεργεια και ορεξη για παιχνιδι, εγινε πιο χαδιαρης και χαρουμενος, καταφερνει πλεον να μασαει μεγαλα κομματια κρεατος και να ευχαριστιεται το φαγητο του (αν του δωσεις κονσερβα δεν την τρωει γιατι πλεον θελει κατι να μασαει), και ειναι σε αριστη κατασταση. Καμια σχεση με το γατι πριν 3.5 χρονια. Αν μπορουσα να γυρισω τον χρονο πισω, θα ξεκινουσα με ωμα απο την 1η μερα που θα εμπαινε στο σπιτι μου.

Ακομα ομως και τα αδεσποτα που δυσκολευονται να βρουν τροφη καταλαβαινουν τι ειναι καλο και τι οχι. Εχω βαλει διπλα διπλα κονσερβα και ωμο και εφαγαν το ωμο και αφησαν την κονσερβα. Επισης εχουν προτιμησει το μαγειρεμενο φαγητο απο την κονσερβα. Το οτι μια γατα επιβιωνει με αυτες τις τροφες του εμποριου, δεν σημαινει απαραιτητα οτι ευδοκιμουν ή ειναι σε αριστη φυσικη κατασταση. Τον δικο μου γατο τον αρρωστησαν. Ευτυχως που εβαλα στην ακρη ολους τους φοβους που μου πλασαραν και εκανα την αλλαγη. Αλλιως ποιος ξερει σε τι αθλια κατασταση θα ηταν τωρα το γατι μου  Sad 

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι η ωμη θελει προγραμμα και σωστο σχεδιασμο. Υπαρχουν διαφορα βιβλια στο εμποριο με συνταγες κτλ για οσους δεν γνωριζουν πως να φτιαξουν την ιδανικη διατροφη. Εγω δεν χρησιμοποιησα καποιο βιβλιο γιατι δεν το χρειαστηκα, αλλα προτεινω τους αρχαριους να ξεκινουν απο καποιο βιβλιο. Εγω εχω τις γνωσεις και την τεχνογνωσια για να φτιαξω τροφη, οποτε δεν αντιμετωπισα προβληματα, δεν συνιστω ομως να κανουν και οι αλλοι το ιδιο χωρις να εχουν καποια βαση να σταθουν για να ειναι σιγουροι οτι δεν υπαρχουν σημαντικες ελλειψεις ή υπερβολες στην διατροφη του ζωου.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από spyroid Παρ Φεβ 21, 2014 2:24 pm

και για δωσε κανα τιτλο βιβλιου που προτεινεις να ξεστραβωθουμε και εμεις (αν γινεται στα Ελληνικα (σιγα μην υπαρχει...)) μπας και σωθουμε
spyroid
spyroid
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 φουντοτο, 1 πορτοκαλακι και 1 μαυρογατο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιρι. Μπαλκονατος
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ξερω και 'γω; Πως να διαλεξεις;
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/02/2014
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από spyroid Δευ Φεβ 24, 2014 12:12 pm

ή εστω καποιες συνταγες. Καποιος μου ειχε αναφερει οτι παιζουν
spyroid
spyroid
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 φουντοτο, 1 πορτοκαλακι και 1 μαυρογατο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιρι. Μπαλκονατος
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ξερω και 'γω; Πως να διαλεξεις;
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/02/2014
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Λίλη Δευ Φεβ 24, 2014 3:23 pm

ΣΥΝΤΑΓΗ ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΡΕΑΤΟΣ
(για την καλή στοματική υγιεινή της γάτας, ούλα και δόντια, όπως θα τα έτρωγε στην φύση).

80% ωμό ψαχνό κρέατος (φιλέτο μπούτι κότας, γαλοπούλας, κουνέλι, ψάρι (ιδιαίτερα τα λιπαρά ψάρια πλούσια σε ωμέγα 3 EFA, όπως ο σολωμός, οι σαρδέλες, η ρέγγα, το σκουμπρί κ.α.)

10% κρέας με κοκκαλάκια (φτερούγες, πλευρά, λαιμό κότας, ψάρι ολοκληρο)

5-10% όργανα κότας (συκώτι, καρδιά κλπ) με την μισή ποσότητα να είναι συκώτι.

Συπληρώματα: Βιταμίνη Β & Ε, Ταυρίνη, Ιχθυέλαιο αν δεν τρώει πολύ ψάρι

1. Αν τρώει καρδιές δεν χρειάζεται ταυρίνη, εγώ όμως βάζω να είμαι 100% σίγουρη ότι λαμβάνει αρκετή.
2. Λένε ότι δεν χρειάζεται να προσθέσεις βιταμίνη Α, Β ή D, διότι τις λαμβάνει από το συκώτι και τον κρόκο αυγού.
3. Αντί για ιχθυέλαιο, μπορείς να προσθέσεις 1 κονσέρβα σολωμό, ή σαρδέλες, ή σκουμπρί συσκευασμένο σε νερό ως πηγή των ωμέγα 3 λιπαρών οξέων αλλά καθώς είναι δύσκολο να βρείς, καλύτερα ιχθυέλαιο ή αμπούλες ιχθυέλαιου.

ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙΚΗ ΚΟΝΣΕΡΒΑ (δεν συνιστάται συνέχεια)

2 κιλά ωμό κρέας με τα οστά (μπούτια ή καλύτερα ένα ολόκληρο κοτόπουλο αλεσμένο σε κιμά)

400 γραμμάρια καρδιές κοτόπουλου.  Εάν οι καρδιές δεν είναι διαθέσιμες, αντικαθιστούμε με 4000 mg Ταυρίνη

200 γραμμάρια συκώτι κοτόπουλου. Αν δεν μπορείτε να βρείτε συκώτι, μπορείτε να αντικαταστήσετε με 40.000 IU της βιταμίνης Α και 1600 IU της βιταμίνης D - αλλά καλύτερα συκώτι και όχι υποκατάστατα. Όλα τα σούπερ έχουν κεσεδάκια με συκώτια και καρδιές κοτόπουλου.

2 κούπες νερό

4 κρόκους αυγού (ελευθέρας βοσκής/βιολογικά)

2000-4000 mg Έλαιο Σολωμού ή Ιχθυέλαιο

400IU (268mg) Βιταμίνη E (κάψουλες με σκόνη)

100 mg Βιταμίνη B


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εάν δεν μπορείτε να βρείτε καρδιά ή συκώτι και αποφασίσετε να αντικαταστήσετε με ταυρίνη / βιταμίνη Α και D, να θυμάστε να αντικαταστήσετε την ελλειπούσα ποσότητα των οργάνων με αντίστοιχη ποσότητα μυών κρέατος. Με άλλα λόγια, αν δεν μπορείτε να βρείτε την καρδιά, μπορείτε να προσθέσετε άλλα 400 γραμμάρια κρέατος / οστά. Εάν δεν μπορείτε να βρείτε το συκώτι, προσθέστε άλλα 200 γραμμάρια κρέατος / οστού.

Αλέθουμε όλα τα κρέατα, τα κόκκαλα και τα όργανα σε κιμά. Ανακατεύουμε καλά σε ένα μίξερ τα αυγά με τα συμπληρώματα βιταμινών και το νερό και τα ρίχνουμε στον κιμά και τα ανακατεύουμε καλά. Χωρίζουμε σε μερίδες και τα βάζουμε κατάψυξη.

Περισσότερες πληροφορίες:
http://www.rawfedcats.org/practicalguide.htm
http://www.catnutrition.org/
http://www.catinfo.org/
Λίλη
Λίλη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/02/2014
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Φανούλα Δευ Φεβ 24, 2014 6:39 pm

Και αν τους δωσουμε κατι τι θα πάθουν ;άλλο πχ. σημερα φτιαξαμε τηγανιτες γλώσσες και τους δωσαμε , γλυφονταν για μια ωρα ! αν είναι αλήθεια όλα αυτά που λέει το αρθρο μονο μια λέξη ταιριαζει''φρικη'' Shocked Shocked Shocked καταλαβαίνετε τι τρωμε και εμεις( εμα είναι να μην θερισει ο καρκινος, ο διαβητης, η χοληστερινη κτλ )
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από nikos_x Τρι Φεβ 25, 2014 7:58 am

H αληθεια είναι καπου στην μεση. Ότι επεξεργάζεται δεν είναι 100% "αθωο" αλλα ουτε και 100% σαβουρα παντα. Υπαρχουν γατοτροφες ποιοτικες που διατρεφουν κατοικιδια για χρονια μια χαρα.

p.s. Τα γατια μας δεν ζουν πια στην φυση, δυστηχως.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από alex..niaou Τρι Φεβ 25, 2014 9:23 am

εγω μια απορια την εχω επι του αρθρου που ανεβασες λιλη! οταν λεει στο τελος τελος, "σας προτεινουμε.. τις βιγκαν τροφες" προφανως εννοει vegan..
τελευταια φορα που τσεκαρα η γατα μου ηταν σαρκοβορο!  tafos δεν ηεξρα καν οτι υπαρχουν vegan τροφες.. εκτος αν ο αρθρογραφος νομιζει οτι vegan ειναι καθετι υγιεινο,που προφανως δεν ειναι,ειναι το να μην τρωμε τιποτα ζωϊκο.  Smile 

οπως κ να χει,εγω κραταω μετριπαθη σταση. ξερω πολυ καλα τα οφελη της ωμης διατροφης κ απορω που παραπανω γραφτηκε οτι ειναι ο,τι χειροτερο,δλδ μη λεμε κ χαζομαρες ρε παιδια, αν ειναι προσεγμενη μια χαρα διατροφη ειναι!
εγω προσωπικα που δεν εχω την οικονομικη δυναοτητα να το κανω αυτο, παιρνω ολιστικη ξηρα τροφη,εχοντας διαβασει πολυ κ ψαξει, οποτε θεωρητικα παιρνω την καλυτερη ποιοτητα της αγορας. επιπλεον, παιρνω φτερουγες κοτοπουλο τις οποιες ψηνω στο φουρνο αλλα δεν τις στεγνωνω-τις αφηνω ζουμερες- κ τους δινω κ αυτες που τρωνε κ το κοκκαλο,οποτε θεωρω οτι κανω ο,τι καλυτερο μπορω με τα οικονομικα μεσα που μπορω να διαθεσω!  Smile 
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από kouix Τρι Φεβ 25, 2014 10:01 am

ρε συ αλεξ... δεν φοβασαι μην τους "κατσει" το κοκκαλο απο τις φτερουγες...?

 No 

εγω φοβαμαι....

... για πες... να τους δίνω άφοβα δηλαδη...? και στα σκυλάκια...?

(και κοκκαλα μαζι με το ψαρι στην φιφα...? γιατι κι αυτα, καθομαι και τα ξεψυρίζω ενα ενα.....)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από alex..niaou Τρι Φεβ 25, 2014 12:24 pm

kouix έγραψε:ρε συ  αλεξ...  δεν φοβασαι μην τους "κατσει"  το κοκκαλο απο  τις  φτερουγες...?

 No 

εγω  φοβαμαι....

... για πες...  να τους δίνω  άφοβα  δηλαδη...?  και στα σκυλάκια...?

(και κοκκαλα  μαζι με το ψαρι  στην  φιφα...? γιατι  κι αυτα, καθομαι και τα  ξεψυρίζω  ενα ενα.....)


εχω ρωτησει τον κτηνιατρο.  Smile  το κοκκαλο της φτερουγας δεν τους καθεται γιατι ουσιαστικα ειναι χονδρος,που τον μασουλανε κ δεν κανει σκληθρες οπως το κοκκαλο που θα μπορουσε να τους κατσει στο λαιμο. αντιθετως,δεν κανει να δινουμ μπουτι κοτοπουλο με το κοκκαλο,ακριβως γι αυτο το λογο,διοτι το κοκκαλο του μπουτιου ειναι επικινδυνο οταν το μασουλανε κ το διαλυουν!
για του ψαριου δεν ξερω,τα μικρα ψαρια σιγουρα ειναι οκ πχ γαυρος,μαριδα που κ μερικοι ανθρωποι τα τρωνε ολοκληρα!  Laughing 
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από alex..niaou Τρι Φεβ 25, 2014 12:26 pm

btw, την 1η φορα που θα δωσεις στο φιφι ολοκληρη φτερουγα,θα παθεις σοκ,δεν αφηνουν ΤΙΠΟΤΑ!!!!! δλδ,αντε να αφησουν ενα μικρο κομματακι κοκκαλου περιπου 2 εκ.,ολο το αλλο το εξαφανιζουν! κ οχι μνοο η μεγαλες γατες,εμεις δινουμε φτερουγες στην ελικη απο 4 μηνων κ τις εξαφανιζει!!!!!!  Shocked lipothymia
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Φεβ 25, 2014 3:17 pm

Εμένα πάντως με φοβιζει πολύ το γεγονος οτι σπανιως ξέρουμε την προελευση των συστατικών των περισσοτερων τροφών. Εδω δεν αναγράφουν καν τα ποσοστα. Οταν λοιπον βλέπουμε κρέας και ζωϊκά παραγωγα για τι πράγμα μιλάμε; Eάν θυμηθώ έναν πινακα που ειχε αναρτήσει η Ηρώ στο mycat και εξηγούσε αυτους τους ορους, καποια πράγματα σιγουρα πλησιάζουν και σε αυτά που λέει το αρθρο. Οσο για τα άλλα συστατικα που δεν είναι κρέας, τα ποσοστά αναγράφονται σπάνια. Πολυ φοβαμαι οτι ειναι μειοψηφια οι καλες τροφές που υπάρχουν, ειδικα στην χώρα μας.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από kouix Τρι Φεβ 25, 2014 7:56 pm

alex..niaou έγραψε:btw, την 1η φορα που θα δωσεις στο φιφι ολοκληρη φτερουγα,θα παθεις σοκ,δεν αφηνουν ΤΙΠΟΤΑ!!!!! δλδ,αντε να αφησουν ενα μικρο κομματακι κοκκαλου περιπου 2 εκ.,ολο το αλλο το εξαφανιζουν! κ οχι μνοο η μεγαλες γατες,εμεις δινουμε φτερουγες στην ελικη απο 4 μηνων κ τις εξαφανιζει!!!!!!  Shocked lipothymia

χθες ειχα κοτοπουλο και τις φτερουγες τις εφαγε η...... "μητερα"...  happy2 happy2 

Παντως εγω δεν παιρνω κι όρκο οτι η φιφί θα τις εξαφανίσει.....
Εχει τύχει να τρωμε ψαρι και χόρτα, και να κανει επιθεση στα ...ΧΟΡΤΑ.  happy2 happy2 happy2 
ή κοτοπουλο, και να κανει επιθεση στο ... ΨΩΜΙ.  Shocked 
μαλλον εχει μεγαλη δόση ανομαλίας....  tafos tafos 

Στα σκυλακια δινω το ΠΑΝΩ και το ΚΑΤΩ μερος του κοκκαλου του μπουτιού, που ειναι μαλακό (αφου το εχω κοψει εγω απο το υπολοιπο 'μεσον' του κοκκαλου....με τα δόντια μου  happy2 )
Ειναι πολυ λαιμαργα, αμα δωσω -στον φιντελ ειδικα- ενα κοτοπουλο ΟΛΟΚΛΗΡΟ, ειμαι σίγουρη οτι θα το εξαφανισει ΟΛΟ ... (και μετα θα μαζευω εμετούς απο παντου, γιατι θα τον εχουν πειραξει τα κοκκαλα....  No )

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Φεβ 25, 2014 9:22 pm

Αυτην την κατάσταση που περιγράφεις την έχουν τα γατια ακομα και τα αδέσποτα που τα χουμε μάθει στις ξηρες τροφές. Να δινω ψάράκια στα αδέσποτα και να παιζουν μαζι τους!! Ελεος δηλαδή. Με τις φτερούγες καπως καλύτερα τα πράγματα. Μονο η κοκόνα μου τρελλαινοταν για ωμή φτερούγα. Αχχ ήταν real cat....
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από spyroid Τετ Φεβ 26, 2014 1:15 pm

Ευχαριστουμε πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες Laughing Laughing 
spyroid
spyroid
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 φουντοτο, 1 πορτοκαλακι και 1 μαυρογατο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιρι. Μπαλκονατος
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ξερω και 'γω; Πως να διαλεξεις;
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/02/2014
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από spyroid Τετ Φεβ 26, 2014 1:28 pm

Και γενικα η σχεση τιμης με αυτη την μεθοδο ποσο διαφορα εχει πανω ή κατω απο τις τροφες;
spyroid
spyroid
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 φουντοτο, 1 πορτοκαλακι και 1 μαυρογατο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιρι. Μπαλκονατος
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ξερω και 'γω; Πως να διαλεξεις;
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/02/2014
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Karamela Τετ Φεβ 26, 2014 4:27 pm

Εγω δινω στο σκυλι ωμα και εχω δει δραματικη βελτιωση σε ολα, κυριως ομως στην υγεια της που ειχε πολλα θεματα.
Δινω κοτοπουλο (εντοσθια, πλαταρι-φτερουγες, μπουτι), μοσχαρι, γιδα, αρνι και αρνισιο πατσα. Ψαρι δεν δινω λογω νεφρων, δινω ομως chia που ειναι πλουσιο σε ω3 και ω6. Τρωει λαχανικα, αυγο, ταχινι, ανθοτυρο, προβειο ή κατσικισιο γιαουρτι, φρουτα κλπ. Με τετοια διαφορα που εχω δει κανενα επομενο σκυλι μου δεν θα φαει ξηρα.

Στις γατες δινω ακομα ξηρα γιατι ειναι αρκετα περιεργες και μονο οι 3 τρωνε το ωμο. Με 7 γατια ειναι αρκετα δυσκολο να μπορεσω να τις γυρισω ολες σε μπαρφ, ελπιζω καποια στιγμη να τα καταφερω.

Μαγειρευτο κοκκαλο δεν θα εδινα σε καμια περιπτωση, το μονο που θα εδινα ειναι ζεματιστο λαιμο κοτοπουλο.

Kouix εμεις το πρωτο μηνα, μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος της ειχαμε αρκετους εμετους, ευτυχως η κτηνιατρος μου ειναι υπερ της μπαρφ και ειχα την υποστηριξη της και οντως μετα το μηνα τρωει τα παντα απροβληματιστα. Ξερω ομως και παρα πολλα σκυλια που δεν ειχαν κανενα θεμα με το κοκκαλο ή ποτε δεν τους επεσε βαρυ καποιο κρεας.
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από kouix Τετ Φεβ 26, 2014 5:04 pm

ο δικός μας κτηνιατρος, κάθε ΜΑ ΚΑΘΕ φορά που θα ανοιξουμε κουβέντα για το "φαγητο", μιλάει για μαγειρευτή τροφή. (ρυζι, κοτοπουλο, αρνι, λαχανικα, εντοσθια κοτας, ψάρι.)
ΟΜΩΣ η μαγειρευτή τροφή, θέλει συμπληρώματα.... που πρεπει να ξέρεις ποσο και τι να "συμπληρώσεις" και μετα... ΤΙ ΜΟΡΦΗΣ θα ειναι το συμπληρωμα...? χαπακια...?

οταν τον ειχα ρωτησει, μου ειχε πει οτι ΔΕΝ χρειαζεται να δινω "χαπακια" ως συμπληρωμα, και πως τα εντοσθια κότας ειναι τοσο μεγαλη πηγή βιταμινών, που δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο αυτό ακόμη κι αν τα δίνεις μαγειρεμενα (γιατι ο δικος μας δεν ειναι υπερ της ωμης τροφης, λογω διαφόρων προβληματων που μπορει να προκύψουν με την ωμή, τα οποία δεν τα συγκράτησα για να τα αριθμίσω, αλλά οταν του ειπα για ΩΜΗ, ειπε ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ. (!!) )

Εν τέλει, νοιωθω οτι ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως να "μαγειρεψω" σωστα για να φανε (σκυλακια και γατακι) κι ετσι, δινω μαγειρευτα μεν, αλλα παραλληλα με ξηρα τροφή η οποία δεν εχει κοπει ποτε.

ΠΙΣΤΕΥΩ ολους αυτους που λενε οτι η ωμη διατροφη ειναι αριστη, γιατι ετσι κι αλλιως, ειναι η ΦΥΣΗ τους, αλλα δεν το τολμάω γιατι φοβαμαι.
Και φοβαμαι και την "αποκλειστικά" μαγειρευτή, γιατι εχω την αισθηση οτι αν τρεφονται ΜΟΝΟ με μαγειρευτή τροφη, ακόμη κι αν εχουν ποικιλία, θα ειναι ελειπης σε συστατικά, που ΔΕΝ θα ξερω ΠΟΙΑ ειναι αυτα, και δεν θα ξερω ΤΙ να συμπληρωσω.

Αυτα...

Τα ειπα και ξαλαφρωσα...

 Laughing 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων Empty Απ: Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων

Δημοσίευση από Meow Τετ Φεβ 26, 2014 5:38 pm

Εγω ηξερα οτι τα εντοσθια ειναι πολυ καλη τροφη αλλα μαγειρεμενα...Για ωμο εχω ακουσει οτι τα ψαρια δεν κανουν καλο.Παντως δεν νιωθω καλα να τους δωσω ωμο κρεας.Δε ξερω αν το παρουμε ετσι και ο ανθρωπος στη φυση ωμα ετρωγε...
Meow
Meow
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Ελληνικό
Αριθμός γατουνίων : 2 + 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοφθινόπωρο
Motto : meow meow meoooow
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/05/2011
Mood : Όλη η σκληρή αλήθεια για τις ζωοτροφές κατοικιδιων M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης