gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

+16
SoFiA11
LAROGATA
Soufle Sokolatas
moukelis
Karamela
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Antilkmene
SophiCat
kouix
Osi
marina289
Gatoplikti
houlieta
ΜαύροςΓάτος
f.m123
koneko
20 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από kouix Σαβ Ιουλ 13, 2013 6:33 pm

f.m123 έγραψε:
 Ποιός ξέρει!
Διάβασα και για μια απόσυρση σήμερα, ο "Μαυρόγατος" το ανέβασε στο φβ:
http://www.abc2news.com//dpp/news/national/massive-pet-food-recall-announced

ωχ! καπου διαβασα προσφατα στο φορουμ οτι ΚΑΠΟΙΟΣ απο εδω μεσα αγορασε αυτην την τροφη (που αποσυραν μαζικα)
... δεν θυμαμαι ποιος....
(ουτε που το διαβασα...)
με καθε επιφύλαξη, νομιζω η kat-kats (Κατερινα) pale 
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουλ 13, 2013 6:36 pm

kouix έγραψε:
f.m123 έγραψε:
 Ποιός ξέρει!
Διάβασα και για μια απόσυρση σήμερα, ο "Μαυρόγατος" το ανέβασε στο φβ:
http://www.abc2news.com//dpp/news/national/massive-pet-food-recall-announced

ωχ!  καπου  διαβασα  προσφατα  στο  φορουμ  οτι  ΚΑΠΟΙΟΣ  απο εδω μεσα  αγορασε αυτην την  τροφη (που  αποσυραν  μαζικα)
...  δεν  θυμαμαι  ποιος....
(ουτε που  το διαβασα...)
με  καθε  επιφύλαξη,  νομιζω  η  kat-kats (Κατερινα) pale 
Δε θυμάμαι καθόλου pale
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Πεμ Ιουλ 18, 2013 12:30 pm

Παιδιά είμαι πολύ χαρούμενη. Πρίν μία εβδομάδα αποφάσισα να δίνω στον Βρούκο μόνο ωμή τροφή ακολουθώντας το παράδειγμα της Ηρώς.Η διαφορά με την αλλεργία του είναι πολύ μεγάλη μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα.Εβγαλε τρίχες η κοιλιά του που ήταν ολόκληρη άσπρη από το πολύ μάδημα που γλυφόταν το κακόμοιρο για να ανακουφιστεί από την φαγούρα.Κάθε μέρα που περνάει τον βλέπω όλο και καλύτερα.Θα γίνει πάλι το όμορφο γατί μου που κάθε καλοκαίρι γινόταν αγνώριστο.Smile Η διαφορά στη φωτογραφία είναι φανερή.Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Vg89
Μέσα σε μια εβδομάδα μαύρισε η κοιλιά του ξανά και η γούνα του άρχισε να μακραίνει και πάλι.Smile Κόψαμε και τα φάρμακα.Ευχαριστώ Ηρώ...ποτέ πια κροκέτες το καμάρι μου,μόνο κρέας.thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Πεμ Ιουλ 18, 2013 12:31 pm

Παιδιά είμαι πολύ χαρούμενη. Πρίν μία εβδομάδα αποφάσισα να δίνω στον Βρούκο μόνο ωμή τροφή ακολουθώντας το παράδειγμα της Ηρώς.Η διαφορά με την αλλεργία του είναι πολύ μεγάλη μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα.Εβγαλε τρίχες η κοιλιά του που ήταν ολόκληρη άσπρη από το πολύ μάδημα που γλυφόταν το κακόμοιρο για να ανακουφιστεί από την φαγούρα.Κάθε μέρα που περνάει τον βλέπω όλο και καλύτερα.Θα γίνει πάλι το όμορφο γατί μου που κάθε καλοκαίρι γινόταν αγνώριστο.Smile Η διαφορά στη φωτογραφία είναι φανερή.Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Vg89
Μέσα σε μια εβδομάδα μαύρισε η κοιλιά του ξανά και η γούνα του άρχισε να μακραίνει και πάλι.Smile Κόψαμε και τα φάρμακα.Ευχαριστώ Ηρώ...ποτέ πια κροκέτες το καμάρι μου,μόνο κρέας.thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks thanks 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουλ 18, 2013 9:28 pm

Αννα χαιρομαι πολυ που λυθηκε το προβλημα με την αλλεργια! Veryhappy Σε βλεπω να ψαχνεις για μηχανη για κιμα συντομα happy2 Και εμεις λογω τροφικης αλλεργιας στραφηκαμε στα ωμα και μετα απο 3 χρονια σχεδον βρηκαμε οτι ειναι αλλεργικος στην russet πατατα. Να δεις τριχωμα που θα κανει σε λιγους μηνες! Πιθανοτατα θα γινει και λιγοτερο ιδιοτροπος με το φαγητο του.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Παρ Ιουλ 19, 2013 12:17 am

koneko έγραψε:Αννα χαιρομαι πολυ που λυθηκε το προβλημα με την αλλεργια! Veryhappy Σε βλεπω να ψαχνεις για μηχανη για κιμα συντομα happy2 Και εμεις λογω τροφικης αλλεργιας στραφηκαμε στα ωμα και μετα απο 3 χρονια σχεδον βρηκαμε οτι ειναι αλλεργικος στην russet πατατα. Να δεις τριχωμα που θα κανει σε λιγους μηνες! Πιθανοτατα θα γινει και λιγοτερο ιδιοτροπος με το φαγητο του.
Μπα δεν θέλει κιμά ο στριμμένος.Το θέλει το κρέας σε κομμάτια για να το μασουλάει με την άνεσή του.Πόσα γεύματα του δίνεις του δικού σου την ημέρα;Εμένα τρώει τρία αλλά μεγάλα.Το πρωί τσάκισε ένα κομμάτι μοσχάρι  κύβο 5Χ5Χ5εκ.Ούτε άνθρωπος δεν τρώει τόσο.Του δίνω και συμπλήρωμα πάστα βιταμίνης για να παίρνει και ασβέστιο που το παίρνει μόνο από το ψάρι που το τρώει με τα κόκαλα.Εχω δεί και μια σκόνη που την ρίχνεις πάνω από την τροφή όσων τρέφονται με ωμά αλλά δεν ξέρω αν μυρίζει και αν θα του αρέσει.Αυτήν.
http://www.onlynaturalpet.eu/en/Vitamins-Minerals/Anibio-BARF-CompleX-420g::2388.html

Υ.Γ.Εκτός από τη αλλεργία ίσως παίζει ρόλο και η πολλή ζέστη που έχει εδώ και μαδάει στην κοιλιά του.
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουλ 20, 2013 2:31 pm

Άννα (σωστά; ) , τι ψάρι τους δίνεις; Από σολωμό τα δικά μου τρώνε μόνο το ψαχνό φυσικά, αλλά τα άλλα ψάρια όταν τους τα δίνω με κόκαλα ούτε να τα μυρίσουν. Αν τους δώσω λίγο ψαχνό ίιισως να συγκινηθούν. 
Ερώτηση.. Διλποαλεσμένο κρέας χάνει κάποια στοιχεία πέρα από υγρασία; Γιατί η Σταχτού δεν το τρώει όταν είναι αλεσμένο μία φορά (βασικά η Σταχτού δεν τρώει γενικά ωμά, αμάν κάνουμε για να φάει). 
Επίσης.. έχετε καμία ιδέα πώς να τις κάνω να συνηθίσουν το πρόγραμμα ωμό μια μέρα, την επόμενη ξηρά, την επόμενη ωμό κ.ο.κ? αν ξέρουν ότι ακολουθεί την επόμενη ξηρά δεν πρόκειται να αγγίξουν το κρέας (βασικά η συνήθης ύποπτη δε θα το αγγίξει, η άλλη το καταβροχθίζει). Να τους αρχίσω με αποκλειστικά ωμά για κανά μήνα και μετά να το κάνω εναλλάξ; Θα συνηθίσουν ή τσάμπα θα το παλέψω;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Σαβ Ιουλ 20, 2013 3:29 pm

f.m123 έγραψε:Άννα (σωστά; ) , τι ψάρι τους δίνεις; Από σολωμό τα δικά μου τρώνε μόνο το ψαχνό φυσικά, αλλά τα άλλα ψάρια όταν τους τα δίνω με κόκαλα ούτε να τα μυρίσουν. Αν τους δώσω λίγο ψαχνό ίιισως να συγκινηθούν. 
Ερώτηση.. Διλποαλεσμένο κρέας χάνει κάποια στοιχεία πέρα από υγρασία; Γιατί η Σταχτού δεν το τρώει όταν είναι αλεσμένο μία φορά (βασικά η Σταχτού δεν τρώει γενικά ωμά, αμάν κάνουμε για να φάει). 
Επίσης.. έχετε καμία ιδέα πώς να τις κάνω να συνηθίσουν το πρόγραμμα ωμό μια μέρα, την επόμενη ξηρά, την επόμενη ωμό κ.ο.κ? αν ξέρουν ότι ακολουθεί την επόμενη ξηρά δεν πρόκειται να αγγίξουν το κρέας (βασικά η συνήθης ύποπτη δε θα το αγγίξει, η άλλη το καταβροχθίζει). Να τους αρχίσω με αποκλειστικά ωμά για κανά μήνα και μετά να το κάνω εναλλάξ; Θα συνηθίσουν ή τσάμπα θα το παλέψω;
Εμείς έχουμε το εξής πρόγραμμα.Smile Το πρωί 9 η ώρα ένα κομμάτι μοσχάρι μεγάλο κομμένο σε κομματάκια μεγάλης γατίσιας μπουκιάς και λίγη πάστα βιταμίνης στο στόμα.Για να δείς πόσο μοσχάρι τρώει σου βάζω φωτογραφία.Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Pb24
Στις 12 μερικές κροκέτες.Το απόγευμα μες στις 8 θα ξαναφάει κρέας κοτόπουλο σε μπουκιές αυτή την φορά.Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Gf4c
Το βράδυ μες στις 12 που θα έρθει να ζητιανέψει φαγητό θα φάει γαύρο ψημένο στο φουρνάκι μικροκυμάτων για ένα λεπτό μαζί με τα κόκαλα,και θα ξαναπάρει λίγη βιταμίνη.Και το βράδυ θα του αφήσω μπωλάκι με κροκέτες Acana για να τσιμπήσει όσες θέλει κατά την διάρκεια της νύχτας.Τον σολωμό δεν τον θέλει καθόλου ο δικός μου,ούτε και την σαρδέλα.Μόνο γαύρο θέλει.Smile Οπως καταλαβαίνεις όλη μέρα με αυτόν ασχολούμαι να του ξεπαγώνω κρέας και να τον ταίζω.happy2 happy2 happy2
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 20, 2013 10:34 pm

To αλεσμα καταστρεφει μερος της ταυρινης (εισχωρουν βακτηρια παντου και την 'τρωνε') και αλλοιωνει βιταμινες οι οποιες ειναι ευαισθητες στο φως και στον αερα (δεν θυμαμαι ποιες, αλλα υπαρχουν καποιες που αλλοιωνονται). Αποφευγουμε να δινουμε αλεσμενο κουνελι γιατι το κρεας του ειναι ηδη χαμηλο σε ταυρινη και το αλεσμα την μειωνει περισσοτερο. Προτιμαμε σκουρα κρεατα (πχ μπουτια απο κοτα/γαλοπουλα, μοσχαρι, κοκ). Η μοσχαρισια καρδια ειναι πολυ καλη για συμπληρωμα ταυρινης.

Κοριτσια, μην παραλειπετε τα οργανα και το ασβεστιο. Ειναι πολυ σημαντικα αυτα τα 2. Ειναι ζωτικης σημασιας θα 'λεγα. Η παστα δε νομιζω να καλυπτει τις αναγκες τους. Το συκωτι και τα αλλα οργανα μπορειτε να τους τα δινετε 1-2 φορες την εβδομαδα. Δεν ειναι απαραιτητο καθε γευμα να εχει οργανα.

Αν δεν τρωνε συκωτι καρδιες και αλλα οργανα μπορειτε να τα ψιλοκοβετε και να τα ανακατευετε με αλεσμενο κρεας και σταδιακα να τα κοβετε ολο και πιο μεγαλα κομματια. Ο δικος μου δεν ετρωγε καθολου συκωτι και καρδιες και του τα αλεθα, αλλα οταν αρχισα να τα κοβω σε κομματια αρχισε να τα τρωει και σιγα σιγα εμαθε να τρωει σκετο συκωτι, σκετες καρδιες, κτλ.

Αννα, αν στον Βρουκο του αρεσει να μασαει, πιθανοτατα θα του αρεσει να τρωει και κρεας με κοκκαλα. Πχ φτερα και λαιμους κοτας. Οταν βρω επιτελους λιγο ελευθερο χρονο, θα ανεβασω συνταγες με κοκκαλα.

Σε γενικες γραμμες, οταν ενα ζωο εχει μαθει να καταπινει κροκετες και να γλειφει αλεσμενες τροφες και κονσερβες, ειναι δυσκολη η μεταβαση σε μη αλεσμενη ωμη. Αλλα οταν αποκτησουν γερη γναθο τους αρεσει πιο πολυ να μασανε. Στον δικο μου πλεον δεν του αρεσει να τρωει 100% αλεσμενη τροφη. Την γλειφει και φτυνει τα μικρα κομματακια λες και ειναι κουκουτσια. Μονο τα κοκκαλα αλεθω. Το κρεας το προτιμα σε κομματια.

Φλωρανς, η Σταχτου μαλλον δυσκολευεται να φαει λογω ανατομιας. Θα σου παρει πολυ χρονο μεχρι να αρχισει να τρωει μικρα κομματια. Δε νομιζω ομως οτι θα μπορεσει να τραφει με λαιμους κοτας και φτερα. Θα την δυσκολεψουν παρα πολυ. Ειναι εντελως αφυσικο ομως να θελει διπλοαλεσμενο κιμα. Θα χρειαστεις πολλη υπομονη μεχρι να συνηθισει την υφη του ωμου, αλλα μη το βαζεις κατω. Δοκιμασε να της ανακατευεις 1 κουταλακι ωμη σε ενα γευμα κονσερβας για να την ξεγελασεις και σιγα σιγα να αρχισεις να αυξανεις την ποσοτητα της ωμης. Εναλλακτικα στειλτην σε εμενα να στην κανω αγνωριστη happy2 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Κυρ Ιουλ 21, 2013 9:40 am

Ευχαριστούμε για τις συμβουλές.Smile Smile Θα δοκιμάσω με λαιμό κότας.Θα τρώει και τα κόκαλα όμως μαζί;Το ότι του αρέσει να μασάει είναι σίγουρο.Αφού έχω βρεί μισοφαγωμένα ποντίκια από την χάρη του.Madd Θα δοκιμάσω και με συκωτι κότας να δώ πως θα αντιδράσει.
Αυτήν την σκόνη συμπλήρωμα λές να του την πάρω αν δεν τον καταφέρω να φάει συκώτια και κόκαλα;
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουλ 21, 2013 1:30 pm

Ηρω, σε ρωταγα και καπου αλλού, αλλά δεν ετυχε να το δεις... Smile 
Ο χασάπης μας μας εδωσε εντόσθια από χοιρινό για να μαγειρέψω στα έξω γατιά (λίγη οικονομία) και βράζω λίγο και για τα μέσα...
Φαντάζομαι δεν είναι πρόβλημα....
Είναι;
Τους αρέσει πάντως... Το τρώνε με ευχαρίστηση...
Όταν τους βράσω συνήθως βγαίνουν 9 μερίδες, δλδ τους το δίνω κάθε μεσημέρι x τρεις ημέρες.
Το πρωι και το βράδυ κροκετούλες ή κονσερβάκι... Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Ιουλ 22, 2013 12:01 pm

Άννα θα ξετρελαθεί με το λαιμό και τις φτερούγες, θα με θυμηθείς Laughing 
Με τα ταξίδια και όλες τις δουλειές έχουν ξεμάθει τα σκασμένα, τους δίνουν και λιχουδιές οι δικοί μου, και έχουν γίνει κακομαθημένα σκατόπαιδα, ιδιότροπα στο φαγητό και ΧΟΝΤΡΑ! angry2 
Η Χιονάτη σνόμπαρε γαρίδες και κομματάκι χοιρινό ωμό, σνόμπαρε μαγειρεμένο κιμά, μέχρι και ΓΑΛΑ σνόμπαρε το σκασμένο angry2 
Άντε να ξαναμπούμε σε πρόγραμμα!
Ηρώ τρώει η Σταχτού κομματάκια μικρά, αλλά μόνο μαγειρεμένο, το ωμό δεν το τρώει γιατί είναι ιδιότροπη. Γενικά αγαπάει κροκέτες, ούτε κονσέρβα, ούτε μαγειρευτό, κροκετούλες και άγιος ο θεός.
Για αρχή θα πάω να πάρω λαιμούς να συνηθίσει πάλι η Χιονάτη να μασουλάει, και μετά.. βλέπουμε.
Χουλιέτα γιατί να είναι πρόβλημα; Εγω τους έχω δώσει και πνευμόνια βρασμένα, τους άρεσαν, τα εντόσθια όχι τόσο Laughing 
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Δευ Ιουλ 22, 2013 2:34 pm

f.m123 έγραψε:Άννα θα ξετρελαθεί με το λαιμό και τις φτερούγες, θα με θυμηθείς :lol: 

Λές;Μακάρι θα πάρω και θα δούμε.Είναι και αυτός πάρα πολύ ιδιότροπος όμως.Σήμερα που είχε το μενού κοτόπουλο από μπούτι ψαχνό και όχι από στήθος δεν του άρεσε πολύ γιατί είχε περισσότερο λίπος μέσα.happy2 happy2 happy2 Επίσης φοβάμαι ότι δεν θα κάτσει να μασουλάει την φτερούγα μόνος του,γιατί θέλει να τον ταίζω.Ετσι το ευχαριστιέται.
Η άλλη δεν βάζει ωμό στο στόμα της.Λές και θα την φαρμακώσει ένα πράγμα.
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Ιουλ 22, 2013 3:05 pm

ΒρουκοΜπετινόσπιτο έγραψε:
f.m123 έγραψε:Άννα θα ξετρελαθεί με το λαιμό και τις φτερούγες, θα με θυμηθείς :lol: 

Λές;Μακάρι θα πάρω και θα δούμε.Είναι και αυτός πάρα πολύ ιδιότροπος όμως.Σήμερα που είχε το μενού κοτόπουλο από μπούτι ψαχνό και όχι από στήθος δεν του άρεσε πολύ γιατί είχε περισσότερο λίπος μέσα.happy2 happy2 happy2 Επίσης φοβάμαι ότι δεν θα κάτσει να μασουλάει την φτερούγα μόνος του,γιατί θέλει να τον ταίζω.Ετσι το ευχαριστιέται.
Η άλλη δεν βάζει ωμό στο στόμα της.Λές και θα την φαρμακώσει ένα πράγμα.

 Bασικά νομίζω πρέπει να τον ξεμάθεις στο τάισμα happy2 
Έτσι και η δικιά μου η μία. Δεν κάνει καν τον κόπο να δοκιμάσει, μια γλειψιά ρε παιδί μου, κάτι! Την έχω καταφέρει να φάει μόνο αλεσμένο ωμό και αυτό ανακατωμένο με κονσέρβα, και μετά από 10ωρη πείνα όπου αρνούνταν πεισματικά να το αγγίξει.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Τρι Σεπ 17, 2013 1:56 pm

Γαλοπουλα

1080γρ γαλοπουλα χωρις κοκκαλο (μαζι με το λιπος και την πετσα, μπουτι κυριως γιατι περιεχει περισσοτερη ταυρινη, και κατα προτιμηση σε κομματια, αλλα και ο κιμας ειναι ok...εναλλακτικα μπορειτε να ανακατευετε μιση ποσοτητα κιμα με μιση σε κομματια)
60γρ συκωτι (γαλοπουλας ή κοτας)
60γρ καρδια (γαλοπουλας ή κοτας)
2 κροκους αυγου
2904mg ασβεστιου (περιπου 7300mg ανθρακικο ασβεστιο ή 1.5 κουταλακι του γλυκου τσοφλι αυγου σε σκονη ή 3 κουταλιες της σουπας bone meal)
2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
1/2 κουταλακι του γλυκου ιωδιουχο αλατι
1 κουταλακι του γλυκου ζελατινη (προαιρετικη, αλλα καλο ειναι να δινεται γιατι κανει καλο στις αρθρωσεις)
1/2 κουπα νερο ή ζωμο κρεατος (οσο παρει ειναι η ποσοτητα, μεχρι να ανακατευεται το μιγμα ευκολα, αλλα να μην ειναι πολυ νερουλο)
120γρ λαχανικα (πχ σπανακι, κολοκυθα, καροτο, κολοκυθακι, πατατα (μαγειρεμενη), ρυζι (βρασμενο) - ωμα και τριμμενα στον τριφτη ή στον ατμο ή σε μορφη πουρε) - προαιρετικο, αλλα το συνιστω γιατι δινουν πολυτιμα ιχνοστοιχεια και βοηθουν στην καταπολεμηση της δυσκοιλιοτητας)


Συμπληρωματα:
500IU Βιταμινη Ε
3000mg Λαδι σολωμου

Προαιρετικα:
βακτηρια Acidophilus


Εκτελεση

ανακατευουμε ολα τα υλικα μαζι, τα χωριζουμε σε μεριδες και τα βαζουμε σε βαζακια, ταπερακια, παγοθηκες ή σακουλακια ziploc στην καταψυξη.

Τα ξεπαγωνουμε στο ψυγειο απο την προηγουμενη ημερα και τα σερβιρουμε σε θερμοκρασια δωματιου.

Προσοχη:
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Τρι Σεπ 17, 2013 2:07 pm

Αρνι

1350γρ αρνι χωρις κοκκαλο (μαζι με το λιπος και κατα προτιμηση σε κομματια, αλλα και ο κιμας ειναι ok...εναλλακτικα μπορειτε να ανακατευετε μιση ποσοτητα κιμα με μιση σε κομματια)
75γρ συκωτι (κοτας γιατι το αρνισιο ειναι πιο δυσκολο να το βρειτε)
75γρ καρδια (κοτας)
2 κροκους αυγου
2950mg ασβεστιο (περιπου 7300mg ανθρακικο ασβεστιο ή 1.5 κουταλακι του γλυκου τσοφλι αυγου σε σκονη ή 3 κουταλιες της σουπας bone meal)
2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
1/2 κουταλακι του γλυκου ιωδιουχο αλατι
1 κουταλακι του γλυκου ζελατινη (προαιρετικη, αλλα καλο ειναι να δινεται γιατι κανει καλο στις αρθρωσεις)
1/2 κουπα νερο ή ζωμο κρεατος (οσο παρει ειναι η ποσοτητα, μεχρι να ανακατευεται το μιγμα ευκολα, αλλα να μην ειναι πολυ νερουλο)
150γρ λαχανικα (πχ σπανακι, κολοκυθα, καροτο, κολοκυθακι, πατατα (μαγειρεμενη), ρυζι (βρασμενο) - ωμα και τριμμενα στον τριφτη ή στον ατμο ή σε μορφη πουρε) - προαιρετικο, αλλα το συνιστω γιατι δινουν πολυτιμα ιχνοστοιχεια και βοηθουν στην καταπολεμηση της δυσκοιλιοτητας)


Συμπληρωματα:
550IU Βιταμινη Ε
3000mg Λαδι σολωμου

Προαιρετικα:
βακτηρια Acidophilus


Εκτελεση

ανακατευουμε ολα τα υλικα μαζι, τα χωριζουμε σε μεριδες και τα βαζουμε σε βαζακια, ταπερακια, παγοθηκες ή σακουλακια ziploc στην καταψυξη.

Τα ξεπαγωνουμε στο ψυγειο απο την προηγουμενη ημερα και τα σερβιρουμε σε θερμοκρασια δωματιου.

Προσοχη:
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Τρι Σεπ 17, 2013 2:12 pm

Δεν ξερω αν το εχω πει σε προηγουμενο ποστ, αλλα το ασβεστιο που αναφερω ειναι μια μεση τιμη. Δεν ειναι απαραιτητο να δινετε ακριβως την ιδια ποσοτητα. Μερικα mg πανω, μερικα κατω δεν ειναι προβλημα. Οταν πχ αναφερω οτι χρειαζονται 2950mg ασβεστιο, μπορειτε να δωσετε απο 2610 μεχρι 3290mg. Τα κακακια τους ειναι ενας αριστος οδηγος για να καταλαβετε αν προσλαμβανει περισσοτερο ή λιγοτερο ασβεστιο απο οτι πρεπει. Το χρωμα τους ειναι πολυ ανοιχτο (σχεδον γκρι-ασπρο) οταν το ασβεστιο ειναι περισσοτερο απο οτι πρεπει και πολυ σκουρα (σχεδον μαυρα) οταν το ασβεστιο ειναι σε μικρες ποσοτητες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Τρι Σεπ 17, 2013 2:28 pm

Παπια

1530γρ παπια χωρις κοκκαλο (μαζι με το λιπος και την πετσα και κατα προτιμηση σε κομματια, αλλα και ο κιμας ειναι ok...εναλλακτικα μπορειτε να ανακατευετε μιση ποσοτητα κιμα με μιση σε κομματια)
85γρ συκωτι (κοτας)
85γρ καρδια (κοτας)
2 κροκους αυγου
3065mg ασβεστιο (περιπου 7500mg ανθρακικο ασβεστιο ή 1.5 κουταλακι του γλυκου τσοφλι αυγου σε σκονη ή 3 κουταλιες της σουπας bone meal)
2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
1/2 κουταλακι του γλυκου ιωδιουχο αλατι
1 κουταλακι του γλυκου ζελατινη (προαιρετικη, αλλα καλο ειναι να δινεται γιατι κανει καλο στις αρθρωσεις)
1/2-1 κουπα νερο ή ζωμο κρεατος (οσο παρει ειναι η ποσοτητα, μεχρι να ανακατευεται το μιγμα ευκολα, αλλα να μην ειναι πολυ νερουλο)
170γρ λαχανικα (πχ σπανακι, κολοκυθα, καροτο, κολοκυθακι, πατατα (μαγειρεμενη), ρυζι (βρασμενο) - ωμα και τριμμενα στον τριφτη ή στον ατμο ή σε μορφη πουρε) - προαιρετικο, αλλα το συνιστω γιατι δινουν πολυτιμα ιχνοστοιχεια και βοηθουν στην καταπολεμηση της δυσκοιλιοτητας)


Συμπληρωματα:
600IU Βιταμινη Ε
3000mg Λαδι σολωμου

Προαιρετικα:
βακτηρια Acidophilus


Εκτελεση

ανακατευουμε ολα τα υλικα μαζι, τα χωριζουμε σε μεριδες και τα βαζουμε σε βαζακια, ταπερακια, παγοθηκες ή σακουλακια ziploc στην καταψυξη.

Τα ξεπαγωνουμε στο ψυγειο απο την προηγουμενη ημερα και τα σερβιρουμε σε θερμοκρασια δωματιου.

Προσοχη:
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Τρι Σεπ 17, 2013 2:48 pm

Κουνελι

1350γρ κουνελι χωρις κοκκαλο (μαζι με οσο λιπος εχει -αν θελετε μπορειτε να προσθεσετε και λιγο λιπος ακομα απο κοτα ή μοσχαρι ή οτι αλλο θελετε, γιατι το κουνελι ειναι πολυ χαμηλο σε λιπαρα- και κατα προτιμηση σε κομματια, αλλα και ο κιμας ειναι ok...εναλλακτικα μπορειτε να ανακατευετε μιση ποσοτητα κιμα με μιση σε κομματια)
75γρ συκωτι (κοτας)
75γρ καρδια (κοτας)
2 κροκους αυγου
3961mg ασβεστιο (περιπου 9900mg ανθρακικο ασβεστιο ή 2 κουταλακια του γλυκου τσοφλι αυγου σε σκονη ή 3 κουταλιες της σουπας bone meal)
2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
1/2 κουταλακι του γλυκου ιωδιουχο αλατι
1 κουταλακι του γλυκου ζελατινη (προαιρετικη, αλλα καλο ειναι να δινεται γιατι κανει καλο στις αρθρωσεις)
1/2-1 κουπα νερο ή ζωμο κρεατος (οσο παρει ειναι η ποσοτητα, μεχρι να ανακατευεται το μιγμα ευκολα, αλλα να μην ειναι πολυ νερουλο)
150γρ λαχανικα (πχ σπανακι, κολοκυθα, καροτο, κολοκυθακι, πατατα (μαγειρεμενη), ρυζι (βρασμενο) - ωμα και τριμμενα στον τριφτη ή στον ατμο ή σε μορφη πουρε) - προαιρετικο, αλλα το συνιστω γιατι δινουν πολυτιμα ιχνοστοιχεια και βοηθουν στην καταπολεμηση της δυσκοιλιοτητας)


Συμπληρωματα:
600IU Βιταμινη Ε
3000mg Λαδι σολωμου

Προαιρετικα:
βακτηρια Acidophilus


Εκτελεση

ανακατευουμε ολα τα υλικα μαζι, τα χωριζουμε σε μεριδες και τα βαζουμε σε βαζακια, ταπερακια, παγοθηκες ή σακουλακια ziploc στην καταψυξη.

Τα ξεπαγωνουμε στο ψυγειο απο την προηγουμενη ημερα και τα σερβιρουμε σε θερμοκρασια δωματιου.

Προσοχη:
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Τετ Νοε 20, 2013 11:00 pm

Λοιπόν, για όποιον ενδιαφέρεται για αλεσμένο κοτόπουλο με κόκκαλα υπάρχουν πτηνοτροφικές επιχειρήσεις που προμηθεύουν σε χαμηλή τιμή (κάτω του 1? το κιλό).
Φυσικά χρειάζεται και συμπληρώματα.
Θα πάρω αύριο τηλ. να παραγγείλω και να ρωτήσω και για μεταφορικά. Αν θυμάμαι καλά τα μεταφορικά για Σέριφο είναι 3?, για Αττική δεν ξέρω. Αγοράζουν γνωστοί μου και είναι πολύ ευχαριστημένοι με την ποιότητα του κρέατος.
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Νοε 21, 2013 1:24 pm

ενδιαφερομαι εγω για τα αδεσποτακια που ταιζουν οι δικοι μου τωρα που λειπω! Αναρωτιεμαι αν διαθετουν και μικρα κοτοπουλακια (τα αρσενικα νεογνα απο τις πτηνοτροφικες μοναδες παραγωγης αυγων που θανατωνονται).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Πεμ Νοε 21, 2013 2:24 pm

koneko έγραψε:ενδιαφερομαι εγω για τα αδεσποτακια που ταιζουν οι δικοι μου τωρα που λειπω! Αναρωτιεμαι αν διαθετουν και μικρα κοτοπουλακια (τα αρσενικα νεογνα απο τις πτηνοτροφικες μοναδες παραγωγης αυγων που θανατωνονται).
Οι γνωστοί μου παίρνουν από το Βλατάκη στο Μαρκόπουλο και από ό,τι μου είπαν δίνει και η εταιρία ΠΙΝΔΟΣ. Δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορές στην τιμή.
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Νοε 21, 2013 3:45 pm

δεν με απασχολει πολυ η τιμη αρκει βεβαια να μην ειναι πανω απο 4-5ευρω το κιλο! Δεν εχω μηχανη του κιμα για να τα αλεθω και αναγκαστηκα να βγαζω τα κοκκαλα και να τα αλεθω στο μπλεντερ το οποιο δε νομιζω να αντεξει για πολυ ακομα tafos Σε ενα μηνα που θα επιστρεψω ελλαδα θα παρω τηλεφωνα σε εταιριες να ρωτησω. Μακαρι να βρω νεογνα κοτοπουλακια prosefxi 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Πεμ Νοε 21, 2013 4:01 pm

Γύρω στα 70 λεπτά το κιλό έχει...συμφέρει απίστευτα. Το έχω σκεφτεί κ εγώ για τα αδεσποτα,συμφέρει πάρα πολύ και ο κιμάς έρχεται κατεψυγμένος ήδη σε σακουλάκιαSmile 
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Νοε 21, 2013 5:02 pm

Συμφερει απιστευτα πολυ για τα αδεσποτα!!! Αν τρωει το ενα 250γρ ημερησιως, θα βγαινει στα 5.25 ευρω τον μηνα! Θα τους κανω και μια αποπαρασιτωση και θα βγαλουν τελεια τον χειμωνα!

Σπόιλερ:
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Karamela Παρ Νοε 22, 2013 12:24 pm

Θελω κι εγω τηλεφωνα γιατι θελω να παιρνω φρεσκα πλαταρια και μπουτια για τη σκυλα μου. Ξεκινησαμε ωμα και θα ψωνιζω απο τη βαρβακειο αλλα ακουσα οτι εκει πηγαινουν τα πλαταρια απο τα σφαγεια τα οποια ειναι ηδη 3-4 ημερων.
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Παρ Νοε 22, 2013 3:18 pm

Karamela έγραψε:Θελω κι εγω τηλεφωνα γιατι θελω να παιρνω φρεσκα πλαταρια και μπουτια για τη σκυλα μου. Ξεκινησαμε ωμα και θα ψωνιζω απο τη βαρβακειο αλλα ακουσα οτι εκει πηγαινουν τα πλαταρια απο τα σφαγεια τα οποια ειναι ηδη 3-4 ημερων.

Σπόιλερ:
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Osi Τρι Νοε 26, 2013 12:54 pm

Ηρω να ρωτησω κατι ασχετο? το IU στις βιταμινες πως το μετραμε??
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Τρι Νοε 26, 2013 2:26 pm

Osi έγραψε:Ηρω να ρωτησω κατι ασχετο? το IU στις βιταμινες πως το μετραμε??
αναγραφεται στην συσκευασια του χαπιου. Συνηθως λεει ποσα IU αντιστοιχουν σε ενα χαπι και αναλογα υπολογιζεις την ποσοτητα (πχ αν χρειαζεσαι 200IU και το χαπι ειναι 300, το κοβεις στα 3 και χρησιμοποιεις τα 2 κομματια). Αν δεν βρισκεις ποσα IU ειναι, μη δινεις καθολου βιταμινες. Απλα δινε του διαφορετικες τροφες για να καλυπτονται τα κενα (πχ ψαρι 1 φορα την εβδομαδα για ω-3 λιπαρα και βιταμινη D). Εγω δεν του δινω καθολου συμπληρωματα. Προτιμω την ποικιλια τροφων. Απλα τα ανεφερα εδω γιατι μπορει καποιοι να δινουν μονο ενα ειδος τροφης και συνεπως το γατι να μη παιρνει οτι χρειαζεται.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από moukelis Τετ Απρ 30, 2014 5:18 pm

Βρηκα αυτα τα λινκ και ειπα να τα παραθεσω μηπως βοηθησουν οποιον σκεφτεται να αρχισει ωμη διατροφη στα γατουνια του.Προσωπικα μετα τα μαθηματα που εκανα στο Pawpeds,αντιμετωπιζω την ξηρα τροφη (ακομη και την Orijen) σαν αναγκαιο κακο,για πρακτικους λογους,και σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω ωμη διατροφη σαν συμπληρωμα.
http://nutridb.org/
http://maxshouse.com/feline_nutrition.htm
http://www.peteducation.com/category.cfm?c=1+2243
http://www.catnutrition.org/index.html
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Τετ Απρ 30, 2014 6:40 pm

ξεκινα και την αναζητηση κρεατομηχανης και καταψυκτη γιατι σε βλεπω συντομα να περνας στην απεναντι οχθη και να την επιλεγεις ως κυρια διατροφη  happy2 

απο τα αγαπημενα μου sites ειναι αυτο: http://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από moukelis Πεμ Μάης 01, 2014 9:23 pm

Ηρω μου το σκεφτηκα,αλλα ειναι δυσκολο για τοσα ζωα,διαφορετικες ηλικιες,στειρωμενα-αστειρωτα,εγκυες,μωρα...
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Μάης 01, 2014 10:05 pm

Αχ, μου φαίνεται τόσο περίεργο να φτιάχνεις μια τροφή για τα ζώα με τόσα συμπληρώματα..
Πολύ δύσκολο για μόνιμη τροφή, ίσως για ταυτόχρονη με τις τροφές του εμπορίου..
Και πάλι..
Μπράβο σας βρε κορίτσια..
Για όλη αυτή τη μελέτη και το χρόνο που έχετε αφιερώσει..
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Μάης 01, 2014 11:27 pm

moukelis έγραψε:Ηρω μου το σκεφτηκα,αλλα ειναι δυσκολο για τοσα ζωα,διαφορετικες ηλικιες,στειρωμενα-αστειρωτα,εγκυες,μωρα...

βασικα δεν ειναι τοσο πολυπλοκη η κατασταση. Απλα παιζεις με τις ποσοτητες. Σκεψου οτι αν ζουσαν σε ενα δασος θα τρεφονταν με κυνηγι. Δεν θα υπηρχαν δηλαδη τροφες για γατακια, για ενηλικα, εγκυους, κοκ. Λογικα υπαρχουν εκτροφεις που ταιζουν μονο ωμα. Αν συναντησεις καποιον, ρωτα τον τι εμπειρια ειχε μεχρι τωρα και αν αντιμετωπισε ποτε προβληματα  Laughing 

houlieta έγραψε:Αχ, μου φαίνεται τόσο περίεργο να φτιάχνεις μια τροφή για τα ζώα με τόσα συμπληρώματα..
Πολύ δύσκολο για μόνιμη τροφή, ίσως για ταυτόχρονη με τις τροφές του εμπορίου..
Και πάλι..
Μπράβο σας βρε κορίτσια..
Για όλη αυτή τη μελέτη και το χρόνο που έχετε αφιερώσει..

αντιθετα, ειναι πολυ πιο ευκολη λυση απο το να τρεχεις στο pet store και να αναρωτιεσαι ποια τροφη ειναι καλυτερη. Αν εχεις τον εξοπλισμο φτιαχνεις την τροφη πολυ γρηγορα. Εγω πχ μεσα σε 30 λεπτα εφτιαχνα τροφη για 1 μηνα (ο χρονος περιλαμβανει αλεσμα και καθαρισμα της κουζινας). Αν πηγαινα σε pet store να αγορασω τροφη θα εκανα μιση ωρα να παω, μιση ωρα να γυρισω και μιση ωρα να κοιταω τις τροφες! Τα κρεατα τα παιρνω οταν ψωνιζω για μενα, οποτε δεν χανω χρονο. Τις συνταγες και τις αναλογιες τις θυμαμαι, οποτε δεν χανω χρονο με ανουσιες μετρησεις. Συμπληρωματα (βιταμινες, και αλλα τετοια σε μορφη χαπιων) δεν βαζω ποτε στην τροφη του, οποτε δεν μπαινω στον κοπο να μετραω. Προτιμω να παιρνει τις βιταμινες απο την τροφη του (aka δινοντας του ποικιλια κρεατων). Το επομενο μου βημα ειναι να αγοραζω κατεψυγμενα ποντικια για συμπληρωμα. Θα με βολεψουν πολυ γιατι θα τα τρωει ολοκληρα (με τα εντοσθια μαζι) και θα ειναι 100% πληρη και ολοκληρωμενα γευματα. Ουτε αλεσμα, ουτε κομματιασμα ουτε καθαρισμα. happy2 

Αυτο που σκεφτομαι να κανω το καλοκαιρι οταν θα εχω την μηχανη μου, ειναι να παρω εντερα για λουκανικα και να φτιαχνω ατομικες μεριδες σε μορφη λουκανικου. Ετσι θα χωρανε καλυτερα στην καταψυξη, θα γλιτωσω απο τα σακουλακια και θα τρωει και εντερα! Θα επιταχυνθει και η ολη διαδικασια! happy2 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Μάης 01, 2014 11:54 pm

Εσυ είσαι λίγο αγριευτική περίπτωση...  happy2 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης